Р умен Радев и Каталин Новак обсъдиха последствията от войната в Украйна и продължаването на конфликта и призоваха за постигането на траен мир. Двете страни следят с тревога инвазията в контекста и на сигурността и правата на българската и унгарска общност на украинска територия.
„Ескалацията на конфликта застрашава сигурността на цяла Европа, превръщайки се във война на изтощение не само за воюващите страни, но и за европейските икономики и социални системи“, заяви президентът Румен Радев, като подчерта, че решението няма да настъпи с даването на повече оръжие, а с повече воля за диалог и дипломатически усилия за деескалация и прекратяване на бойните действия.
Справянето с нелегалната миграция и засилването на охраната на външните граници на ЕС е задължение и отговорност на всички страни от съюза и изисква повече солидарност и справедливост. Около тази позиция се обединиха президентите на България и Унгария – Румен Радев и Каталин Новак, които днес проведоха среща „на четири очи“ и пленарни разговори на „Дондуков“ 2.
Каталин Новак: България трябва да бъде колкото се може по-бързо член на Шенген
Каталин Новак е у нас на официално посещение по покана на българския държавен глава, който по-рано през деня я посрещна с церемония на пл. „Св. Ал. Невски“.
В изявления пред медиите в Гербовата зала на „Дондуков“ 2 двамата президенти откроиха приятелските отношения между България и Унгария, както и партньорството между двете държави в ЕС и НАТО, основано на общи приоритети и ценности. „Растящите предизвикателства пред регионалния, европейския и международния дневен ред налагат ние да задълбочаваме нашето сътрудничество и да го развиваме“, заяви Румен Радев.
Държавните глави подчертаха, че справянето с нелегалната миграция е важна част от сътрудничеството и гарантирането на сигурността на ЕС. По време на пленарните разговори Румен Радев и Каталин Новак изтъкнаха повишаващия се миграционен натиск и усилията, които двете страни като държави от първа линия полагат за опазването на границата на ЕС. Двамата бяха единодушни, че ситуацията изисква решителни действия и повече подкрепа от страна на Европейската комисия. Необходими са съвместни и бързи решения от страна на ЕС, заяви Каталин Новак по време на пресконференцията.
В отговор на въпрос Румен Радев изтъкна вложените значителни ресурси от държавния бюджет в опазване на външните граници на ЕС, както и ангажираните хора и техника.
Какво стои зад призива на Орбан към Украйна да се предаде
„България вече изпрати в Европейската комисия необходимите финансови разчети за подобряване на охраната на българската граница“, заяви президентът и допълни, че ЕК не приема засега предложенията за изграждане на солидни съоръжения за възпиране и има готовност за помощ с инвестиции в различни технически средства за наблюдение. Президентът допълни обаче, че въпросът не засяга само техническо обезпечаване, но и нормативна уредба, като е нужна промяна на подхода и на европейската политика за регистриране на нелегалната миграция. „Против сме срещу тенденцията България и страните на първа линия да се превърнат в буферни зони, като лагери за нелегална емиграция“, заяви президентът Радев.
Държавният глава благодари за последователната подкрепа за членството на България и Румъния в Шенгенското пространство. Във време на криза блокирането ни за Шенген означава икономически загуби не само за двете ни страни, но и за целия ЕС, посочи президентът. „България трябва да бъде колкото се може по-бързо член на Шенгенското пространство“, заяви Каталин Новак и също изтъкна интереса на всички граждани на ЕС от това решение.
Двамата президенти изтъкнаха значението на партньорството в енергийната сфера за постигане на диверсификация и осигуряване на сигурност и надеждност на източниците и маршрутите на енергоресурси. Румен Радев открои активната политика на България за свързаност с газовите системи със съседните страни, което води до ползи и за Унгария. „Окрупняването на заявките за втечнен газ и съвместното явяване на международните пазари чрез общи търгове води до намаляване на цените“, заяви българският президент, като посочи, че този подход вече дава положителни резултати за икономиката ни. Румен Радев изтъкна важността на Вертикалния газов коридор и изказа признателност за подкрепата на Унгария за инициирания от България проект „Solidarity ring (STRING)“, който позволява пренос на допълнителни количества природен газ към Европа от Южния газов коридор, като се използва съществуващата инфраструктура на няколко европейски държави. Развитието на ядрената енергетика също беше тема на разговорите.
Унгарският модел на държавна политика за подкрепа на младите семейства и повишаване на раждаемостта също беше във фокуса на срещата между Румен Радев и Каталин Новак. Българският президент изтъкна ефективността на приложените от Унгария стимули за справяне на демографската криза. По време на пленарните разговори, в които участва вицепремиерът и служебен министър на труда и социалната политика Лазар Лазаров, бяха обсъдени възможностите за споделяне на унгарския опит в тази сфера. „За последните две години в Унгария два пъти е нараснала държавната подкрепа към младите семейства, като страната бележи най-високия ръст в ЕС по общ коефициент на раждаемост“, заяви Румен Радев.
България и Унгария ще продължат да развиват традиционно добрите връзки в сферата на културата и образованието. Президентът Радев изрази признателност за подкрепата на унгарската държава за съхранение на езика и националната идентичност на българската общност в Унгария. „Това е пример за истинско европейско поведение и толерантност, което е важно да се отбележи на фона на растящата омраза и преследване на българите в съседна страна“, заяви Румен Радев.
Българският президент изтъкна, че Унгария е важен икономически партньор на страната ни и е сред водещите чуждестранни инвеститори у нас, както и нарастващия търговско-икономически обмен. През 2021 г. двустранният стокообмен между България и Унгария възлиза на 2,073 млрд. евро, като бележи ръст с почти 23 процента, а до октомври на миналата година има повишение с близо 30 процента в сравнение с 2021 г. „Освен в секторите на туризма, инвестициите, банковия сектор, банковото дело, има растящ потенциал на развитие на сътрудничеството с Унгария в задълбочаване на връзките между индустриалните и икономическите ни зони и технологичните паркове, както и в съвместното развитие на водещи иновативни и научноизследователски проекти“, заяви още президентът Румен Радев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!