П о инициатива на държавния глава Румен Радев на „Дондуков“ 2 се провежда дискусия на тема „Избори – прозрачност и доверие“. „Прозрачността е основният принцип, на който се изгражда доверието в изборите“, каза президентът, цитиран от агенция БГНЕС.
Президентът посочи, че ни предстоят избори през 2019 г. и то два.
„Много е важно тези избори да бъдат прозрачни и честни, да има доверие в тях,
да има широко представителство на българските гражданите в тези избори. Това доверие в изборите е важно за демократичното формиране и функциониране на нашите институции. От това доверие зависи и легитимността на самата политическата система“, каза държавният глава.
Той отбеляза в началото на дискусията, че искат да обсъдят всички проблеми, които водят и създават предпоставки да се компрометира самият изборен процес и от там да се намали това доверие на гражданите. Радев подчерта, че затова в обществото трябва да има дебат.
Румен Радев предложи днес
да обсъдят такива организационни мерки и съвременни технологии, които могат да доведат до по-голяма прозрачност,
до по-голямо доверие, чрез видеонаблюдение в СИК. „Също така да обсъдим защо трябва да има и по-скоро да няма втори формуляр на беловата на протокола. Организационни мерки като начина на формиране, на подготовка на членовете на СИК. Машинно гласуване, електронно дистанционно гласуване и актуализация на избирателните списъците и възможност на гражданите да проверят дали някой не е злоупотребил с техния глас”, посочи държавният глава.
По време на дискусията Ивилина Алексиева от ЦИК посочи, че доверието в органите за управлението на избори и във всеки елемент на изборния процес е от ключово значение за демокрацията. „Апелираме към политиците за още по-отговорно политическо поведение и възможност на един по-ранен етап да се знаят членовете на СИК, за да можем да ги обучим“, каза още тя.
По думите ѝ
ЦИК е внасяла неколкократно проекти за решения, които да осигуряват видеонаблюдение
в деня на изборите, но комисията не е могла да постигне необходимото мнозинство. „Решение на политиците е дали да бъде въведено видеонаблюдението“, уточни Алексиева.
Хамид Хамид припомни, че ДПС в 43-то НС е предложило текстове за въвеждане на видеонаблюдение. Той коментира, че не е толкова скъпо и според него е постижимо и необходимо да бъде въведено.
Крум Зарков посочи, че ПГ на БСП подкрепя предложението за видеонаблюдение в СИК. „Честността на изборния процес се определя до голяма степен от неговата прозрачност, но и от неговата предвидимост“, коментира той. Според него трябва да се помисли и за това хората, които броят бюлетини и попълват протоколи, да имат поне средно образование.
От управляващата партия
ГЕРБ обясниха, че не бойкотират президента Радев
с отсъствието си от дискусията. Това стана ясно от думите на депутата от партията и председател на Правната комисия Данаил Кирилов. Според него причините за липса на представители на ГЕРБ на „Дондуков“ 2 са служебни ангажименти – той е трябвало да докладва от парламентарната трибуна гласуваните днес промени в Наказателния кодекс, а председателят на групата Цветан Цветанов е на официално посещение в чужбина.
„Аз лично разбрах за поканата в края на вчерашния ден, така че със съжаление мога да кажа, че това са причините на нашето неучастие в това обсъждане“, увери Кирилов. От ГЕРБ не възразяват срещу това изборните правила да бъдат подлагани на широк обществен дебат, както и президентът да организира подобни форуми, но са категорични – трибуната за обсъждане е в Народното събрание.
Данаил Кирилов коментира и възможността за въвеждане на видео-наблюдение в местата за провеждане на избори. От предлаганите законодателни промени обаче не става ясно дали е предвидено монтираните камери да записват и звук. „Имайте предвид, че това са камери с ниска резолюция и те не могат да послужат за специфична идентификация на лицата, така и на конкретни бюлетини“, заяви Кирилов и призова, въпросът да бъде подложен на задълбочен дебат, за да се чуят всички аргументи.
Той обърна внимание, че
идеята на президента за камери там, където се броят бюлетините, е подвариант на предложение на ВОЛЯ.
ПГ на ВОЛЯ внесе допълнение в предлаганите промени на Изборния кодекс, които предвиждат всяка секция да бъде оборудвана с видео камери, но те да работят след края на изборния ден.
С това предложение депутатите на Марешки целят да постигнат максимална прозрачност на изборния процес, защото всеки гражданин ще може да проследи онлайн броенето на бюлетините, отчитането на гласовете, попълването на протокола и опаковането на изборните книжа. Предложението предвижда архивът от камерите да се съхранява за период от 4 години, а при възникнали спорове – и повече.
Според предложението на ВОЛЯ камерите трябва да бъдат насочени по такъв начин в помещенията, че да гарантират наблюдението на работата на всеки член на комисията. Видео-наблюдението в реално време ще даде възможност на граждани, които забележат нарушения, да подадат сигнал.
Относно липсата им на днешната дискусия от партията заявиха, че
днешната среща при държавния глава е закъсняла и ненужна.
„Странно е, че чак сега президентът се е сетил да се вслуша в нашата идея, още повече да се опита да си я препише като своя. Отказваме да се включваме в пи ар акциите на БСП и да бъдем миманс в техните сценарии“, коментира Пламен Христов от ВОЛЯ.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!