Б лагодарение на обединените усилия на 12-те държави между Черно, Адриатическо и Балтийско море инициативата "Три морета" създава възможност за икономически растеж, свързване на страните, социално и икономическо сближаване. С политическо лидерство и съвместните действия на бизнеса и неправителствения сектор можем да подобрим стандарта на живот на хората в региона.
Това заяви президентът Румен Радев, който откри международна конференция, посветена на възможностите за финансиране от Инвестиционния фонд на инициативата "Три морета", съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Президентът е заявил, че засилването на инвестиционния фонд към "Три морета" и привличането на инвестиционен съветник към него /Amber Infrastructure Group/ отбелязва преминаването на инициативата от политическо говорене към реални действия.
Бизнесът е ключов участник, е отбелязал Румен Радев и допълнил, че расте интересът към инициативата от различни държави от цял свят, което се основава на големия потенциал на региона ни.
България гледа отвъд географските и времеви граници в региона, за да намерим интелигентното развитие на проектите в инициативата, е заявил президентът Радев по повод на приоритетите на българското председателство на "Три морета". По думите му, трябва да се търсят нови възможности за напредък на региона и това е причината България да покани Гърция като гост на срещата на върха "Три морета", която страната ни ще домакинства тази година в София. Трябва напълно да обезпечим свързаността по линията Север-Юг, а през границата ни с Гърция преминават важни транспортни, енергийни и дигитални връзки, е заявил Румен Радев и посочил, че регионът трябва да се възползва от потенциала на пристанищата и терминалите за втечнен газ в южната ни съседка.
Президентът е акцентирал и върху друг основен приоритет на българското председателство - свързаност в областта на науката, образованието, технологиите и иновациите.
"Необходимо е да се търсят интелигентни решения с хоризонт отвъд следващите 20-30 години. Следващата стъпка е да работим с младите хора и да свързваме организациите и институциите, които се занимават с иновации", е посочил президентът, като подчертал, че подходът трябва да е насочен към интегрирането на иновативни решения в сферата на транспортната, енергийната и дигитална свързаност, като се мобилизират човешкият капитал и бизнесът.
Президентът Радев е отбелязал и значението на укрепването на връзката на инициативата със стратегическите й партньори - САЩ, ЕК и Германия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!