18

П резидентът Румен Радев проведе първата от серия срещи, на които ще се обсъжда необходими ли са промени в Конституцията. Държавният глава разговаря с членовете на Правния си съвет и с представители на академичната общност.

Румен Радев постави въпроса - има ли системен проблем поради противоречив и неправилен прочит на Конституцията, който да води до остър дефицит на справедливост в нашето общество.

Според него дебатът трябва да се разшири с това как да се засилят правата на гражданите. Как те да участват в контрола върху управлението и върху обществените процеси. И какви са възможностите за въвеждането на индивидуалната конституционна жалба, предаде БНТ.

Румен Радев подчерта, че върху основния закон не бива да се посяга произволно. По думите му Конституцията ни е демократична и една от първите в посткомунистическия период в цяла Източна Европа.

"Но в същото време ние не трябва да бягаме от въпросите на нашето съвремие. Успя ли проектът, заложен в тази Конституция, да изгради демократична, правова и социална държава, така както е в нейния преамбюл? Има ли в Конституцията достатъчно защитни механизми срещу погазването на разделението на властите и срещу авторитарен произвол? Имаме ли системен проблем поради противоречив, неправилен прочит на Конституцията, който да води до остър дефицит на справедливост в нашето общество? И ако има такъв - какви са причините, имаме ли системен проблем?", каза още президентът.

"Не можем да бягаме от въпросите успя ли проектът, заложен в Конституцията, да изгради демократична, правова и социална държава и има ли защитни механизми срещу погазването на разделението на властите и срещу авторитарен произвол". Това подчерта президентът Румен Радев.

„Благодаря, че се отзовахте на поканата за днешното разширено заседание на Правния съвет. Поводът е обществено известен – моето решение да инициирам широк обществен дебат за конституционния модел на българската Прокуратура в съдебната власт. Тук очаквам да чуя вашето мнение по широк кръг от въпроси. Най-належащият е вашето мнение за предложения законопроект от Министерския съвет, доколко според вас той е целесъобразен, ефективен, има ли противоречия с Конституцията, ще може ли предложеният модел да работи рационално”, заяви президентът.

Можем да разширим дебата в по-широк обхват. Това е структурата и ефективността на ВСС, самият модел на прокуратурата, самият модел на Съдебната власт. Защото, вие знаете по-добре от мен, от пет поправки в Конституцията четири са в Глава „Съдебна власт“. За да се събираме пак днес, хубаво е да има един анализ, доколко ефективно с тези поправки днес функционира съдебната власт.

Радев и Нинова избухнаха, Гешев им отговори

Искам да разширим този дебат, да включим тук и правата на гражданите – как можем да ги засилим, как можем да засилим тяхното участие, контрола върху управлението, върху обществените процеси, още в обръщението си към парламента споменах за евентуалното въвеждане на индивидуалната конституционна жалба в нашата Конституция, каза Радев.

Затова оттук произтича и самият дебат, който искам да отворим. Първо – трябва ли изобщо да обсъждаме някакви промени в Конституцията на Република България? Ако обсъждаме – защо и в какъв обхват? Затова много се радвам на вашето присъствие тук, каза Радев.

Аз лично, като държавен глава, съм отговорен към всички тези въпроси, защото те са на дневен ред на нашето общество и те искат отговор. Затова е и моята първа среща с вас, за да можем да дебатираме свободно по тези теми, които стоят на дневен ред. За мен това е фундаментален въпрос. От него зависи дали България ще се развива като модерна демократична европейска държава, дали ще гарантираме истинско върховенство на закона, истинско разделение на властите и истински права на българските граждани за тяхното достойно бъдеще, каза още Радев. 

За дебата, който започва, Радев съобщои на подписването на указа за Иван Гешев. 

В сряда сутринта новоизбраният главен прокурор Иван Гешев встъпва в длъжност. Церемонията по този повод ще бъде в Съдебната палата.

Източник: БГНЕС

Гешев бе избран за главен прокурор след като бе единственият номиниран за поста. На първото гласуване на 24 октомври Гешев беше избран с 20 гласа "за" и 4 "против", но на 7 ноември, президентът Румен Радев върна обратно във ВСС избора на Гешев с мотива, че не е имало истинско състезание между кандидати. Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) гласува повторно избора му на 14 ноември 2019 г. отново с 20 гласа „за” и 4 "против". И при двата избора, докато течеше гласуването, имаше протести на поддръжници и противници за кандидатурата му.

След повторното гласуване на Гешев, президентът Радев подписа указа за назначаването на новия главен прокурор. Конституцията казва, че главният прокурор се назначава и освобождава от президента по предложение на пленума на Висшия съдебен съвет за срок от седем години без право на повторно избиране. Президентът не може да откаже назначаването или освобождаването при повторно направено предложение.

На 26 ноември, когато обяви, че е подписал указа, президентът Румен Радев съобщи, че истинският тест за новия главен прокурор е посочването на всички, престъпили закона без оглед на социално положение или партийна принадлежност. Още тогава държавният глава оповести и че започва широк обществен дебат за промени в Конституцията.

Преди дни представляващият Висшия съдебен съвет Боян Магдалинчев посочи, че може би това е единственият главен прокурор, който ще започне с толкова големи очаквания към него на фона на това, което изминалите 4-5 месеца се случваше – протести и поляризирани обществени становища. „Той тепърва ще има много сериозната отговорност да доказва или да оборва тези, които считаха, че изборът му не е съвсем подходящ”, каза Магдалинчев преди дни.

Гешев наследява на поста Сотир Цацаров. На 12 декември с 20 гласа „за” единодушно пленумът на Висшия съдебен съвет гласува оставката му като главен прокурор. Ден преди това Цацаров, чийто мандат като обвинител номер едно в републиката изтича на 10 януари, заяви, че подава оставка. Той беше избран с голямо мнозинство от Народното събрание за председател на Антикорупционната комисия.

Стана ясно, че мандатът му няма да се довършва от негов заместник, а директно новоизбраният Иван Гешев ще встъпи в длъжност. „На деня, в който съм освободен, няма пречка Иван Гешев да встъпи в длъжност“, заяви още Сотир Цацаров преди време. Държавният глава издаде указ за освобождаването на Сотир Цацаров от длъжността главен прокурор.

Според бившия служебен премиер и преподавател по конституционно право Георги Близнашки създаването на надзор над главния прокурор е неправилно и би създало повече проблеми, отколкото решения.

Правителството: Независим прокурор ще контролира главния

„Истината е, че има елегантно решение – то е ad hoc. Aко се стигне до подобна ситуация, това е малко вероятно, тогава Висшият съвет трябва да определи един от членовете на инспектората, там са опитни прокурори, които са в края на кариерата си, с огромен опит, знания и компетентност, който да извърши едно независимо разследване и да представи доклада си пред ВСС. Ясно, просто и прегледно”, каза той.

Единодушно прокурорската колегия на ВСС преназначи Сотир Цацаров за прокурор във Върховната касационна прокуратура. Това става броени дни преди да стане шеф на Антикорупционната комисия.

Така, в момента, в който той вече няма да е начело на КПКОНПИ, ще може автоматично да се върне на работа като прокурор. Решението му е това да се случи във Върховната касационна прокуратура, а не да се върне като съдия в окръжния съд в Пловдив.

Изслушват претендентите за шеф на КПКОНПИ

По-рано днес в „Държавен вестник” беше публикуван указа на президента за освобождаването на Цацаров като главен прокурор. Така официално Иван Гешев вече може да заеме новата си длъжност на главен прокурор.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Коментари 18
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

18 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Какво си заслужава да имате този Black Friday – вижте нашите идеи

Какво си заслужава да имате този Black Friday – вижте нашите идеи

Любопитно Преди 2 минути

Защото няма нищо по-хубаво от това да пазарувате умно и изгодно!

Инвестиции в недвижими имоти отвъд “апартамент в София”

Инвестиции в недвижими имоти отвъд “апартамент в София”

Любопитно Преди 2 минути

Как финансовите пазари могат да направят инвестициите в имоти по целия свят достъпни за всеки джоб

Президентът Румен Радев е на посещение в Сингапур

Президентът Румен Радев е на посещение в Сингапур

Свят Преди 1 час

Визитата има за цел да стимулира развитието на двустранния диалог на най-високо политическо ниво

<p>Ден на пирати, крале и президенти</p>

Ден на пирати, крале и президенти – 22 ноември в историята

Любопитно Преди 1 час

Ден на възходи и падения, вижте какво се е случило на 22 ноември

Сезонът на Стрелците е пред нас: Добрите и лошите страни на най-позитивния знак

Сезонът на Стрелците е пред нас: Добрите и лошите страни на най-позитивния знак

Любопитно Преди 1 час

Хората, родени между 22 ноември и 21 декември, са представители на зодия Стрелец и са под влиянието на планетата Юпитер

Дълга умора: Изтощението, което остава след COVID-19

Дълга умора: Изтощението, което остава след COVID-19

Свят Преди 1 час

С пандемията на COVID-19 се появява и дългият COVID

Кошмарът на Google започва да става реалност

Кошмарът на Google започва да става реалност

Технологии Преди 1 час

Бизнесът на компанията е заплашен от разделяне

Силните изпращат двама от своите на елиминации в “Игри на волята”

Силните изпращат двама от своите на елиминации в “Игри на волята”

Любопитно Преди 8 часа

Анджела и Силвия ще се изправят срещу Малвина и Магдалена от Храбрите утре вечер

Румъния подписа със САЩ за купуване на изтребители F-35

Румъния подписа със САЩ за купуване на изтребители F-35

Свят Преди 9 часа

Румъния планира да "пенсионира" F-16 през 2040 г.

САЩ наложиха санкции на десетки руски банки

САЩ наложиха санкции на десетки руски банки

Свят Преди 10 часа

Включително най-голямата, която досега не беше санкционирана

Гейц оттегли кандидатурата си за главен прокурор на САЩ

Гейц оттегли кандидатурата си за главен прокурор на САЩ

Свят Преди 11 часа

Гейц: Министерството на правосъдието на Тръмп трябва да е работещо

Посолството на Украйна награди и Бойко Борисов и Кирил Петков

Посолството на Украйна награди и Бойко Борисов и Кирил Петков

България Преди 11 часа

Отличията са от Върховната рада на Украйна

Последни номинации очи в очи в Big Brother тази вечер

Последни номинации очи в очи в Big Brother тази вечер

Любопитно Преди 11 часа

Зрителите подкрепят фаворите си в приложението на NOVA PLAY

Путин: Русия удари Украйна с нова хиперзвукова ракета

Путин: Русия удари Украйна с нова хиперзвукова ракета

Свят Преди 11 часа

Путин: Конфликтът в Украйна придоби глобален характер

САЩ отхвърлиха заповедта за арест на Нетаняху

САЩ отхвърлиха заповедта за арест на Нетаняху

Свят Преди 12 часа

САЩ: Дълбоко сме обезпокоени от бързината, с която прокурорът е поискал заповед за арест

Разминаване между ЕК и Австрия за България в Шенген

Разминаване между ЕК и Австрия за България в Шенген

Свят Преди 13 часа

Австрия готви нови условия за България и Румъния