Н овоизбраният български президент се стреми да разсее опасенията, предизвикани от реториката си в навечерието на изборите през ноември, че като лидер на страна членка на ЕС и НАТО, той е твърде близо до Кремъл. Това посочва в свой материал „Файненшъл таймс“ (Financial Times), посветен на държавния глава, който ще встъпи в длъжност на 22 януари.
"България винаги ще работи само заедно със своите партньори, ЕС и НАТО...
Искам България да бъде истински член на НАТО, с реални възможности и да бъде лоялен и предсказуем партньор", каза Румен Радев пред изданието.
Свързана ли е номинацията на Радев с Москва
Анализатор: Изборът на Радев не променя политиката към Русия
Бившият главнокомандващ на ВВС посочва още, че никога не е посещавал Москва.
Интервюто на новия президент излиза ден след това на Росен Плевнелиев пред ФАЦ. В него той заявява, че 60% от българите биха избрали ЕС пред Русия.
В своето интервю от София генералът застъпва тезата за възстановяване на отношенията между алианса и Русия – позиция, която има успех сред българите по време на президентските избори, но която може да си противоречи с нарастващите притеснения в Европа за руското подриване на Запада.
„Смятам, че сме изправени пред общи заплахи – тероризъм, ислямски фундаментализъм
и сътрудничеството между НАТО и Русия е необходимо“, казва Радев пред изданието, което отбелязва добрият му английски. „Ако не работим за добър диалог и за намаляване на конфронтацията , ние не можем да се изправим пред тези глобални заплахи ефективно“, допълва той.
Радев е запознат добре и с двете гледни точки, пише „Файненшъл таймс“. Бивш пилот на изтребител Миг-29, трениран в тогавашния съветски сателит България по време на последните години от Студената война Радев заминава да учи в колеж в Алабама през 90-те, завършвайки с отличие.
Той подава оставка като военновъздушен командир през август, преди да обяви кандидатурата си за президент като независим кандидат, подкрепен от опозиционната Българска социалистическа партия (БСП), допълва ФТ. Неговото име вече е било обсъждано в Москва като възможен кандидат по време на посещение на делегация на БСП през юни, водена от лидера на партията Корнелия Нинова, посочват хора, запознати с разговорите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!