„Ясно е едно, има трезва оценка, че една от големите задачи на тази среща на НАТО беше, че държим да не допуснем ескалация на конфликта извън воюващите държави в момента. Основна цел е защитата по чл.5 на всяка държава-членка, която бъде застрашена и по никакъв начин НАТО да не се намесва в този конфликт, за да избегнем Трета световна война”, заяви президентът Румен Радев в Брюксел.
Той е в белгийската столица, където участва в Срещата на върха на НАТО, която обсъди променената среда на сигурност и предизвикателствата пред стабилността и сигурността в Източна Европа, произтичащи от конфликта в Украйна.
Дуда: Поляците гледат Мариупол и виждат Варшава през 1944 година
„Очертават се важни насоки за новата концепция на Алианса, касаещи рязко нарастване на разходите за отбрана, това го заявяват масово страните на днешната среща на върха. В хода на военните действия множеството от страните взеха решения са повишаване на техните бюджети, това означава нови способности. Да повишим ситуационната осведоменост и всички да работим заедно така че да имаме устойчив преход към дългосрочната адаптация”, поясни Радев.
„Много важно трябва да повишаваме и устойчивостта по отношение на модерността, логистично осигуряване, затова България изложи своите виждания да работим усилено с нашите съседи Гърция, Румъния за изграждане на системата от тръбопроводи за осигуряване с гориво. И това е важен проект. Важна среща с ясни послания”, подчерта Радев.
„България е държава, която сама трябва да гради своята сигурност, заедно със съюзниците, но трябва да допринася с нещо. Напротив, ние имаме недостиг, ние трябва да придобиваме въоръжение. Трябва всеки, който вземе това решение да оценки ясно риска и да го обяви пред българското общество. В тази връзка аз вече призовах за защитно оборудване и на цивилното население, особено там, където имаме наше българско малцинство, концентрирано. Виждате, че украинските войници са изключително добре оборудвани, мога да кажа много по-добре оборудвани от нашата армия по отношение на индивидуални спасителни средства – бронежилетки, каски, униформи, добави Радев. Дори виждате от съвместната декларация, която излезе и за защита химическа и ядрена и т.н. Така че можем да добавим и индивидуални средства за химическа и ядрена защита”, обясни Радев.
Радев: Руската агресия в Украйна поставя остро въпроса за нашата сигурност
„Близо 10 години ще трябва да чакаме новите американски изтребители, а междувременно няма дългосрочен вариант за поддръжка на нашите МиГ-29 и трябва да се търсят опции с машини втора ръка, които да запазят бойните способности на българските ВВС. Русия отпада като опция за поддръжката на самолети, категорично”, отчете президентът.
„Вече има рота от САЩ в батальонната група. Днес Борис Джонсън заяви готовност и Великобритания да изпрати своя рота от 150 души. Марио Драги заяви и своята готовност. България е отворена за участие за нашите съюзници. Тази батальонна група по бързо да придобие оперативните способности”, обясни Радев.
„Днес очаквам по-силно индустриално сътрудничество. Важно е да имаме съвместно разработване на новата оръжейна система и съвместно производство”.
За изказванията на руската посланичка у нас, Радев коментира:
„Категорично никой посланик няма правото да си присвоява правото да говори от името на българския народ. Логичен ход е решението нашият посланик в Русия да бъде извикан за консултации”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!