Б НБ не вижда непосредствен проблем, а потенциален риск, свързан с ипотечното кредитиране. Това заяви пред БТА управителят на централната банка Димитър Радев.
По думите му "в масовия случай и в краткосрочен план кредитополучателите няма да бъдат сериозно засегнати от промените".
БНБ с важно предупреждение за кредитите
Димитър Радев заяви още, че в предприетите мерки към момента няма определени задължителни нива, но такива могат да се определят, ако се наложи.
В началото на седмицата БНБ обяви, че изисква търговските банки и клоновете, извършващи дейност в страната, да следят и докладват за минимум шест показателя при отпускане и предоговаряне на кредити, обезпечени с жилищни имоти.
Показателите включват съблюдаване на съотношения между размера на кредита и стойността на обезпечението при отпускане, съотношение между размера на текущите плащания във връзка с обслужването на кредита, обезпечен с жилищен недвижим имот, и месечния доход на кредитополучателя при отпускане, максималния срок по договора за кредит и др.
Радев: Присъединяване към еврозоната по-късно през 2025 г.
Банковият сектор приема предложените от Българската народна банка мерки, засягащи ипотечното кредитиране, като ще се съобрази с тяхното прилагане. И към момента в моделите за оценка на кредитоспособността са включени елементи, свързани с показателите, посочени от БНБ.
Това заявиха от Асоциацията на банките в България в отговор на запитване на БТА.
В позицията от АББ отбелязват още, че банковата система у нас се характеризира с високи нива на капиталова адекватност и ликвидност, които са над средните за ЕС, тя е стриктно регулирана и спазва всички регулаторни изисквания.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!