„В България всеки трябва да започне да носи своята отговорност”, обяви президентът Румен Радев в село Славяново, коментирайки върнатото на Висшия съдебен съвет решение за избор на Иван Гешев за главен прокурор.
Президентът заяви, че действията и мотивите му са изцяло в правомощията на институцията.
Защо Радев върна избора на Гешев за главен прокурор
„Оценката за професионалните и етични качества на кандидатите и техния избор са изцяло правомощие на ВСС. Негова е и отговорността пред обществото”, подчерта Радев.
Държавният глава посочи, че не иска да влияе с прогнози какво ще се случи от тук нататък с избора на нов главен прокурор. По думите му отговорността е на ВСС, а след това и обществото ще даде своята оценка.
„България, според мен ще просперира, когато започнем да уважаваме и спазваме законите”, каза Радев.
Президентът също отбеляза големия брой недействителни бюлетини, множеството сгрешени протоколи от СИК, множеството сигнали за корпоративен и купен вот, изчезналите преференции на последните местни избори в България.
Той уточни, че след анализ на изборните процеси ще свика среща с представителите на парламентарно представените партии, ръководството на ЦИК и органите на реда, за да се намери решение на проблема. Президентът обърна внимание на възможността за машинно гласуване.
Позиция за казуса с избора на Иван Гешев за главен прокурор зае и лидерът на БСП Корнелия Нинова.
„Не си позволяваме да даваме съвети на президента, той изпълни конституционната възможност, която му е дадена”, заяви Нинова.
Румен Радев връща предложението за назначаване на Иван Гешев за главен прокурор
„Състезание само с един участник не е истинско състезание. Единственият човек, който можеше да осигури истинско състезание е премиерът Борисов, защото по закон предложения се правят или от прокурорите, или от правителството”, подчерта Нинова и добави, че „тежките зависимости” на премиера не сами позволили „тази смелост”.
„Бих искала да се обърна към лидерите на другите партии. Не упражнявайте партиен натиск върху членовете на ВСС за партийни, икономически или лични интереси. Те са висши магистрати и трябва да действат водени единствено от закона, от вътрешното си убеждение и от съвестта си. Нека те да решат оттук нататък как да процедират”, призова Нинова.
Попитана дали трябва да има нова процедура за избор на главен прокурор, Нинова заяви, че това е юридически казус, в който няма да се меси и добави, че той трябва да бъде решен там, където му е мястото.
Депутатът Красимир Ципов от ГЕРБ също коментира отказа на президента да подпише указа за назначаването на Иван Гешев за главен прокурор.
„Това е конституционно правомощие на президента. Оттук насетне процедурата трябва да продължи. Всичко е в ръцете на ВСС. Добре е да напомним, че тази реформа се случи с промени в конституцията и Закона за съдебната власт. Именно, тези които протестират срещу избора на главен прокурор бяха в основата на предложенията, визирам представителите на „Демократична България”, заяви Ципов и добави, че правителството не е предложило свой кандидат, защото е щяло да възникнат много въпроси.
„Това е законова възможност, не задължение на правителството”, подчерта Ципов.
Депутатът от ДПС Хамид Хамид пък заяви, че народните представители не трябва да се намесват в темата, защото са извън процедурата за избор на главен прокурор.
„Независимата съдебна система си избира главен прокурор, президентът подписва или не подписва указ. Къде е ролята на народните представители в тази процедура, за да коментирам? Всеки коментар на всеки политик, докато не е приключила тази процедура, е намеса, затова отказвам да коментирам”, каза Хамид.
Коментар на отказа на президента направи и самият Иван Гешев.
„Процедурата по избор на главен прокурор беше максимално открита, прозрачна и публична по начин, по който не е прозрачна и открита в нито една европейска страна, в нито една европейска страна няма процедура, която да се излъчва по националната телевизия в продължение на 10 часа или поне на мен не ми е известно, ако има такава”, каза Гешев.
„Аз не се притеснявам дали е един, дали са двама, трима или 15 кандидата. Така че решението колко кандидата са се взима от Прокурорската колегия, тя се е обединила около една кандидатура – има такава законова възможност, не е нарушение на закона, така че аз не виждам проблем. Аз бях сам и когато бях кандидат за шеф на Специализираната прокуратура. И проблем ли беше?”, запита Иван Гешев.
„Благодаря на президента, че изпълни конституционните си задължения в обозрим срок. Благодаря и на колегите от професионалната общност: прокурори, следователи, които застанаха зад мен. Мисля, че това е един професионален, а не политически избор. Благодаря и на ВСС, който на предишното изслушване в голямата си част застана зад мен, благодаря на тези, които гласуваха против мен”, каза Гешев.
Казуса коментира и настоящият главен прокурор Сотир Цацаров.
„Министърът на правосъдието Данаил Кирилов вече не може да направи предложение за кандидат за главен прокурор, защото това е процедурата, разписана в Конституцията. Процедурата оттук-насетне продължава по следния начин: на първо място – указ на президента, който указ очевидно беше факт. На второ място: публикуване на този указ или обнародването му в Държавен вестник. Оттам-насетне: заседание на Висшия съдебен съвет. Две възможности: гласуване на кандидатурата отново, тоест набиране на не по-малко от 17 гласа и оттам-насетне назначаване на г-н Гешев от президента на републиката с указ. Втора възможност: ненабиране на 17 гласа и започване на нова процедура”, обясни Цацаров.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!