„Изводите наистина са изключително тревожни. Те са реални, особено по отношение на човешкия фактор. 20% некомплект. Това е изключително много“, коментира пред БНР президентът Румен Радев изтеглянето на доклада за състоянието на отбраната и въоръжените сили от военния министър Красимир Каракачанов. Според държавния глава това действие на управляващите е „абсурдно”.
Оставка в кабинета заради нацистки поздрав
Симеонов с оставка при две условия, нов нацистки скандал в кабинета
Каракачанов се сблъска с абсурда в армията
„Не можем да очакваме болният да оздравее, ако се скъса диагнозата”, посочи Радев.
Според него дори и този доклад не е задълбочен поради неговата откритост в други важни проблеми.
Радев подчерта, че ако с е задълбае в състоянието на техниката и въоръжението, ще се стигне до още по-тревожни констатации.
„Давам само един пример. Всички изтребители МиГ-29, които летят в момента, от две години би трябвало да са на земята. Всичките летят с удължен ресурс“, обясни президентът.
Според върховният главнокомандващ Красимир Каракачанов обаче ще бъде един добър министър на отбраната, тъй като му личи, че милее истински за армията.
„Предложението за наборна военна служба има своите положителни страни, но към момента няма как да бъде реализирано”, подчерта Радев. „По-скоро трябва да се фокусираме върху проблемите на кадровата армия“.
„Първо - хората са висшия приоритет в армията и това трябва да бъде ясно. Ние в момента концентрираме огромни за нашия бюджет ресурси в придобиването на техника. Това отдавна трябваше да стане. Изключително важно е да гарантираме интересите на хората в отбраната. Без тях, техниката няма никакъв смисъл“, посочи Радев.
Президентът заяви, че в тригодишната бюджетна прогноза средствата, отделяни за отбрана, като политика спрямо хората, са символични.
„Ако наистина това бъде тригодишната бюджетна прогноза, не виждам как изобщо ще решим проблема с некомплекта в армията и как ще мотивираме и задържаме личния състав“, заяви върховният главнокомандващ.
Той добави, че Държавна агенция „Разузнаване“ трябва да остане на подчинение на президентската институция.
Що се отнася до това отстъпление на Държавна агенция „Разузнаване“ от президентската институция към Министерски съвет, за мен това категорично е грешка“, каза Радев и допълни, че президентът представлява България в международните отношение и има нужда от такава служба, която да му предоставя необходимата информация за вземане на решения в реално време.
Румен Радев отчете, че така по време на парламентарните избори тази година са елиминирани опитите за външни вмешателства.
„Вече се говори и то открито, че България се връща като фактор във външната политика”, допълни държавният и отхвърли критиките на министъра на отбраната Красимир Каракачанов, че президенството няма мнение за българската позиция за НАТО.
„Президентът има правомощия във външната политика и свой глас и те не произлизат от зададени точки на правителството. По-скоро ме притеснява как ще бъде приет г-н Каракачанов в Европа след последните скандали в неговата коалиция”, подчерта Румен Радев.
По думите му много от стратегическите документи вече са остарели и не съответстват на съвременната среда за сигурност.
„Трябва да постигнем консенсус тези 2% кога ще бъдат достигнати като процент от БВП за разходи за отбрана. В какво точно ще бъдат инвестирани и по какъв начин“, заяви държавният глава. Според него националната сигурност е комплексно понятие. „Тя се простира от външните заплахи до гарантиране на сигурността на всеки български гражданин. Тук трябва да имаме една дългосрочна политика, така че да бъдат фокусирани усилията на всички институции по най-ефективен и ефикасен начин“, обясни Радев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!