Н ека тачим нашата история и традиции и не забравяме, че пътя напред проправяме ние. Това каза в словото си президентът Румен Радев в Пловдив на тържественото отбелязване на 24 май - Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Честването се провежда на площад "11 май" пред Хуманитарната гимназия "Св. Св. Кирил и Методий" и паметника на братята просветители, предаде БТА.
"Ако запитаме българите кой е най-обичаният и чакан празник,
24 май ще е единодушният спонтанен отговор", подчерта държавният глава. Защото, по думите му, със своята чиста и светла радост, денят на българската азбука, просвета и култура отново ни събира пред храмовете на българския дух. Днес празнуваме силата на българското слово, нашите дълбоки здрави корени, завещани ни от достойните ни и храбри предци, каза още президентът.
Отново днес ще ни поведат светлите образи на светите Кирил и Методий,
портретите на възрожденци, будители, просветители, рицари на знанието, добави Радев. "Пловдив е орисан да бъде винаги сред първите. Доказа го в решителните събития на Българското възраждане, в борбата за църковна и политическа самостоятелност, в изпитанията пред нова България. Доказва го и днес на полето на културата и изкуството, и на гражданската смелост. Именно тук още през 1851 година се пропуква зората на днешния празник, за да се разлее от град на град и да се превърне в ден на всяко българско училище, в символ и темел на българщината", подчерта държавният глава.
"Нека помним, че тази пловдивска крепост на духа е изграждана от всеотдайност, себеотрицание, мъдрост,
далновидност и дързост на видни наши интелектуалци и титани на духа като Найден Геров, Йоаким Груев, Христо Данов, Стоян Чомаков и много други, каза още той. По думите му "с перо и дело те проповядваха, че най-голямата човешка прокоба е невежеството, а пътят да се отървем от потисничество, сиромашия и зло е единствено здравата наука, вярата и всеобщата просвета".
Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай отслужи празничен молебен,
а пред паметника на светите равноапостоли бяха положени венци и цветя. На церемонията присъстваха кметът на Пловдив Здравко Димитров, председателят на Общинския съвет Александър Държиков, областният управител Йордан Иванов, народни представители, представители на местната власт, преподаватели, ученици, културни дейци, както и стотици пловдивчани.
След официалната част празничното шествие, в което се включи и държавният глава,
тръгна по пешеходната улица на града към пл. "Стефан Стамболов" пред сградата на Община Пловдив. Начело на процесията са Мажоретен състав при СУ "Св. св. Кирил и Методий", Духовият оркестър "Пловдив" и знаменна група от Художествената гимназия, носеща църковни хоругви и иконата на св. св. Кирил и Методий. Тържествата в Пловдив започнаха с връчване на почетните знаци и значки на Община Пловдив на изявени учители от училищата в града. Церемонията се състоя в Актовата зала на Хуманитарната гимназия "Св. св. Кирил и Методий". За празника на различни места в града ще има концерти на хорове, детски вокални формации, духови оркестри.
По-рано днес президентът отправи приветствие към българския народ по случай 24 май.
"На 24 май всички сме само българи. В йерархията на духа и културата нито богатството, нито властта са меродавни. Тук важно е благородството на духа. А него носи и излъчва всяко будно дете", се посочва в приветствието, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
"Днес българите в България сме седем милиона. Милиони други са извън Отечеството.
Но винаги има една незрима Родина, която всеки отнася със себе си, където и да отиде. Това е българският език. От раждането си сме орисани да мислим и чувстваме на прекрасната, богата, звучна, нюансирана и изразителна родна реч. Езикът ни вдъхновява, езикът ни утешава. Езикът е наш дом и упование в трудни и самотни моменти, особено далеч от Родината. В трудни години езикът е знаме на сатирата, бунта и свободата. Когато духът линее, езикът е най-точната епикриза: той страда от правописа ни, обеднява активният му речник, граматиката му се разпада. Дори произношението ни става нехайно", се посочва още в приветствието.
"Но езикът на Вазов и Далчев, на Захари и Яворов, на Петър Увалиев и Валери Петров няма да загине.
Той ще надживее всякакви мракобесни времена на глупост, грубост и чуждопоклонство и експериментите на „неразумните юроди“, които боравят произволно с думите му. Българският език ще надживее интригите на своите отрицатели и на блудните си роднини, които не признават произхода или родството си с нашата реч. Ще надживее и комплексите на онези, които допускат да се откажем от кирилицата.
Времената се менят. Днес българите са навред, а децата и внуците ни често говорят по няколко езика.
Но родната реч, както и друг път съм имал повод да кажа, е онази нишка, по която нашите сънародници по кръв винаги могат да открият пътя до дома си.
Думите са наше достояние.
Нека милеем за тях, тъй както милеем за здравето и дома си, защото нашият език ще продължава да ни обединява като народ.
Честит празник, скъпи българи!", завършва приветствието си държавния глава.
Петков: Светите братя Кирил и Методий завещаха на България най-големия и ценен дар – писмеността
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!