„Промените трябва да започнат с категорично премахване на нещото, наречено ТЕЛК”, заявява Васил Велев, председател на Управителния съвет на Асоциация на индустриалния капитал в България в писмо до премиера Бойко Борисов.
Социалният министър обеща справедливост в ТЕЛК-овете
Лекари плащат от джоба си хиляди левове заради решения за инвалидност
Решения на ТЕЛК може да са невалидни
Инвалидността – като формално състояние – се признава чрез експертно решение на една от Териториалните експертни лекарски комисии (ТЕЛК). То се основава на медицински диагнози, всяка от които води до признаване на намалена работоспособност. В момента процентът на загубена работоспособност при едно лице се формира от множество заболявания, като при това се вземат предвид и характерни за възрастта заболявания.
Според Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания „увреждането се предизвиква от бариерите в средата – физически, психологически, културни – пред които се изправя един човек с функционален дефицит”, т.е. не функционалният дефицит, а бариерите в средата правят човека такъв с увреждане. Привидно простото определение създава на мнозина сериозни проблеми с разбирането му. Защото приемаме за безспорен факт твърдението, че хората с увреждания са болни, имат диагнози и намалена работоспособност.
У нас решението на ТЕЛК е най-универсалният документ в държавата. Той осигурява достъп от пенсия до синьо картонче за безплатно паркиране и безплатна винетка, от статут за преференциално третиране в НАП до възможност за създаване на специализирано предприятие и ползване на еврофондове.
Онова, което ТЕЛК-ът не дава, са точно нещата, от които се нуждаят хората с увреждания – достъпна среда, включително и жилищна, достъпен транспорт, съвременни (а не морално остарели) технически помощни средства, лична помощ и достъп до образование.
Мизерните помощи, които вървят с ТЕЛК-а, не помагат на никого, но изкушават болни и техните роднини, дребни и едри хитреци да събират дебели досиета с диагнози, за да получат колкото се може по-висок процент загубена работоспособност.
Сферата на медицинската експертиза е една от най-нереформираните системи от 28 години насам и погрешната реформа е много по-лоша от липсата на такава. Промените трябва да започнат с категорично премахване на нещото, наречено ТЕЛК. То трябва да бъде заменено от индивидуални оценки от специалисти, за да се избегне компрометираното вече колективно вземане на решения.
Що се отнася до хората с увреждания в трудоспособна възраст, оценката на дееспособността им трябва да бъде ангажимент на осигурителя. Негова комисия трябва да оценява остатъчната работоспособност и да дава препоръки за вграждането им в трудовия процес в предприятието или за насочване към трудовия пазар,смята Велев.
Според него ревизия на инвалидните пенсии без дълбока, коренна и фундаментална промяна на политиките по уврежданията няма да доведе до нищо смислено и полезно – фалшиви инвалиди ще продължават да получават средства, предназначени за хората, на които наистина са необходими. Иначе казано, настоящият модел ощетява хората с увреждания и облагодетелства користно употребяващите придобивките от него.
Допълнителното месечно заплащане на лицата с увреждания от осигурителя също трябва да бъде обвързано със заетостта на работещия. Не следва да се изплаща такава компенсация при пълна осем часова заетост.
Месечната издръжка поради увреждане е онова, което трябва да замести пенсията по инвалидност при хората в предпенсионна възраст, които не са имали възможност да натрупат трудов и осигурителен стаж. Тя е дължима на всеки, който поради бариери в средата и функционален дефицит не може да упражнява труд. И тя трябва да се изплаща докато дефицитът не бъде компенсиран и докато не бъдат премахнати бариерите в средата.
Социалната подкрепа за хората с увреждания е превърната в част от социалните помощи поради бедност и нищо повече - затова и се администрира от дирекциите „Социално подпомагане“, затова е в минимални размери, затова не може да даде повече от едно оцеляване и бездействие, вместо да се обследва остатъчна работоспособност и интеграция на пазара на труда, категоричен е председателят на АИКБ.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!