П одкрепата за европейската интеграция на Република Северна Македония не може да е за сметка на българската история и език. Това заяви президентът Румен Радев, който проведе днес среща на "Дондуков" 2 с председателя на Българската академия на науките акад. Юлиан Ревалски и заместник-председателя на БАН чл.-кор. проф. Васил Николов във връзка с издадената книга "За официалния език на Република Северна Македония".
Заев: Въпросът за Гоце Делчев ще бъде решен в духа на "общата история"
Държавният глава оцени високо приноса на научната общност у нас в защита на българския език и историческата истина, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
САЩ: Ще защитим Източна Европа от руска агресия
Изданието на БАН е резултат от работата на авторски колектив от дванадесет езиковеди и историци, както и на консултанти, от Българската академия на науките, Софийския университет "Св. Климент Охридски", Югозападния университет "Неофит Рилски" и Великотърновския университет "Св.св. Кирил и Методий".
"Книгата разглежда използвания език в югозападната ни съседка в чисто научен, а не в политически план и не засяга въпроса за националното самоопределение на гражданите на Република Северна Македония, тъй като това е дълбоко личен акт за всеки човек", подчерта проф. Васил Николов.
Представителите на БАН посочиха, че научните норми категорично определят официалния език в Република Северна Македония като писмена регионална норма на българския език.
В противоречие с фактите са твърденията за "вековен континуитет на македонския език", тъй като политическият декрет приет през август 1944 г. в манастира "Прохор Пчински", както и мотивите за създаването му, са публично известни.
DW: "Това няма да превърне македонците в българи"
Недопустими са и опитите за присвояване и фалшифициране на средновековни български паметници или на трудовете на български възрожденци като братя Миладинови, Кузман Шапкарев, Григор Пърличев и др., които са писали на български език и са се самоопределяли като българи.
Предвид езиковата близост между гражданите на България и Република Северна Македония, учените призоваха двустранният културен и медиен обмен да не бъде обект на вътрешноезиков превод, а трудовете на българските възрожденци, писатели и духовници от Македония да се издават без манипулации и в оригинал в Република Северна Македония.
Българският вицепремиер и министър на външните работи Екатерина Захариева от своя стана посочи, че България през годините винаги е била един от най-сериозните поддръжници на Северна Македония.
"Искам да ги призова наистина – подписали сме един договор, двамата премиери са положили подписите си под тези договори, и не е добре да оспорваме това, което пише в тях", каза тя.
"Целта ни е да признаем общата история, да честваме заедно тези герои, които са се самоопределяли като българи, но са се борили за идеалите на Македония, която – какъв е проблемът да го кажем – да, езиковата норма, която е официална по тяхната Конституция, е започнала през 1945 г. и е на основата на българския език. Какъв е проблемът да го кажат, попита външният министър пред Георги Коритаров. "Ние не оспорваме тяхната идентичност, ние първи сме признали тогава Република Македония. Няма правна норма за признаване на нация и език", уточни министърът.
СБ прогнозира рецесия за Западните Балкани, ЕС им дава 3,3 млрд. евро
Още през 1999 г. имаме договорка със Северна Македония, която е препотвърдена в Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество, който се подписа преди няколко години, в който сме се разбрали как да се нарича официалният им език според Конституциите на двете страни. И това е формулата, по която сме се разбрали. На мен ми се иска да се придържаме към нея, допълни Захариева.
Учените, разбира се, могат да подпомагат работата на дипломатите, но работата на Комисията не трябва да бъде политизирана. Ако трябва да съм честна едностранното спиране на тази Комисия от страна на Северна Македония, като че ли политизира тази Комисия, смята Захариева.
За да работи тази Комисия, тя трябва да провежда срещи, дори и дистанционни, а когато срещите се спират с аргумента, че в тяхната страна предстоят избори, - не го разбирам. Идеята е да се оставят историците и специалистите да работят и те самите да стигнат до общо решение, за което да ни информират без да им се намесваме, допълни министърът.
Над 100 са напоследък публикациите за България в Северна Македония, като че ли там всеки разбира от футбол и от България, а за съжаление това не е така, когато антибългарската тема присъства в техните избори. Смятам, че изборите минават, обаче съседите остават, каза още българският вицепремиер.
Парламентарните избори в Република Северна Македония, планирани за 12 април, бяха отложени заради коронавирус пандемията. Политиците бяха категорични, че в настоящата ситуация приоритет са здравето и живота на гражданите.
Към момента все още не е определена нова дата за вота.
"Става въпрос за изключително сериозна ситуация, в която не може да се предвиди кога би изчезнала опасността от коронавируса. Изборите ще се състоят, когато състоянието се нормализира и има поне минимални условия за гражданите да излязат да гласуват", заяви по-рано лидерът на управляващия Социалдемократически съюз и бивш премиер Зоран Заев.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!