Л ипсва разбиране и консенсус в политическата класа у нас за визия за развитие на отбраната.
Това заяви пред журналисти президентът Румен Радев, който присъства на годишната конференция на началника на отбраната Емил Ефтимов.
Според държавния глава немалка част от политическите партии у нас гледат на въоръжените сили не като гарант за сигурността на страната, а като донор за въоръжените сили на Украйна.
"Тази "мантра", която се насажда, че с даването на старо руско въоръжение ще се решат проблемите в отбраната, е несъстоятелна", заяви още президентът.
По думите му това, което е било възможно да се предостави като замяна, е нищожно на фона на цялостната необходимост за превъоръжаване на Българската армия. "Някои държави по тези триъгълни сделки получиха 15 танка. Какво са 15 танка на фона на цялостната необходимост от цялостно превъоръжаване", посочи Радев.
Той отбеляза, че на практика ние заменяме едни стари оръжейни платформи с други стари платформи. "Всички хора, които настояват, че с тази концепция "сливи за смет"“ ще се решат проблемите с превъоръжението, трябва да могат да се изправят пред обществото и да отговорят - кога и какви точно платформи бихме получили като замяна, кога ще обучим личния състав и как можем да ги поддържаме. Кога ще могат да бъдат предоставени нови такива платформи, защото най-малкият срок е поне три години, колко ще ни струва", коментира още Радев.
Държавният глава отбеляза, че е изминала година от руската агресия в Украйна, която е променила драстично средата за сигурност. По думите му редица рискове са се превърнали в глобални заплахи. Радев заяви, че анализът за състоянието на въоръжените сили на България от 2022 г. е показал, че отново се сблъскваме със същите проблеми, както и в миналата година. "Отчитаме отново недостиг на ресурси, закъсняла модернизация, недостиг на хора и свръхнатоварен личен състав", обясни Радев.
Държавният глава поздрави ръководството на Щаба на отбраната и Министерството на отбраната за това, че са направили така, че България да е една от първите страни от източния фланг, която е сформирала международна бойна група, както и да актуализират важни проекти за модернизацията на въоръжените сили.
"Дори в тази напрегната обстановка Народното събрание не счете за необходимо да разгледа внесената от Министерството на отбраната (МО) програма за приоритетни инвестиционни разходи", заяви Радев и подчерта, че това е едно от големите предизвикателства пред въоръжените ни сили. По думите му истинската модернизация ще бъде постигната, когато едно редовно правителство и парламент се заемат с истинската модернизация и превъоръжаване на въоръжените сили така, както е по предложена от МО програма.
"Като върховен главнокомандващ на въоръжените сили съм длъжен да настоявам отбранителният потенциал на Българската армия не да се отслабва в тази сложна обстановка, а да се съхранява и развива", каза още държавният глава.
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, заяви от своя страна, че българските граждани трябва да се чувстват защитени.
"Въпросът, който вълнува българското общество една година след началото на конфликта е гарантирана ли е сигурността и отбраната на страната", каза той, след като представи анализа на състоянието и подготовката на Въоръжените сили през 2022 г.
Адм. Ефтимов отбеляза, че за тази една година се е повишила готовността на редица въоръжени сили. Като успех той отбеляза създаването на многонационална бойна група на територията на България.
"В момента разполагаме с едно готово формирование на наша територия, което ясно показва ангажимента на нашите съюзници, солидарността по отношение на сигурността и отбраната на България и на целия югоизточен фланг на НАТО", посочи адм. Ефтимов.
По думите му следва да бъде сформиран многонационален Щаб, с възможност за командване на национални и съюзни формирования, но за това ще бъдат необходими инфраструктурни инвестиции и инвестиции в комуникационни системи.
Адм. Ефтимов подчерта, че като началник на отбраната се надява да има по-голяма подкрепа за модернизацията на Българската армия, особено в ситуация, в която има война близо до границите ни.
"Няма да спираме да работим по проектите и амбицията ни е, въпреки че не беше приета програмата за инвестиционни разходи от Народното събрание, ние да бъдем на такъв етап, който да позволи бърза реализация на определени проекти", заяви той.
Адм. Ефтимов посочи, че за съжаление проблемът с некомплекта в армията остава. Той обясни, че затова ще бъдат предприети мерки във вътрешноведомствен състав по отношение на политиките за човешките ресурси, така че да бъдат осигурени на младите офицери условия на труд, съобразно техните очаквания и да реализираме техния потенциал.
По думите му няма смисъл от модернизационните проекти, ако не може да се осигури подготвен и мотивиран човешки ресурс.
Служебният министър на отбраната Димитър Стоянов, отбеляза, че България продължава да изпълнява задачите си по охрана въздушното пространство отговорно.
Министърът обясни, че не очаква страната ни да получи средства до края на годината от европейския фонд European Peace Facility (EPF) за предоставената техника и хуманитарна помощ на Украйна.
През януари Димитър Стоянов каза, че страната ни е кандидатствала и изпратила необходимите документи.
Стоянов добави, че Полша е предоставила искане за възстановяване на финансовите средства на стойност 1,5 млрд. евро.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!