"Единни сме в нашата оценка за тази недопустима и братоубийствена война между два братски славянски народа, както и в нашия съвместен призив за нейното незабавно прекратяване и постигане на мир с усилията на дипломацията.
Тази война причинява не само разрушения, не само огромни страдания за хората, тя е заплаха за международната сигурност и ред".
Това каза президентът Румен Радев в изявление след срещата с президента на Полша Анджей Дуда на „Дондуков“ 2. Полският президент днес е на работно посещение у нас, предаде БТА.
"Пред очите ни се срива градената с десетилетия система за сигурност в Европа.
Руската агресия в Украйна поставя особено остро въпроса за нашата сигурност и
тук ние, заедно с Полша, сме единни в усилията си за укрепване на източния фланг на Алианса, за създаване на необходимите условия за въвеждане в действие на плановете за степенуван отговор в зависимост от степента на заплахите", каза президентът Радев.
Той каза, че формирането на многонационални бойни групи е само част от тези усилия.
"Това обаче не отменя огромната отговорност пред нас, за която съм напомнял пред не едно българско правителство - да градим и да развиваме собствен отбранителен капацитет. България не може да бъде част от новата отбранителна концепция на Алианса без реални и съвременни отбранителни способности", заяви президентът Радев.
От изявлението на Румен Радев стана ясно също, че двамата президенти са се договорили
експертни екипи незабавно да обсъдят възможността за оказване на съдействие на България за поддръжката на МиГ- 29 с възможностите на полската индустрия и ВВС. Радев благодари на президента Дуда за тази готовност.
"Годините наред неглижиране на проблемите на отбраната в България доведоха до определен дефицит
на способности и това изисква неотложни мерки за неговото преодоляване", каза Румен Радев и посочи, че това въпроси, които е поставил на последния КСНС.
Държавният глава каза, че особено критичен у нас е проблемът с изтребителната авиация,
където ресурсът на двигателите на самолетите изтича до края на тази година, а оперативна готовност на ескадрила F-16 за носене на бойно дежурство можем да очакваме евентуално около 2030 г.
"Ако не предприемем спешни, неотложни мерки в това отношение,
рискуваме да „загробим“ нашата 110-годишна военна авиация, да се молим на комшиите да поемат нашите ангажименти, да загубим въздушен суверенитет, да абдикираме от нашите съюзнически задължения, да компрометираме и самия проект за придобиване на F-16, защото няма да има кой да лети на него и да го обслужва", каза Румен Радев.
България не може да бъде част от новата отбранителна концепция на Алианса без реални и съвременни отбранителни способности, каза още президентът Радев.
Румен Радев даде примери с Полша и Румъния като посочи, че в тези държави от години е в ход дълбока модернизация на въоръжените им сили.
"В Полша разходите за отбрана за тази година се фиксират на 2,2 процента от БВП, на поне 3 процента от 2023 г., обмисля се за в бъдеще и 4 процента. Наред с новопридобитото модерно въоръжение, освен своите модерни близо 50 F–16, очаква и своите F-35", отбеляза Радев. В Полша има специален фонд за въоръжените сили, в училищата се връщат елементи от обучението по отбрана. Президентът каза още, че в тези страни се поддържа и експлоатира и руско въоръжение в интерес на националната отбрана и на интегрираната система за ПВО на НАТО – МиГ-29 в Полша и Словакия, МиГ-21 в Румъния.
Двамата президенти са обсъдили и общите усилия за продължаване на оказване на хуманитарна подкрепа за Украйна.
Президентът Радев призова правителството за разглеждане на възможността за изпращане на индивидуални защитни средства за цивилното население на Украйна - бронежилетки, каски, друго необходимо оборудване, особено с акцент, където преобладава българско малцинство, подложено на обстрел.
Президентите Радев и Дуда са единни и в ангажираността за оказване на помощ на всички, които търсят спасение от войната.
Техен съвместен призив към ЕС е за подкрепа в дългосрочен план за страните със сериозно натоварване от бежанската вълна. Президентът Радев посочи, че е забележителен примерът на Полша, където до момента са приети над 2 милиона бежанци, а България, въпреки, че е на втора линия, е оказала подкрепа на над 100 000 граждани на Украйна, като страната ни полага всички усилия те да получават не само подслон и храна, а и медицински грижи, работа, образование, интеграция в обществото за тези, които пожелаят да останат.
Двамата президенти споделят и разбирането за необходимостта от солидарност и обединени усилия
за гарантирането на нашата сигурност в бъдеще. Това означава не само развитие на собствен отбранителен капацитет, а много повече съвместни учения и тренировки с нашите съюзници на източния фланг, повишена ситуационна осведоменост, по-голяма устойчивост на мобилността и на системата на логистика, така че да имаме дългосрочна адаптация на сдържащия и отбранителен потенциал на НАТО в източния фланг, каза Радев.
В тази връзка той изтъкна и важността от подобряване на инфраструктурната свързаност в региона.
"Работим заедно с президента на Румъния, с президента и с министър-председателя на Гърция, така че да подобрим нашата инфраструктурна свързаност – жп, шосейна, тръбопроводи за гориво от Гърция и гръцките пристанища през България към Румъния", посочи той. Радев добави, че с президента Дуда са обсъдили възможността за изграждане на система от тръбопроводи по цялото продължение на източния фланг.
Българският президент каза, че този подход ще предложат на предстоящата среща на върха на НАТО
и добави, че част от тези проекти могат да бъдат реализирани и с финансовите механизми на Алианса. "Иска се нашето единство, енергично демонстриране на нови подходи, с които да гарантираме своята сигурност в бъдеще", обобщи Радев.
Вижте още:
Анджей Дуда: В Украйна от почти месец руската агресия се развива в пълен мащаб
Радев: Този, който реши да въоръжава Украйна, трябва да обясни риска
Радев поиска български самолети да охраняват небето ни
Радев: България има основание да е място за преговори между Русия и Украйна
НАТО представи данни за изнесеното присъствие по източния фланг
Полша иска спешно да купи американски дронове заради нарастващите страхове от Русия
Полша е готова да предостави всичките си изтребители МиГ-29 на разположение на САЩ
Полша предлага на ЕС да наложи пълно търговско ембарго на Русия
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!