Д уми по повод кончината на папата дойдоха и от българския президент Румен Радев. Днес той посрещна колегата си от Източен Тимор Жозе Рамос-Орта, който е на официално посещение в България.
„Посрещаме Ви в ден, в който целият християнски свят, бих казал - цялото човечество, скърби за загубата на папа Франциск. Неговата посветеност на мира, човеколюбието, разбирателството между хората, подкрепата на онеправданите, на слабите, на децата, на възрастните“, посочи държавният ни глава.
Срещата между двамата президенти започна с разговор „на четири очи“, последван от пленарни дискусии между делегациите на двете страни.
„За нас Източен Тимор е ключов партньор в Азия. Имаме всички основания да развиваме отношенията си, ценим високо ролята на Източен Тимур в отношенията с ЕС. Готови сме да окажем помощ да имате по-силна икономика, по-качествено образование, по-добра инфраструктура и медицина. България е отворена и готова да окаже помощ на Вашата страна по пътя на демокрацията и на ефективната икономика“, заяви Радев по време на срещата.
Акцент на разговорите между двамата държавни глави бе и двустранно сътрудничество в областта на образованието, науката, административния капацитет, икономиката и инвестициите.
Това е първата официална визита на ниво държавни глави от установяването на дипломатическите отношения между България и Източен Тимор през 2003 г.