7

Е скалацията на военните действия съдържа огромен потенциал от глобална дестабилизация и невиждана по мащабите си хуманитарна криза. Това каза пред журналисти президентът Румен Радев относно конфликта „Хамас“ – Израел.

Държавният глава участва в тържествената церемония по присвояване на първо офицерско звание на курсантите от специализация „Медицинско осигуряване на въоръжените сили“ от випуск 2023 – „Васил Левски“ на Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ във Военномедицинската академия.

"Очакваме и двете страни да осъзнават своята отговорност към мира, сигурността и живота на хилядите хора в района на Близкия Изток. Следва да има сдържаност, разум, за да се избегне следваща ескалация, която може да доведе до труднообратими последствия. Много е важна своевременната, адекватна реакция и на ООН, и на цялата международна общност, за да може да има деескалация. Виждате, че напрежението расте с часове и вероятността да бъдат въвлечени други участници съвсем не е малка", коментира Радев.

Попитан дали трябва да бъде допълнително укрепена българо-турската граница с изпращане на още военнослужещи,

президентът заяви, че и в момента има ясни планове на взаимодействие на Министерството на отбраната и на МВР.

"При необходимост и нарастване на миграционния натиск могат да се изпращат още военнослужещи, посочи Радев. По думите му въпросът не е само да пращаме още военнослужещи. По време на служебното правителство инициирахме създаването на Целева оперативна група, която да взаимодейства с нашите служби за сигурност с представители на чужди служби за сигурност, които сме поканили да разкриваме заедно финансовите и оперативни центрове в другите държави, които подхранват тези процеси на ескалация и на проникване на повече нелегални мигранти", отбеляза Радев.

Той посочи, че "докато не се справим заедно с другите държави с тези центрове, трудно ще опазим границата си". 

Попитан дали евентуално увеличение на мигрантския натиск по границата би застрашило влизането ни в Шенген Радев заяви: "Това е стратегическа цел за България". По време на служебното правителство и на моето участие в Съвета на ЕС този срок беше договорен – октомври тази година при ясен план, ясни действия и взаимодействие. Аз очаквам много по-активно действие от правителството и именно по взаимодействието с нашите партньори, каза Радев. 

"Надявам се, всички институции, ангажирани с националната сигурност, да осъзнават ясно, че ние имаме нова ситуация", каза Радев в отговор дали е необходима нова среща и свикване на Консултативния съвет за национална сигурност. "Съвременните конфликти показаха много ясно, че има много динамична промяна в способите за водене на бойни действия и в използването на евтини, достъпни, нови технологии, които дават асиметрично предимство, дават информационно превъзходство", коментира Радев. 

По думите му не става въпрос само за големите проекти за модернизация. "Крайно време е, отчитайки тази нова динамика, тези способи, да започнем много по-активно да се ангажираме с нискобюджетни проекти – с дронове, с антидрон системи, с кибер операции, с информационни операции, с ангажиране на информация от космоса, така че да имаме необходимото информационно превъзходство и асиметрично предимство", посочи Радев. 

По неговите думи е важно да разберем, че е необходимо технологично обновяване на службите за сигурност, на гранична полиция, на въоръжените сили, но и концептуално обновяване. 

Попитан дали само не се произвеждат генерали Радев заяви: „Аз поне съм произвеждал истински генерали, а не измислени от майор до ген. Майор, какъвто е случаят с някои лидери на партии. Такава гавра с пагона не съм си позволявал“.

Коментари 7
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

7 коментара
 
Дете пита баща си: — Тате, като беше малък имаше ли компютър? — Не – отговаря бащата. — Джиесем? — Тате, а динозавър виждал ли си?
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
"Блус живопис" от Данаил Атанасов на "Шипка" 6

"Блус живопис" от Данаил Атанасов на "Шипка" 6

България Преди 12 минути

Атанасов е признат за един от най-характерните и неподражаеми съвременни български творци

Мицотакис проведе телефонен разговор със Зеленски

Мицотакис проведе телефонен разговор със Зеленски

Свят Преди 1 час

Гръцкият премиер е информирал украинския президент, че в понеделник ще участва в лидерската видеоконференция

Снежна буря в Истанбул отмени полети и затвори Босфора

Снежна буря в Истанбул отмени полети и затвори Босфора

Свят Преди 3 часа

Според прогнозите се очаква на места в района да се натрупа до 40 см снежна покривка

Тръмп към Мъск: Бъди "по-агресивен" в съкращенията на служителите си

Тръмп към Мъск: Бъди "по-агресивен" в съкращенията на служителите си

Свят Преди 4 часа

"Да направим Америка отново велика!", написа Тръмп изцяло с главни букви в своята социална платформа Truth Social

19-годишен сириец е заподозреният за атаката при Мемориала на Холокоста в Берлин

19-годишен сириец е заподозреният за атаката при Мемориала на Холокоста в Берлин

Свят Преди 5 часа

Тридесетгодишен испански турист бе тежко ранен при нападението

Почина майката на Notorious B.I.G.

Почина майката на Notorious B.I.G.

Свят Преди 5 часа

Волета Уолъс почина на 78-годишна възраст

Тяло на скиор беше открито във Френските Алпи

Тяло на скиор беше открито във Френските Алпи

Свят Преди 5 часа

Тялото на 23-годишния мъж все още не е официално идентифицирано

Германия засилва присъствието си в Балтийско море с нови патрулни кораби

Германия засилва присъствието си в Балтийско море с нови патрулни кораби

Свят Преди 5 часа

НАТО и ЕС подозират саботаж от страна на Русия и Китай, които официално отхвърлят обвиненията

Част от ракетата Falcon 9 на SpaceX падна в двор на къща в Полша

Част от ракетата Falcon 9 на SpaceX падна в двор на къща в Полша

Свят Преди 6 часа

Отломки от Falcon 9 са паднали и на други места в страната

Официално: Разводът между Дженифър Лопес и Бен Афлек вече е факт

Официално: Разводът между Дженифър Лопес и Бен Афлек вече е факт

Любопитно Преди 7 часа

Съдия от Лос Анджелис одобри споразумението им за раздяла от 6 януари

.

Почти не се разболяват: Дълголетниците на гръцкия остров Икария

Любопитно Преди 7 часа

На гръцкия остров Икария хората пият две питиета и почти нямат болести, включително деменция

<p>Мицкоски: Не е честно една държава да се меси в РС Македония и да спира пътя ѝ към ЕС</p>

Мицкоски в САЩ: Не е честно една държава да се меси в РС Македония и да спира пътя ѝ към ЕС

Свят Преди 8 часа

Той коментира речта на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс на Мюнхенската конференция по сигурността

Германия предупреди за руска дезинформация, целяща да повлияе върху изборите

Германия предупреди за руска дезинформация, целяща да повлияе върху изборите

Свят Преди 8 часа

Предсрочният парламентарен вот ще се проведе в неделя

Ключови избори в Германия: Как работи избирателната система в Бундестага

Ключови избори в Германия: Как работи избирателната система в Бундестага

Свят Преди 8 часа

От вота също така зависи, макар и косвено, кой ще бъде новият канцлер на страната

<p>&quot;Тръмп е импровизатор, няма никакъв план&quot;</p>

"Тръмп е импровизатор": Руснаците за нахлуването в Украйна, три години по-късно

Свят Преди 9 часа

"За съжаление американският държавен глава няма никакъв план"

Акция срещу наркоразпространението в София, има арестувани

Акция срещу наркоразпространението в София, има арестувани

България Преди 9 часа

Сред задържаните са двама младежи на 19 и на 20 години