Eвропейския път на нашите братя в Република Северна Македония минава преди всичко през София.
Това заяви днес президентът Румен Радев преди съвместното отдаване на почит на България и съседната държава към делото на светите братя Кирил и Методий.
Посолства на България и Република Северна Македония (РСМ), сред които тези в Белград, Киев, Прага и Варшава, ще отбележат заедно 24 май. За това са се споразумели външните министерствата на двете страни в духа на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество, съобщи МВнР.
На 27 май държавните глави на България и на Република Северна Македония Румен Радев и Стево Пендаровски ще отдадат заедно почит пред делото на светите братя Кирил и Методий в Рим.
По този повод днес президентът Румен Радев заяви:
"Заедно с президента Стево Пендаревски не само ще отдадем почит към делото на светите братя Кирил и Методий в Рим, но ние ще пътуваме заедно в един самолет, двете делегации, за да заявим нашата ясна взаимна политическа воля, че ще развиваме отношенията между нашите две страни в дух на доверие, приятелство и добросъседство. Начинът за решаване на всички проблеми, начинът за отваряне на европейския път на нашите братя в Република Северна Македония минава преди всичко през София. Ние трябва помежду си спокойно, откровено и отговорно да седнем да решим нашите двустранни проблеми", каза Радев.
"Ще развиваме отношенията между нашите две страни в дух на доверие, приятелство и добросъседство", каза още Радев.
"Изведнъж станах много интересен за всички европейски лидери. На ден имам покани и говоря с поне двама премиери, един президент и един комисар. Така, че към България има огромно внимание, няма да казвам думата натиск", каза Радев.
"Да не забравяме, че България е страна-член на Европейския съюз (ЕС) и това означава много. И ние ще се обърнем за солидарност към останалите членове на ЕС", добави Радев.
"Най-важното е България като такъв отговорен член да не допуска в съюза да бъдат внесени много проблеми", каза още той.
"Днес честваме най-голямото духовно достижение на нашия народ - създаването на собствена писменост. Трябва да помним, че преди повече от 1100 години именно България бе държавата, която спаси делото на светите братя Кирил и Методий".
Това каза пред журналисти президентът Румен Радев, след като положи цветя пред паметника на светите братя Кирил и Методий пред Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий".
"България винаги е вървяла напред чрез просвета, знание и духовност. Започнатото от Кирил и Методий бе продължено от Климент Охридски и Наум Преславски, които със своите ученици и хиляди последователни направиха така, че България да се превърне в духовния и културен център на славянския свят през Средновековието", допълни той.
Румен Радев отдаде почит на всички творци, книжовници и хора на словото, които през вековете са създали българската държава на духа, от която и днес и за в бъдеще ще продължаваме да черпим сили за нашето духовно възраждане.
"Нека на 24 май поздравим всички наши достойни учители, книжовници, хора на знанието, които продължават да укрепват българския дух и да разпръсват тъмата на подмяната. Държавата на духа никога не е загивала в България и от нас зависи да я предадем на следващите поколения", добави държавният глава.
Той коментира и кога според него младите хора ще се върнат в страната:
"Ако гарантираме, че България ще бъде справедлива, свободна държава, в която младите хора ще просперират на базата своя талант и знания, а не на базата близост до управляващите - да, ние ще успеем", категоричен беше президентът.
Президентът беше попитан дали ще бъдат сменени шефовете на специалните служби, той обаче посочи, че не желае да политизира днешния празник. Служебният премиер Стефан Янев посочи, че ще коментира темата утре.
Празнуваме Деня на светите братя Кирил и Методий
"24 май е един от най-светлите ни национални празници – Ден на българската азбука, просвета и култура. Ден на писмеността ни и на словото – символи на силата, непоклатимостта и устрема на българския дух и на непреходната ни национална идентичност".
Това заяви служебният премиер Стефан Янев по повод 24 май - Деня на българската писменост и култура.
"Българската азбука е неоспорим принос на средновековна България в световната цивилизация. Повод за гордост и самочувствие е, че именно тя свързва толкова много народи с духовната сила на писмеността, с българските букви, отразяващи нашия неповторим културен код, мъдростта, опита и знанието на нашия народ, трупани през вековете. Безспорна е и ролята на писмеността и словото за запазването на българската държавност, за нейното отстояване в преломни исторически моменти и за утвърждаването й през вековете", посочва министър-председателят.
"Българската азбука е най-великото обещание за вечност, за безсмъртие на нашата нация. Тя ни дава надежда, че народът и държавата ни, освен славно минало, ще имат и славно бъдеще, че българската книжовност и неповторимото ни културно наследство ще пребъдат", заяви той.
"Затова в свят, в който се размиват културни граници и идентичности, ние сме длъжни да се борим за книжовност и просвета, за нашия език и за съхранението на националния ни облик", допълни Янев.
Вицепрезидентът Илияна Йотова благодари и се поклони на българските учители в тържественото си слово по случай 24 май в Перник.
"И в дните на най-тежки изпитания, на кризи, пандемии и болести не се огънахте, защото носите в сърцата си духа на Кирило - Методиевото дело на просвещението", заяви Йотова. Тя подчерта, че педагозите са обединени от огромната любов към децата, за да може и в най-трудните моменти да се учат на българското четмо и писмо.
Днес над 300 млн. души на планетата пишат с нашите кирилски букви. Това е факт, който трябва да помним и предаваме на децата ни, заяви вицепрезидентът. По думите й 24 май е най-обединяващият български празник. Няма българско дете, което от първи клас, от детската градина дори, да не знае химна на Светите братя Кирил и Методий, припомни Йотова. По думите й 24 май е дата, с която се гордеем, независимо къде сме - на територията на страната, или по целия свят, защото духовната територия на България е много по-голяма - навсякъде, където има българи и се носи българска реч.
В пожълтелите страници на дългата ни история има много битки, примери за воинска чест и доблест, много победи, каза Йотова.
Според нея сред тези победи проблясват и златните копия на познанието, просветата и езика и на духовността. Тези воини никога никой не е успял да победи, заяви Йотова. Тя определи като огромна заслугата ни към света. "Чрез Кирило - Методиевото дело и на техните ученици България ражда третата християнска цивилизация. И тази писменост, и тази култура излизат далече извън пределите на държавата, отиват на изток, стигат дори до Азия. И днес, когато се говори за България, всеки казва: "Това е държавата на духа и на културата", посочи вицепрезидентът. По думите й това е нашата отговорност, защото трябва да пазим този авторитет и да го предаваме напред. Вицепрезидентът се обърна към всички с посланието да не забравяме, че народът ни е роден от словото, книжнината, образованието, познанието и културата.
Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура се отбеляза с тържества в цялата страна.
Тази сутрин пред паметника на равноапостолите в София президентът Румен Радев, премиерът Стефан Янев, министрите на образованието и културата поднесоха цветя и венци. Цветя и венци бяха поднесоха и от кмета на София Йорданка Фандъкова, представители на ПП АБВ, столичната организация на БСП-София, общественици, десетки граждани и гости на столицата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!