П резидентът Румен Радев заяви, че е изключително важно в настоящия момент държавата да демонстрира своята отговорност и способност да се справи с Африканската чума по свинете, защото тя засяга не само животновъдния бранш, но и всички българи, особено хилядите, които разчитат за прехраната си на домашните животни, които отглеждат.
Президентът каза това в началото на инициираната от него среща днес с представители на институциите, които са ангажирани с действия за овладяване на кризата с разпространението на болестта.
В срещата участваха също министърът на околната среда и водите Нено Димов, министърът на вътрешните работи Младен Маринов, заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов, председателят на ДАНС Димитър Георгиев, изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните Дамян Илиев.
Радев благодари на присъстващите за готовността да обсъдят кризата във връзка с Африканската чума по свинете. Той коментира, че тази криза "е само част от общата кризисна ситуация в страната, свързана и с пробива в Националната агенция за приходите, засегнал 5 млн. български граждани, и с неизгодните в правно и финансово отношение договори за F-16, засягащи в перспектива всички българи, и с набиращите енергия протести за избор на нов главен прокурор, и, разбира се, много други теми".
Но всички знаем, че в България недоволните винаги са много повече от протестиращите, коментира президентът Радев.
Държавният глава очаква повече информация от институционалните представители, както и да се обсъдят мерките за преодоляване на финансовите, екологичните и социалните аспекти на кризата. Радев изрази убеждението си, че справянето с проблема може да бъде само с обединените усилия на всички институции, на местната власт, бизнеса, браншовите организации и сдружения, както и на всички граждани, за които, по думите му, е необходима и отворена и добре мотивирана информационна кампания.
От днес до понеделник в силистренска област е обявено бедствено положение заради потвърдения случай на африканска чума в свинекомплекса в село Попина, съобщиха от областната управа.
От Областната дирекция по безопасност на храните ще организират 12-часов контрол в кланиците в Дулово, Тутракан и Ситово. На българо-румънския граничен пункт при Силистра се извършва дезинфекция на всички превозни средства. Проверява се багажът на пътниците и се конфискуват хранителни продукти.
Свинската чума стигна до Южна България
Няма възможна мярка, която не е взета във връзка с африканската чума по свинете. Единствената мярка, която не е взета, но е прилагана в други държави, е тотално унищожаване на всички прасета, които се отглеждат в домашен двор. Такава мярка не се одобрява от обществото и към момента не е на дневен ред.
Това каза вицепримиерът и председател на Централния епизоотичен съвет към Министерски съвет Томислав Дончев след срещата на министрите и експерти при президента.
"Запознахме президента с всички взети мерки, всичко, което планираме да се случи през следващите дни и седмици. Това, което се прави, среща неговата подкрепа. Той счита, че действията ни са правилни", каза Дончев.
Според него голямата опасност се крие в това, че се всява недоверие по отношение на действията, които предприемат българските ветеринарни власти.
"Когато някой обикаля и казва,че няма чума, това е още един стимул хората, стопаните, кметовете на населените места да не ни съдействат. Имаме комични случаи – прасета се крият от проверяващите в къщи и спални. В 20-километровата зона имаме случаи, когато нощем по горски пътеки и пътища се опитват да ги пренесат в съседното село. Така няма да стане. По този начин се пренася заразата“, заяви той и добави, че всички предприети мерки са правилни и адекватни.
По време на срещата с президента Радев земеделският министър Десислава Танева съобщи, че към днешна дата огнищата на заразата у нас вече са 26.
"Африканската чува по свинете влиза в ЕС влиза още през 2013, в Европа още след 2000 г., в Румъния – две години преди нас. Това не е изненада или неочаквано събитие у нас. За първи път случай на чума се регистрира през 2018 в с. Тутраканци и след този случай се приема Национален стратегически план за действие“, обясни тя и добави, че всички мерки, които се изпълняват в България, са съгласно Европейската стратегия за борба с африканската чума по свинете, приета през 2015 г.
"Към днешна дата имаме регистрирани 26 огнища тип "домашна свиня". 5 случая днес са потвърдени в Попино, Силистренско, и в Българско сливово, Свищов, в промишлени свинекомплекси. И отделно 26 случая с дива свиня, последните от които са отстреляни край х. "Здравец“, Пловдивско“, посочи Танева.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!