П резидентът Румен Радев е посочил пред лидерите на страните от НАТО, че не вижда бъдещето на алианса като съюз между производители и клиенти, а като партньори, които заедно развиват своята сигурност, високи технологии, и заедно произвеждат военно оборудване.
„Предизвиках дебат за една друга разделителна линия, която изобщо не се обсъжда – че
страните се делят на производители и на клиенти, купувачи”,
каза държавният глава на заключителния си брифинг след срещата на върха на алианса в Лондон. „Тук вече позициите са съвсем различни. Ако си силна, високотехнологична икономика, която произвежда военно оборудване за своите собствени нужди и за експорт, когато инвестираш в модернизации, всичките пари отиват в твоята икономика, в твоите хора, и не подлагат на натиск социалната система.
Но когато си страна с по-слаба икономика и не произвеждаш тези оръжия, 100% от разходите, които даваш за модернизации отиват в богатите страни. За нас това вече наистина е товар, защото натоварва социалните ни системи”, коментира президентът Радев, който е споделил откровено, че това задълбочава технологичната и икономическата пропаст между страните членки в някои отношения.
Радев е предложил на генералния секретар Йенс Столтенберг в дискусии
да се мисли за форми, така че да има много по-силно индустриално сътрудничество и трансфер на технологии към тези държави, които купуват – като България.
Макрон обвини Турция и потвърди коментара си за НАТО
„Това беше и предложението ми към президента Тръмп”, посочи Румен Радев, който говори пред медиите след участието си в работен обяд, на който американският президент покани държавите с разходи за отбрана, надвишаващи 2% от техните БВП.
„Предложението ми беше много конкретно и ясно – САЩ да използват стимули и да се ангажират с много по-голяма подкрепа на страните, които изразходват повече от 2% за отбрана – за индустриално сътрудничество и трансфер на технологии”, посочи българският държавен глава.
Президентът коментира, че се поставя разделителна линия между държавите, които са с под 2% от БВП за отбрана, и тези, които надвишават този процент.
Той е изтъкнал на форума направеното от България – за тази година разходите ни за отбрана са над 2%, и то чувствително – 3,25% от БВП. „Ние сме втората страна в НАТО след САЩ с такъв висок разход за отбрана, като над 60% от тези средства отиват за модернизация – за купуването на изтребителите Ф-16, с пълно авансово плащане”, напомни президентът.
Започва срещата на върха на НАТО в Лондон
Той коментира дискусията на срещата като много спокойна, без предишни емоции и голямото напрежение, което се е очаквало. Явно всички лидери осъзнават своята отговорност, посочи държавният глава. По думите му, лидерите осъзнават, че предизвикателствата растат непрекъснато, а това изисква преди всичко единство, както и инвестиции в отбраната.
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов, който е във водената от президента делегация, съобщи пред журналисти, че, когато това бъде договорено и приключено като процедура.
България и Гърция ще направят усилие да поемат мисията по охрана на въздушното пространство на Република Северна Македония
„Разговаряхме с моя гръцки колега по предложението, което България беше отправила, и началникът на отбраната – към техния началник на Генералния щаб, за поемане на мисията по „еър полисинг” по отношение на Република Северна Македония. Важното беше да чуем гръцкото мнение по въпроса, то беше положително”, добави военният министър.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!