"Солидарността е основният принцип в Европейския съюз. Когато някоя държава се чувства застрашена, нормално е и трябва всички да застанат зад нея. Снощи до късно дискутираха темата „Русия“. Знаете, че това е трудна тема за Европейския съюз, но чухме, че това беше дебат за гласа на разума и трезвата преценка. Той започна с един много балансиран доклад на върховния представител Жозеп Борел и много европейски лидери ясно изявиха своята тревога от състоянието на отношенията с Русия. Изводът е , че растящото напрежение, разделението в Европа не е изобщо от полза на Европейския съюз. В самата декларация изрично се позовава, че политиката към Русия трябва да продължи на основата на петте принципа за политиката а Европейския съюз спрямо Русия, съставна част от които е диалогът. Беше възложено на върховния представител и Европейската комисия да подготвят доклад за необходимата политика спрямо Русия, така че да се отчита и всички тревожни моменти, но и да се отчита необходимостта от диалог", заяви днес президентът Румен Радев., каза още той.
Той посочи, че всички европейски лидери категорично са осъдили действията на Беларус по принудителното кацане на самолета.
"Вземането на отношение от мен, когато представлявам страната е Европейския съюз, е в Съвета на Европейския съюз. Снощи всички лидери категорично осъдихме действията на Беларус по принудителното кацане на самолет, което е в абсолютно нарушение на международното право, на правилата за гражданско въздухоплаване и застраша безопасността на полетите. Именно това действие беше причина да не намери отражение в декларацията, която всички приемехме единодушно. Там е мястото да изразявам своето отношение. Причината за прехващането на самолет е в категоричен разрез с международното право. Не може да прехващаш самолет, за да го накараш да каца, защото имаш някакъв политически противник на борда. Това е категорично недопустимо. Начинът на прехващане зависи по какъв способ става, по чие нареждане, как се ръководи и дали се спазват правилата за безопасност. За там нямам информация", допълни държавният глава.
По указание на министъра на външните работи в служебния кабинет Светлан Стоев генералният директор "Двустранни отношения" в МВнР Василий Такев извика за спешна среща в МВнР посланикът на Беларус у нас Александър Лукашевич, в рамките на която от беларуската страна бяха поискани обяснения относно безпрецедентния акт на насилствено приземяване на гражданския полет на "Ryanair" на 23 май 2021 г. в Минск, както и за последвалия арест на беларуския опозиционен активист и журналист Роман Протасевич, съобщиха от пресцентъра на МВнР.
Представеното от беларуския посланик обяснение по отношение на приземяването на пътническия самолет и задържането на Роман Протасевич, отразяващо официалната позиция на беларуските власти, не е било прието от българска страна като основателно и издържано от международноправна гледна точка. Било е подчертано и намерението на българската страна да подкрепи искането за незабавно и бързо разследване на случая от ИКАО.
Какви са версиите за приземяването на самолета в Минск
От външното ни министерство посочват, че, реферирайки и към единната позиция на държавите членки на ЕС, намерила израз в приетите заключения на извънредно заседание на Европейския съвет на 24 май, действията на беларуските власти са били определени като абсолютно неприемливи и окачествени като "грубо нарушение на правилата на международното въздухоплаване и флагрантно незачитане на основните права и свободи на пътниците".
В рамките на разговора българската страна неколкократно е призовала за незабавното освобождаване на арестувания журналист и за внимателна оценка от беларуска страна на отрицателните последици на този безпрецедентен акт за отношенията на Беларус с ЕС.
Борисов подкрепи наложените от ЕС санкции срещу Беларус
Посланик Лукашевич е поел ангажимент да предаде изразената от българска страна позиция.
Междувременно Русия обяви днес, че "изразява съжаление" по повод препоръката на Европейския съюз към европейските авиокомпании да заобикалят въздушното пространство на Беларус, като наказание за режима на Александър Лукашенко, обвинен, че е отклонил самолет към Минск, за да арестува дисидента Роман Протасевич, посочва БТА.
ЕС отговори на Лукашенко, наложи нови тежки санкции на Беларус
"Не можем да не изразим своето съжаление. Въпросът се състои в това, че заобикалянето на територията на достатъчно голяма страна, която се намира в центъра на Европа, разбира се, за всяка авиокомпания е свързано с допълнителни разходи. Може би отначало трябва обективно да се анализира случилото се, а чак след това да се обсъжда, на базата на конкретни данни. Нашите европейски колеги обаче тръгнаха по друг път - те решиха на вчерашната си среща на върха без какъвто и да е анализ бързо да вземат решение и да дадат категорична препоръка на своите авиокомпании", каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.
Говорителят отбеляза, че подобно прибързано решение на ЕС предизвиква съжаление от страна на Москва.
"Трябва да разбираме, че за тези препоръки в крайна сметка ще плащат пътниците на самолетите, които ще се намират във въздуха с половин или един час повече. Всичко това струва пари, това опира до финансови средства. Затова може само да изразим съжаление", допълни Песков.
Лидерите на страните членки на ЕС решиха снощи да затворят въздушното си пространство за беларуски авиокомпании и да приемат нов пакет санкции срещу представители на беларуските власт, като същевременно препоръчаха на европейските авиокомпании да заобикалят въздушното пространство на Беларус.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!