"На 27 януари световната демократична общност отбелязва Международния възпоменателен ден на жертвите от Холокоста. Тази огромна трагедия, причинила неимоверни страдания, ни задължава да си спомним за отнетите по изключително жесток начин животи на милиони хора, сред които 6 милиона евреи, само поради това, че са принадлежали към друг етнос", написа в профила си във Фейсбук президентът Румен Радев.
"Решението за отбелязване на тази дата съвпада с други знакови годишнини, свързани с края на Втората световна война, с основаването на Организацията на обединените нации и има за цел да отбележи общочовешкия стремеж за справедлив и мирен свят за всички народи.
В началото на 2020 година заедно с политически лидери от 50 държави отбелязахме 75-ата годишнина от освобождаването на концентрационния лагер в Освиенцим и Деня за възпоменание на Холокоста.
Тогава имах възможност с гордост да заявя, че благодарение на самоотвержените усилия на гражданското общество, на политици и на достойните си религиозни водачи, България е успяла да съхрани живота на своята еврейска общност от около 50 хиляди души. Свидетелство за това са имената на българските праведници, увековечени в мемориала „Яд Вашем“, посветили своята влиятелна обществена дейност на спасяване от гибел на своите съседи, съученици, колеги и приятели евреи.
Поклон пред паметта на загиналите! Нека помним тяхната загуба, защото ако заличим спомена, би означавало те да умрат отново", завършва поста си президентът.
Вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева и заместник-министърът на външните работи
и национален координатор за борба с антисемитизма Георг Георгиев са участвали в онлайн церемония по повод Международния ден за възпоменание на жертвите на Холокоста, съобщиха от МВнР.
"Събитието бе организирано от министерството на външните работи и на социалното равенство на Израел и обедини президенти, министри, хора, преживели Холокоста, техните семейства, представители на неправителствени организации и на еврейските общности по света.
„Никога повече“ бе категоричното послание, което отправиха участниците.
Възпоменанието бе излъчено на живо от Йерусалим, като бе направено включване и от концентрационния лагер Терезин в Чехия.
България е член на Международния алианс за възпоменание на Холокоста (МАВХ) от 2018 г. По време на Втората световна война със съвместните усилия на гражданското общество и Българската Православна Църква са спасени 48 000 български евреи. Прекланяме се и съжаляваме за трагичната съдба на 11 343 евреи от териториите на Беломорска Тракия и Вардарска Македония, които почитаме и помним", се казва още в съобщението на МВнР.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!