Черна гора има ключова роля за европейската перспектива на Западните Балкани, затова България ще продължи да подкрепя усилията и реформите на страната по пътя ѝ за пълноправно членство в Европейския съюз като пример за целия регион. Това заяви президентът Румен Радев на среща с председателя на парламента на Черна гора Даниела Джурович, която е на двудневно посещение у нас по покана на председателя на Народното събрание Росен Желязко, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
По време на разговора на „Дондуков“ 2 двамата откроиха приятелските отношения и активния политически диалог на високо ниво между двете страни, обединени от дълбоки културни и исторически връзки. Това е отлична база за задълбочаване на сътрудничеството в сфери от взаимен интерес, беше общата позиция по време на срещата. Вече се наблюдава положителна тенденция в търговския стокообмен, като за първите десет месеца на 2022 г. се отчита ръст с 106% спрямо същия период на предходната година. В хода на разговора като перспективни области за двустранно сътрудничество бяха откроени индустриалното производство, туризмът, информационните технологии, сигурността и военното обучение.
Радев: Инициирайки важни проекти, България се превърна в център на енергийната политика на Балканите
Даниела Джурович изказа признателност за експертната и политическа подкрепа, която България оказва на Черна гора в европейския път на страната. Президентът и председателят на черногорския парламент бяха единодушни, че отличното институционално сътрудничество трябва да продължи, независимо от темпа на политическите процеси в двете страни.
Председателят на Народното събрание Росен Желязков също посочи, че България подкрепя Черна гора по пътя ѝ към ЕС при срещата си с Джурович по-рано днес.
България категорично и убедено подкрепя европейския път на Черна гора, заяви Желязков. Европейското бъдеще на Черна гора няма алтернатива, посочи Росен Желязков. Той подчерта, че процесът на разширяване на ЕС се е утвърдил като стабилизиращ фактор в региона и силен стимул за провеждане на ключови реформи.
Краят на епохата на Джуканович: Смяната на полюсите в Черна гора
България подкрепя страните от Западните Балкани по пътя им към ЕС, отбеляза председателят на Народното събрание. Надеждността на процеса изисква партньорите от Западните Балкани също да спазват ангажиментите си, като изпълняват установените критерии и условия на ЕС, посочи Росен Желязков. Защото само пълноправното членство и спазването на единни норми и изисквания гарантира мирното развитие на всички държави и на ЕС като цяло, добави той.
Благодарим на България за нейната подкрепа и усилията, които полага, страните от Западните Балкани час по-скоро да се присъединят към ЕС, заяви председателят на парламента на Черна гора Даниела Джурович. Тя приветства позицията на страната ни, че всяка от държавите кандидатки за членство трябва да бъде оценявана според извършените реформи и готовността ѝ да се присъедини към голямото европейско семейство.
Двустранните отношения между България и Черна гора могат да бъдат пример за Балканите, подчерта председателят на Народното събрание. Росен Желязков посочи, че традиционно доброто сътрудничество, съхранено през годините, както и последователният напредък на Черна гора в европейската интеграция, предоставят нови възможности за разширяване на двустранните контакти в много области.
Председателят на парламента на Черна гора Даниела Джурович отбеляза, че между България и Черна гора са установени традиционно добри отношения, характеризиращи се с редовен политически диалог на високо и най-високо равнище. Имаме широко поле за сътрудничество – парламентарно, политическо, икономическо, както и неизползван потенциал в областта на туризма, добави тя.
Държавният глава на Черна гора Мило Джуканович на посещение у нас (СНИМКИ)
Във вътрешнополитически план дължим и на обществото, и на партньорите ни от ЕС формирането на стабилно управление с ясно политическо мнозинство, посочи Росен Желязков. Председателят на Народното събрание запозна председателя на парламента на Черна гора с актуалната политическа обстановка в България. Смятам, че е настъпил моментът да надградим традиционно приятелските си отношения със задълбочаване на сътрудничеството в областта на сигурността и отбраната, икономиката, инвестициите и туризма, енергетиката и културното сътрудничество, добави той.
Очаквам да бъдат търсени варианти за откриване на директна самолетна линия между София и Подгорица, което ще спомогне за активизиране на икономическите контакти и ще улесни туризма, подчерта Росен Желязков. Той посочи, че може да се създадат предпоставки за държавните оператори да е икономически целесъобразно да поддържат такава линия дори да не е целогодишно, а свързано с туристическата сезонност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!