"Показали сме, че можем да постигаме важни за страната ни неща, когато сме единни. Промяната към по-добро е възможна, когато сме единни и в отстояването на свободата, справедливостта и върховенството на закона", заяви президентът Румен Радев в с. Първенец, предаде БГНЕС.
"Не искам да правя днес политически коментари. Днес всеки българин трябва да осмисли своята отговорност и най-вече политическата класа, защото тя е отговорна за всичките тези сблъсъци. Трябват дела за висок морал, за действие в името на доброто на българите, а не на политици партии и олигархични кръгове", добави Радев.
"Убеден съм, че във време като нашето ние отново имаме нужда от идеалите и духовната сила на нашите възрожденци и на дейците на съединисткото движение, за да може със сплотени усилия да направим България достойно място за бъдещето на нашите деца", каза още в словото си президентът Румен Радев в пловдивското село Първенец, където участва в отбелязването на 135-та годишнина от Съединението на Княжество България и Източна Румелия, предаде БТА.
"Тази вечер граждани и политици ще се стекат в Пловдив, столицата на Съединението от 1885 година, но пътят към него минава през община "Родопи", през село Първенец, посочи той. Държавният глава подчерта, че едни от най-важните му срещи в този, по думите му, свят за всеки българин ден, е именно с хората, потомците на онези сърцати българи от 1885 година, които са доказали, че не е задължително да си голям, за да се превърнеш в кръстопът на историята.
Достатъчно е, добави Радев, да бъдеш волеви и достоен родолюбец, достатъчно е да обичаш родината си толкова силно, че да имаш дързостта да предизвикаш Великите сили и установения ред и да обърнеш хода на историята в името на бъдещето на цялото човечество.
Ако може да се каже, че Съединението на Княжество България с Източна Румелия има своето Оборище, то неговото място е в някогашното Дермендере /дн. Първенец/, каза още президентът. Той припомни по-важните моменти от историческото събитие, което поставя началото на реализирането на идеята за Съединението на България. Радев призова хората да разказват на децата, че когато сме били единни, стоящи здраво зад стремежа на целия народ за свобода и справедливост, ние сме способни да напишем най-светлите страни от своята история".
По-рано днес президентът посети село Брестовица
"Съединението е победа на българския характер и свободолюбие, дело на шепа храбреци, нарекли себе си авантюристи". Това каза президентът Румен Радев по време на церемонията за отбелязване на 135 години от Съединението на Източна Румелия с Княжество България в село Брестовица, предаде Агенция „Фокус“.
Каракачанов: Опомнете се! България няма нужда от вътрешна война
"135 години ни делят от съдбовния 6 септември, когато българите взеха в свои ръце съдбата на родината си. Това събитие не беше дело на външни сили, висока дипломация и политически пазарлък. Това беше народно дело. Това беше победа на българския характер и свободолюбие, дело на шепа храбреци, нарекли себе си авантюристи.
Борисов коментира протестите в пост за Съединението във Фейсбук
Но зад тяхната дързост да предизвикат Великите сили и установения ред, да изправят гордо глава и да възстановят една историческа неправда и да я премахнат, застана като стена целият български народ, независимо от пол, възраст, занятие и политически убеждения", посочи Радев.
"В онези славни дни дори политиците успяха да бъдат на висотата на въжделенията на българския народ", добави той.
Честваме 135 години от Съединението на България
В Брестовица президентът откри барелеф на Левски
"Благодаря за поканата и възможността да открием барелефа на Апостола на свободата. Именно дейците на Съединението предадоха истински смисъл на неговия завет, че трябват дела, а не думи. Искам да благодаря на всички инициатори за създаването на този балереф за това, че доказват, че ако в миналото Брестовица е била физическото убежище на Апостола, днес Брестовица е убежище на неговите духовни завети", допълни Радев.
По-късно президентът Румен Радев се включи в тържественото шествие в Първенец
по повод 135 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия. На площада пред НЧ „Съзнание 1873” държавният глава произнесе слово, след което наблюдава историческа възстановка и поднесе цветя пред паметната плоча на мястото, където е взето решението за Съединението.
Единствена в четата: жената, която уши знамето на Съединението
Човекът, който обедини Княжество България и Източна Румелия в картина
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!