Работодатели до Петков: Защитата на обществения интерес е немислима без индустрията
Източник: iStock/GettyImages

Индустрията е най-големият потребител на природен газ в страната. Защитата на обществения интерес, в контекста на снабдяването с природен газ, е немислима без участието на индустриалните потребители.

Това се казва в писмо на работодалеските организации АИКБ, БСК и КРИБ до министър-председателя Кирил Петков във връзка със ситуацията на пазара пазара на природния газ у нас.

Агенция БГНЕС публикува пълния текст на писмото:

"През януари 2022 година от страна на Правителството бяха анонсирани намерения за изменение на начина на функциониране на пазара на природен газ.

Беше заявено, че „Булгаргаз“ като обществен доставчик има достъп до всички възможни ресурси, всички дългосрочни договори, които България е получила през годините, както и достъп до хранилището в Чирен. Благодарение на тези инструменти, Булгаргаз разполага с определен ресурс. Този ресурс, на първо място, ако се следва функцията на обществен доставчик, следва да е в полза на обществото, след това в полза на индустрията…“- От страна на правителството бяха задавани въпроси като „...кой печели от смесването на търговските функции и защитата на обществения интерес, при поведението на „Булгаргаз“ на пазара?“.

Новото и старото ръководство на „Булгаргаз” влязоха в задочен спор

Направените в публичното пространство изявления създават внушението, че индустрията не е част от обществото, а действа в негов ущърб. Считаме индустрията за един от основните стълбове на обществото. Индустрията е тази, която дава облик на националната ни икономика. От жизнеспособността на националната ни икономика зависи благосъстоянието на всеки член на обществото в т.ч. и битови и индустриални субекти.

Потреблението на природен газ от страна на индустрията възлиза на около 11 400 000 MWh/годишно, формирайки приблизително 37% от вътрешния пазар. Така индустрията е най-значимият потребител на природен газ в страната.

Защитата на обществения интерес, в контекста на снабдяването с природен газ, е немислима без участието на индустриалните потребители. Бихме искали да обърнем внимание, че достъпът до упоменатите ресурси „Булгаргаз“ има като естествен по природата си монополист на пазара на природен газ в България. Държавното търговско дружество разполага с широк клиентски портфейл от индустриални потребители, за чието именно снабдяване Булгаргаз има възможността да сключва дългосрочни договори за големи обеми и да постига максимално благоприятни условия към тях.

Бизнесът е притиснат от драстичния скок на сметките за газ и ток, плаща и за...

Искаме да обърнем внимание, че за индустрията е от изключителна важност сигурността на доставките на природен газ, която е основна причина съществена част от индустриалните потребители (ако не и всички) да имат сключени договори с „Булгаргаз“ ЕАД до края на 2022 г., като количествата по тези договори са заявени още през третото тримесечие на миналата 2021 година и при клауза от вида “получи или плати” (“take or pay”). Убедени сме, че тези заявки за значителни количества са съществено важни за „Булгаргаз“ ЕАД, за да е в състояние да изпълни дългосрочните си договори, които е сключил със своите доставчици още преди години, както и да оптимизира своите разходи за доставка на природен газ за България – разходи за капацитет и други. Същевременно не е за подценяване и коректността на индустрията, при изпълнение на своите задължения за своевременно заплащане и приемане на заявените количества. Без съществения принос на индустриалните потребители, „Булгаргаз“ едва ли ще е в състояние да изпълни своите дългосрочни ангажименти за количества и плащания към своите доставчици. Справедливите взаимоотношения между „Булгаргаз“ ЕАД и индустриалните консуматори на природен газ са от полза за всички – държавата, битовите и индустриалните потребители.

От направените в публичното пространство заявления се създава невярното внушение, че индустрията се облагодетелства за сметка на останалите потребители, като на база на това се прокарва идеята, че е необходимо количествата от договорите на най-ниски цени да отиват максимално за удовлетворяване на нуждите на потребителите, снабдявани по регулирани цени, докато за индустрията ще се продава на значително по-високи цени. Искаме да обърнем внимание, че постигането на максимално ниски цени за битовите потребители е невъзможно без миксирането на доставките им с тези на индустриалните потребители. Считаме, че настоящото ценообразуване на „Булгаргаз“ към неговите клиенти е справедливо, като то работи в полза на всички участници.

Бихме искали да подчертаем, че доколкото е заявявано в общественото пространство, дългосрочните договори на „Булгаргаз“, по които към момента се доставят количества, са сключени при ценообразуване на база петролни продукти и цени на европейски борси. Въпреки че тежестта на борсовата (хъбовата) цена е с по-голямо влияние, към настоящия момент именно компонентът на база петрол и петролни продукти осигурява по-благоприятна цена на природния газ, доставян от „Булгаргаз“, в сравнение с тази на европейските и на българския борсови пазари. Към момента от това обстоятелство справедливо се облагодетелстват всички потребители, които имат сключени договори с „Булгаргаз“ за настоящата година. През 2020 година, обаче, ситуацията беше обратната и, докато европейските газови котировки бяха от порядъка на 8-10 лв./MWh, индустрията заплащаше газа си на цени от около 20 - 25 лв./MWh, наравно с останалите клиенти на „Булгаргаз“ ЕАД, в изпълнение на своите задължения.

Ако сега се осъществи промяна на политиката на ценообразуване на „Булгаргаз“ ЕАД, това ще бъде поредната промяна на енергийния пазар, извършена по средата на действащи договори и направена без обсъждане със заинтересованите страни. Последното може да доведе дори до предсрочно прекратяване на договорните взаимоотношения с клиенти на свободния пазар и до произтичащи от това редица проблеми за всички страни по договорите.

Въпреки неколкократните изявления в публичното пространство от страна на изпълнителната власт, няма яснота какви биха били възнамеряваните от правителството промени в пазара на природен газ. Бихме искали да Ви призовем ясно да представите намеренията на правителството, които да бъдат подложени на необходимото обществено обсъждане и градивен диалог. Нека в диалога, за който настояваме, се има предвид, че поносимостта на цената на природния газ за индустриалните предприятия е определяща за нашата жизнеспособност и конкурентоспособност. Невъзможността за индустриалната част на икономиката да произвежда добавена стойност ще има неблагоприятни последици за обществото като цяло.

Бихме искали също така да припомним, че България в лицето на БЕХ ЕАД, „Булгаргаз“ ЕАД и „Булгартрансгаз“ ЕАД веднъж беше осъдена от Европейската комисия да заплати сериозна глоба по антимонополното дело AT.39849 – BEH Gas.

Заявяваме и готовността си да сезираме ГД „Конкуренция“ на ЕК (DG COMP), тъй като считаме, че разделянето на ценообразуването на „Булгаргаз“ ще доведе до:

• Дискриминация – стопанските потребители, които са присъединени към газоразпределителните мрежи ще получат ценово предимство пред потребителите, присъединени към газопреносната мрежа, имащи договори за доставка с „Булгаргаз“;

• Кръстосано субсидиране – „Булгаргаз“ ще образува отделни цени за различните си клиенти, при условие че получава природния газ от външни доставчици на единна цена за всички негови клиенти.

Кръстосаното субсидиране е в нарушение както на българското, така и на европейското законодателство", се казва в писмо на Добри Митрев, председател на УС на БСК.

Когато си умен-дразнят те тъпите. Когато си тъп-умните. А когато не си се наспал-всичките.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
26-метров питон погълна възрастна жена в Индонезия

26-метров питон погълна възрастна жена в Индонезия

Свят Преди 22 минути

Разрязвайки змията, откриват тялото на 66-годишната Хасия, която изчезва, докато се прибира от работата си в каучукова плантация

Ужас, откриха тялото на студентка в куфар недалеч от Рим

Ужас, откриха тялото на студентка в куфар недалеч от Рим

Свят Преди 22 минути

Приятелят на Илария, който е на 23 години, е арестуван

<p>Макрон с първи коментар за присъдата на Марин Льо Пен</p>

Макрон след осъждането на Льо Пен: Съдебната система на Франция е независима

Свят Преди 1 час

„Всички страни в процеса имат право да обжалват“, казва Макрон

5 филма с Вал Килмър, които всеки трябва да гледа

5 филма с Вал Килмър, които всеки трябва да гледа

Любопитно Преди 1 час

Вижте най-забележителните филми с Вал Килмър, които всеки трябва да гледа

Кабинетът одобри промените в състава на Надзорния съвет на НОИ

Кабинетът одобри промените в състава на Надзорния съвет на НОИ

България Преди 1 час

Решението е във връзка с персонални промени в Министерството на труда и социалната политика

Катастрофа в Старозагорско, загина 30-годишен мъж

Катастрофа в Старозагорско, загина 30-годишен мъж

България Преди 1 час

Колата се е качила на тротоара и се е блъснала последователно в паркиран лек автомобил и крайпътно дърво

Кръщелникът на кралица Елизабет II почина на 79 години

Кръщелникът на кралица Елизабет II почина на 79 години

Свят Преди 1 час

Лорд Чарлз О'Хейгън, служил като паж на Нейно Величество, почина след нараняване на главата

<p>Какво е състоянието на бебето, лекувано от менингококова инфекция в Пловдив</p>

Подобрява се състоянието на бебето, лекувано от менингококова инфекция в Пловдив

България Преди 2 часа

Във вторник е направена контролна пункция, от която резултатите са много добри, няма наличие на инфекция, съобщиха от РЗИ - Пловдив

<p>Япония с предупреждение за &bdquo;мегаземетресение&ldquo;</p>

Япония издаде предупреждение за „мегаземетресение“ с 300 000 жертви

Свят Преди 2 часа

Най-силното регистрирано земетресение в Япония през март 2011 г. предизвика цунами, при което загинаха или изчезнаха около 18 500 души

Жертви на пристрастяване: 7 актьори, които съсипаха кариерата си заради лоши навици

Жертви на пристрастяване: 7 актьори, които съсипаха кариерата си заради лоши навици

Любопитно Преди 2 часа

Алкохолът, наркотиците, агресивното поведение и други лоши навици станаха фатални за тях

Снимката е илюстративна

"Без аналог в света": Руски танк се заплете в бодлива тел и остана там

Свят Преди 2 часа

Цената на този танк е около 4,5 млн. долара

<p>Кошмарен круиз: Над 230 души се заразиха с норовирус</p>

Кошмарен круиз: Над 230 души се заразиха с норовирус

Свят Преди 2 часа

Корабът е изолирал засегнатите и е приложил санитарни мерки за ограничаване на огнището

Гърция се готви за мощен удар на природата - извънредно предупреждение за проливни дъждове

Гърция се готви за мощен удар на природата - извънредно предупреждение за проливни дъждове

Свят Преди 2 часа

Има предупреждение, че над страната ще се изсипят проливни дъждове, а лошото време няма намерение да отстъпва поне до края на седмицата

Нови правила за рецептите

Нови правила за рецептите

България Преди 3 часа

Те създават реален риск от забавяне на обслужването в аптеките, предупредиха фармацевти

Международно злато и сребро за българско вино

Международно злато и сребро за българско вино

Любопитно Преди 3 часа

Научете повече в статията