"Аз нямам нужда от посредници в диалога с българските граждани. Ако имам намерение за промяна на формата на държавно управление, сам ще го заявя".
Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти в Перник, където пристигна за откриването на международния фестивал на маскарадните игри "Сурва".
"Парламентът трудно ще навакса за три дни пропилените три месеца за осъществяване на правосъдната реформа и най-вече за създаването на ефективен механизъм за контрол на главния прокурор".
Параграф 24 - депутатите одобриха ветото на Радев
Държавният глава посочи, че ако това е било наистина приоритет, да е било във фокуса на дебатите от самото начало на съществуването на този парламент:
"Силно се надявам това да не са маскарадни игри в този парламент. Когато разбраха, че дните са преброени, тогава се втурнаха да решават този въпрос".
Според Радев му механизмът за контрол върху действията на главния прокурор е фактор за отпушване на политическия процес в България:
Той е неотложен като приемане, ако наистина всички политически сили имат за приоритет това да се случи, имат една седмица и могат, и според мен трябва, да го направят".
"Аз се надявам, че парламентът поне в тази седмица, която остава, ще приоритизира своята работа изцяло в интерес на обществото, а не в интерес на кампаниите на партиите за предстоящите избори", каза Радев.
"Случаят с Християн Пендиков е израз на десетилетна политика на насаждане на омраза към българите в Република Северна Македония и всичко българско. Затова е важно този път властите в Република Северна Македония ясно да заявят, че това е престъпление от омраза – не е битов скандал, не е криминален случай".
"Неиздирените и ненаказани много случаи на системен тормоз на хората с българско самосъзнание водят до такива случаи на физическо насилие и ескалация", отбеляза държавният глава.
В понеделник за Република Северна Македония ще заминат министърът на вътрешните работи, председателят на ДАНС и посланикът на България, съобщи президентът.
Слави Трифонов: ИТН няма да се коалира с никого
"Те ще поискат от македонските власти ясно да заявят какви мерки предприемат, за да се почувстват македонските българи защитени, да се чувстват свободни, както трябва да бъде в една европейска държава. Ние по този критерии ще съдим, но за да се стигне дотам, трябва много работа от страна на македонското правителство и македонските институции, за която многократно съм призовавал – като започнем от смяната на учебниците, от медиите, от цялото отношението на институциите към положението на македонските българи, от тяхното вписване в Конституцията", поясни Радев.
Той добави, че Европейският съюз трябва да приеме, че това не е двустранен проблем, не е въпрос само за история и език, а въпрос и за човешки права.
"Ние очакваме час по-скоро македонските българи да бъдат вписани в Конституцията на нашата съседка", каза държавният глава.
"Оттук нататък е изключително важно да имаме консолидация на нашите усилия, да може тези партии и лидери, които призоваваха веднага за вдигане на ветото, които се опитваха дори да заличат от общественото съзнание тежкото положение на македонските българи – всички да се обединим, така че да използват всички механизми в двустранната дипломация, така че да се реши веднъж завинаги този проблем", призова Румен Радев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!