Д ържавният глава Румен Радев пристигна в Кишинев, откъдето започва двудневното му посещение в Молдова по покана на молдовската президентка Мая Санду.
На международното летище в молдовската столица Радев бе посрещнат от почетен шпалир от гвардейци.
Визитата се провежда в контекста на 30-годишнината от установяването на дипломатически отношения между България и Молдова, което двете страни отбелязват тази година.
Предстои българският държавен глава Румен Радев да бъде посрещнат от молдовската си колежка Мая Санду в Президентския дворец в Кишинев. Двамата ще проведат среща „на четири очи“, след което ще ръководят пленарните разговори между официалните делегации на България и Молдова. Президентите Радев и Санду се очаква да дадат и изявления за медиите.
Сред темите на посещението се очаква да бъдат задълбочаване на търговските и икономическите отношения между България и Молдова, сътрудничеството в областта на европейската интеграция и регионалното партньорство в Югоизточна Европа. Акцент на срещите на президента Румен Радев ще бъде поставен и върху условията за съхраняване на културата и националната идентичност на многобройната българска диаспора в страната.
На 28 октомври българският държавен глава ще посети град Тараклия и ще се включи в честванията по случай Деня на бесарабските българи – 29 октомври. По официални данни общността ни в Молдова наброява над 50000 души, като българите са шестата по численост етническа група.
Дипломатически и консулски отношения между България и Молдова
България признава независимостта на Молдова с решение на Министерския съвет от 28 декември 1991 г. На 5 февруари 1992 г. в София е подписан протокол за установяване на дипломатически отношения между двете страни от министрите на външните работи на България и Молдова Стоян Ганев и Николае Антон Циу.
На 27 март 1992 г. Министерският съвет на България приема решение за откриването на посолство в Кишинев и от септември 1992 г. за временно управляващ е назначен Бранимир Радев. За първи български посланик в Молдова е назначен Петър Воденски, който връчва акредитивните си писма в Кишинев на 2 октомври 1995 г.
На 16 февруари 1994 г. президентът на Молдова Мирча Снегур издава указ за откриване на посолство в София. За първи посланик на Молдова в България е назначен Михай Кошкодан, който връчва акредитивните си писма в София на 8 септември 1994 г.
На 30 септември 2015 г. Министерският съвет приема решение за откриване и на почетно консулство на Молдова в Пловдив, като консулският окръг обхваща областите Пловдив, Стара Загора и Хасково. Със същото решение за почетен консул е назначен инж. Веселин Чипев, учредител и ръководител на Българо-молдовската търговско-промишлена камара.
България има консулство в Тараклия, открито на 31 октомври 2017 г. от министрите на външните работи на България и Молдова – Екатерина Захариева и Андрей Галбур. Решение за откриването му е прието от Министерския съвет на 24 март 2017 г. Консулският окръг обхваща територията на Южна Молдова – районите Тараклия, Кахул, Кантемир, Бесарабяска и автономното териториално образувание Гагаузия. Консул на България в Тараклия е Ангел Маринков.
Посланик на Молдова в България е Анатол Чебук, който връчва акредитивните си писма на 24 август 2020 г. Посланик на България в Молдова е Евгени Стойчев, връчил акредитивните си писма на 12 юни 2019 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!