Д ържавният глава Румен Радев подписа указ, с който връща за ново обсъждане Закона за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, приет от 48-ото Народно събрание на 12 януари 2023 г., съобщиха от прессекретариата на президента, предаде БТА.
Депутатите решиха до синхронизирането на търговските платформи на "Българска независима енергийна борса“ ЕАД
до 31 декември 2023 г. към 15-минутен период на доставка, финансовият сетълмент, изготвян от електроенергийния системен оператор, да се извършва на времеви интервал от един час. Вносител на промените е Делян Добрев от ГЕРБ-СДС.
С параграф 24 от Закона за изменение и допълнение на Закона за енергетиката се стига до отклонение
от общоевропейската уредба, като се препятстват нейните социално-икономически ползи в България. С разпоредбата се предвижда до края на 2023 г. финансовият сетълмент, изготвян от електроенергийния системен оператор, да се извършва на времеви интервал от един час, сочат мотивите на президента. Радев посочва, че европейското изискване е този времеви интервал да е 15 минути.
"Задължителното балансиране за 15 минути е въведено след детайлен анализ на системите в 36 държави,
голяма част от които от Европейския съюз. Прилагането на 15-минутните периоди за балансиране допринася за по-доброто използване на съществуващите междусистемни електропроводи, по-големи обеми на износа на електроенергия от България към съседните страни, по-добро ниво на честотното регулиране, по-активно участие на търговците в балансирането на системата, подобряване на прогнозирането и намаляване на цените на балансирането. Те са от полза както за електроенергийната система, така и за търговските участници и имат положителен обществен ефект", се посочва още в мотивите.
Според президента е приета разпоредба,
която се отклонява от посочените норми. "Тя отлага вече въведеното в България задължително балансиране за 15 минути и връща сетълмента, извършван на времеви интервал от един час", сочат мотивите на ветото. Държавният глава смята, че ако периодът на сетълмент не е максимално близо до часа на доставка, резултатът ще е по-неточно прогнозиране от страна на търговските участници и отчитане на по-високи количества търговски небаланси.
Вследствие на това операторът ще реализира по-високи разходи за регулиращи мощности и може да се стигне до намаление на водните запаси в големите язовири. Увеличението на разходите за регулиране на оператора ще доведе и до по-висока цена на балансиращата енергия, което ще бъде с неблагоприятен финансов ефект за потребителя. Търговският износ и обменът на електрическа енергия с други държави също ще бъдат засегнати, се посочва още в мотивите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!