О чаквам българското правителство да се пребори за Глава 35 от преговорната рамка, в която да бъде вложената цялата наша национална рамкова позиция, приета от българския парламент, като ясно обособими критерии, които да бъдат следени през целия преговорен процес. Това обаче изглежда все по-малко вероятно и от тук изходът е само един - отлагане на преговорите, докато не се случи ясно и обвързващо споразумение за изчистване на всички двустранни въпроси с Република Северна Македония.
Това заяви президентът Румен Радев по повод последното развитие на разговорите между Република България и Република Северна Македония.
Президентът днес обсъди темата и с германския си колега.
"Очаквам българското правителство да се пребори за Глава 35 от преговорната рамка, в която да бъде вложената цялата наша национална рамкова позиция, приета от българския парламент, като ясно обособими критерии, които да бъдат следени през целия преговорен процес. Това обаче изглежда все по-малко вероятно и от тук изходът е само един - отлагане на преговорите, докато не се случи ясно и обвързващо споразумение за изчистване на всички двустранни въпроси с Република Северна Македония", заяви президентът Румен Радев по повод последното развитие на разговорите между Република България и Република Северна Македония. Президентът обсъди темата днес и с германския си колега Франк-Валтер Щайнмайер.
Радев поздрави Щайнмайер с приоритетите на Германското председателство на Съвета на ЕС, насочени към насърчаване на справедливи социални промени в икономиката, обществото и пазара на труда в Европа и оказване на подкрепа за индустрията и малките и средни предприятия в условия на криза.
Обща бе позицията, че европейската перспектива за страните от Западните Балкани и за Република Северна Македония има ключово значение за укрепване на стабилността и е важен знак за развитието на целия регион. За целта е необходим траен и устойчив напредък на Република Северна Македония в изграждането на добросъседски отношения с България, заяви президентът Радев.
Държавният глава отбеляза очакването на страната ни за ясни правно обвързващи гаранции, че единството на българската нация и културно-историческото ни наследство, като ключови елементи на националната ни идентичност, няма да бъдат никога поставени под въпрос от външни фактори.
България е отговорен член на ЕС и няма да допусне нерешени двустранни проблеми да подкопават единството на съюза, отбеляза още Румен Радев. Според президента най-удачният вариант да не се стига до това, е като Националната рамкова позиция, приета единодушно преди година от Народното събрание, бъде включена в гл. 35 от преговорната рамка за Република Северна Македония с ясно обособени критерии и времеви срокове, които да бъдат съблюдавани през целия преговорен процес. Ако подобно решение не е възможно, страната ни ще работи за двустранно споразумение с Република Северна Македония, в което в дух на приятелство и добросъседство да бъдат разрешени всички двустранни въпроси.
Борисов обсъди с Меркел Северна Македония
Очаква се на 10 ноември Съветът на ЕС да обсъди рамката за преговори със Северна Македония. Ако България не я одобри, това ще означава вето на официално започване на преговорите със Северна Македония за членство в ЕС.
Захариева: Трайно и системно неспазване на договора от Северна Македония
По-рано днес президентът Румен Радев отправи тежки обвинения към правителството заради кризата с коронавируса. Според държавния глава властите у нас са показали безпомощност да се справят с пандемията.
"Не може правителство, което го е интересува само своето собствено оцеляване, да води страната през такава сложна криза - здравна, социална, икономическа. Пропуснато беше ценно време, за да се направи необходимата подготовка. Сега виждаме панически действия", каза президентът.
Той съобщи, че снощи е изтекла карантината му и му е било връчено предписание от РЗИ.
"Докато правителството се разхождаше по магистрали и кравеферми беше изпуснато важно време", каза още Радев.
Захариева пред "Ройтерс": Ако РС Македония признае българските корени, вето няма да има
Скопие: Македонският език и идентичност са потвърдени, да не правим политически изявления
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!