Радев: Необходима ни е национална енергийна стратегия
Източник: Георги Димитров/Vesti.bg
6

Т рябва да направим всичко възможно да запазим автономността на нашата енергийна система. Необходимо е също да бъде създадена национална енергийна стратегия. 

Това каза държавният глава Румен Радев на международния форум „Зелената сделка – иновации, инвестиции и справедлив преход“.

"Да използваме в максимална степен нашите природни дадености като високопланински води, геотермални, слънце и вятър, както и нашите постижения като усвоени технологии, особено в ядрената енергетика, да използваме огромния капацитет и научни разработки на нашите учени и научни звена", допълни Радев.

Президентът Радев откри международния форум за Зелената сделка

Президентът добави, че за да стане всичко това е необходима национална енергийна стратегия, която да обедини нашите усилия и инструменти.

"Тя приключи през 2020 г., трябваше дотогава да имаме енергийна стратегия с обхват до 2030 г. и обхват до 2050 г.", припомни президентът.

"Крайно време е да се появи такава стратегия, за да можем когато работим с нашите европейски партньори ясно да кажем времеви срокове. Защото когато няма времеви срокове, ние се нареждаме на опашката на програмите за справедлив преход, на териториални планове", посочи Румен Радев.

Рисковете и предизвикателствата, свързани със зеления преход са много, но и възможностите са много, отбеляза Радев и добави, че те важат в още по-голяма степен за нашата страна, особено в най-важния сегмент -енергетиката.

Той посочи, че при нас е по-дълъг пътят, който трябва да изминем в областта на енергийния микс, социалния пакет, цялостната икономическа трансформация, защото икономиката ни е много по ресурсоемка от средното в ЕС. Парадоксално, но в условията на тази безпрецедентна енергийна криза, българската енергийна система се оказа една от най-автономните и устойчивите, заради характера на нашия микс и защото 50 процента от него е от въглищни централи, отбеляза Радев.

Сега сме изправени пред предизвикателството да заменим този микс с нещо друго, отбеляза президентът и добави, че това е тънкият баланс как ще подходим, защото има много посоки, по които можем да тръгнем, а ресурсите са ограничени. 

Президентът заяви още, че Зелената сделка няма алтернатива, тя категорично трябва да се случи, но това е непрекъснат и всеобхватен процес на дълбока, технологична, икономическа, социална и личностна трансформация. Това е и възможност за дълбока модернизация на нашето общество. Затова е важно  да гарантираме устойчивост на този процес, като сме наясно какви са рисковете и с какви инструменти и подходи можем да ги минимизираме. 

Румен Радев очерта няколко риска, касаещи зеления преход. Сред тях е риска от високата скорост. Чуваме неведнъж, че голямата цел е бързо да стигнем до чиста енергия, както и призиви за поголовно отказване от базови мощности, които в момента са от въглища, от ядрена енергия и от газ. В същото време имаме този подтик да го направим, без да има ясни технологично - обосновани и финансово  рационални решения на най-големия проблем за съхраняване на енергия, каза президентът Радев.

По думите му, ако минем на 100 процента енергия от възобновяеми източници, без да сме решили проблема за нейното съхраняване, това е най-сигурният път към катастрофа на идеята за зеления преход. Радев добави, че трябва час по-скоро страните от ЕС трябва да направят всичко възможно да обединят своя финансов и научно-технически  потенциал, за да стане Европа водеща в тази област.

Като друг риск Радев посочи риска от прекомерните амбиции. Той даде пример с пакет „Fit to 55“ в частта за транспорта, където по думите му се вижда, че тези амбиции често надхвърлят нашите възможности и могат да доведат до различни неблагоприятни въздействия на устойчивостта на процеса.

Има риск от загуба на конкурентоспособност на нашите икономики, посочи още президентът  и даде пример с базата на всяка икономика- наличието на надеждна, достъпна, евтина енергия, както и надстройката ѝ - иновациите и науката.  Като отбеляза, че за първото тримесечие на годината средната цена на електроенергията в ЕС е около 250 евро на мегават час, в САЩ е 65 евро, а в Китай по-малко от 10 евро, Радев посочи, че трябва да намерим точните причини защо в Европа цената на електрическата енергия  е в пъти по-висока, защото ако не се намери отговор на въпроса, това означава, че в средносрочен план Европа ще загуби своята конкурентоспособност.

Радев посочи още, че според данните Европа е на пето място по регистрирани патенти и заявки, след Китай, САЩ, Южна Корея и Япония, което  означава, че в дългосрочен план в условията на остра конкуренция между икономики, които се базират на знанието, ще бъдем губещи. 

Друг риск, касаещ зеления преход, е социалният, посочи президентът. Трябва да сме внимателни, защото ако подходим и наложим един и същ подход на държавите членки, без да отчитаме националните особености на техните икономики и социалният разрез на техните общества, ние рискуваме бедните да стават още по-бедни, каза Румен Радев. Затова Европейския парламент, Европейската комисия,  Съвета на ЕС са местата, където трябва да се чува и да се обосновава къде  е мястото на всяка една държава членка в този процес, каза Радев.  Той изрази надежда, че новият фонд за социален климат ще реши до голяма степен част от тези въпроси.

Загуба на доверие в зеления преход също е сред рисковете, посочи Радев и добави, че трябва да бъдат елиминирани всички сигнали към европейските граждани, който водят в посока загуба на доверие. Той даде пример за това с пакета „Мобилност“. Камионите да се връщат в държавите на регистрация с празни курсове, нали те замърсяват околната среда за нищо, или да се удовлетворят нечий амбиции за двойни стандарти и протекционизъм, посочи Радев и добави, че категорично не може да се съгласи с тази част от пакета. Той изрази надежда натискът, който има за реализиране на зелената сделка ще бъде насочен и върху някой от аспектите на пакета „Мобилност“.

Президентът Радев отбеляза още, че дебатът накъде да върви нашата енергетика и свързаната с нея икономика още не се е състоял. Той изтъкна, че трябва да решим каква енергетика ще развиваме, доколко ще запазваме ядрената енергетика - доколко ще развиваме нови мощности, на каква база - на реакторите, които имаме или на малки модулни реактори. Трябва да решим още до каква степен ще развиваме слънчевата енергия, до каква степен ще има децентрализация за домакинствата и бизнеса, до каква степен ще разриваме и строим вятърни енергийни паркове. Необходимо е да се реши какъв подход ще има България за съхраняване на енергия - дали това ще бъдат батерии  от 6 гигавата, дали ще развиваме ПАВЕЦ, в което имаме традиции и условия и е може би екологично най-чистото съхраняване на енергия, отбеляза още президентът.  

Във форума  „Зелената сделка – иновации, инвестиции и справедлив преход“ участват представители на институциите, европейски и български експерти, представители на бизнеса и неправителствения сектор.

Коментари 6
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

6 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Четирима са номинираните за изгонване от Big Brother

Четирима са номинираните за изгонване от Big Brother

Любопитно Преди 26 минути

Зрителите ги спасят чрез гласуване в приложението на NOVA PLAY

Решаващ разговор за Шенген: Атанас Илков е на ключова визита в Будапеща

Решаващ разговор за Шенген: Атанас Илков е на ключова визита в Будапеща

България Преди 39 минути

Срещата е организирана от Унгарското председателство на Съвета на ЕС

Сезонът на Стрелците е пред нас: Добрите и лошите страни на най-позитивния знак

Сезонът на Стрелците е пред нас: Добрите и лошите страни на най-позитивния знак

Любопитно Преди 1 час

Хората, родени между 22 ноември и 21 декември, са представители на зодия Стрелец и са под влиянието на планетата Юпитер

Дълга умора: Изтощението, което остава след COVID-19

Дълга умора: Изтощението, което остава след COVID-19

Свят Преди 1 час

С пандемията на COVID-19 се появява и дългият COVID

Кошмарът на Google започва да става реалност

Кошмарът на Google започва да става реалност

Технологии Преди 1 час

Бизнесът на компанията е заплашен от разделяне

Силните изпращат двама от своите на елиминации в “Игри на волята”

Силните изпращат двама от своите на елиминации в “Игри на волята”

Любопитно Преди 8 часа

Анджела и Силвия ще се изправят срещу Малвина и Магдалена от Храбрите утре вечер

Румъния подписа със САЩ за купуване на изтребители F-35

Румъния подписа със САЩ за купуване на изтребители F-35

Свят Преди 8 часа

Румъния планира да "пенсионира" F-16 през 2040 г.

САЩ наложиха санкции на десетки руски банки

САЩ наложиха санкции на десетки руски банки

Свят Преди 10 часа

Включително най-голямата, която досега не беше санкционирана

Гейц оттегли кандидатурата си за главен прокурор на САЩ

Гейц оттегли кандидатурата си за главен прокурор на САЩ

Свят Преди 10 часа

Гейц: Министерството на правосъдието на Тръмп трябва да е работещо

Посолството на Украйна награди и Бойко Борисов и Кирил Петков

Посолството на Украйна награди и Бойко Борисов и Кирил Петков

България Преди 11 часа

Отличията са от Върховната рада на Украйна

Последни номинации очи в очи в Big Brother тази вечер

Последни номинации очи в очи в Big Brother тази вечер

Любопитно Преди 11 часа

Зрителите подкрепят фаворите си в приложението на NOVA PLAY

Путин: Русия удари Украйна с нова хиперзвукова ракета

Путин: Русия удари Украйна с нова хиперзвукова ракета

Свят Преди 11 часа

Путин: Конфликтът в Украйна придоби глобален характер

САЩ отхвърлиха заповедта за арест на Нетаняху

САЩ отхвърлиха заповедта за арест на Нетаняху

Свят Преди 12 часа

САЩ: Дълбоко сме обезпокоени от бързината, с която прокурорът е поискал заповед за арест

<p>КС образува дело по искане на президента</p>

Конституционният съд образува дело по искане на президента

България Преди 12 часа

КС ще се произнесе за втори път по тези въпроси

Разминаване между ЕК и Австрия за България в Шенген

Разминаване между ЕК и Австрия за България в Шенген

Свят Преди 12 часа

Австрия готви нови условия за България и Румъния

Съдът отложи делото срещу Марин Димитров

Съдът отложи делото срещу Марин Димитров

България Преди 13 часа

Съдът назначи и медицинска експертиза, която да установи колко сериозно е положението на Димитров