У мъртвяването на прасета в русенско заради африканската чума продължава трети ден. Общо ще бъдат умъртвени около 17 хиляди прасета.
Зоната около свинекомплекса в село Николово се охранява от полицията. Всички, които са получили доставка със свинско месо от фермата, ще трябва да го унищожат.
Работници от свинеферми в Русенско обаче остават без работа заради заразата. Все пак собствениците на свинефермата в Николово са обещали на работниците си да ги наемат отново след шест месеца.
Последиците от африканската чума са икономически и биха могли да доведат до масов фалит на свинеферми, предупредиха от бранша.
По-рано днес
Основният фактор в разпространението на африканската чума е човешкият фактор – ботушите, оборудването, колите, хората, преминали през инфектирани зони, хората, които посещават горите, могат да пренесат заболяването.
Това обясни началникът на отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност на храните /БАБХ/ д-р Александра Митева в ефира на "Здравей, България" по NOVA.
Африканската чума е изключително опасно заболяване и се разпространява много бързо, добави д-р Митева.
"Няма месо с африканска чума в търговската мрежа. Вирусът на африканската чума по свинете не е опасен за хората. Няма никаква опасност за здравето на хората и потребителите", успокои тя.
"Месото се изземва, за да се предотврати евентуално разпространение на заболяването сред основните възприемчиви животни – домашните и дивите свине".
Александра Митева припомни, че първият случай на заразени животни е бил в Плевен. "Много бързо се разпространи заболяването и то пак "благодарение" на хората и тяхното поведение. В рамките на две седмици локализирахме 16 огнища в 5 региона. Това са огнища, основно при нерегистрирани задни дворове с нерегламентирано отглеждане на свине", уточни д-р Митева.
По повод на съмненията, че свинете не се умъртвяват по хуманен начин експертът обясни, че всъщност става въпрос за конкретен метод на умъртвяване с газ и пияна.
"Това е с висока концентрация на въглероден диоксид под формата на сух лед. Това е метод за евтаназирането на животни според европейското законодателство. Пияната се поставя отгоре, за да "запечата", защото това са и помещения, които трудно биха могли да бъдат затворени. Методът е напълно хуманен", добави тя.
По думите инсинераторите биха забавили безвредното унищожаване на труповете на умъртвените животни. В момента обезвреждането става чрез загробване на определени места от компетентните органи на дълбочина над 3 метра.
Регистрираните животни у нас са около 450 хиляди.
Екипи извършват дезинфекция по паркингите на АМ "Тракия", в отсечката между областите Стара Загора, Сливен и Ямбол. Освен на магистралите, честа дезинфекция и почистване на контейнерите за боклук се извършва и на проходите Републикански и Шипка, както и на първокласните пътища в Старозагорска област.
Вече текат и срещите на терен с кметове на населени места и полицейски инспектори. Старозагорска област е втора по отглеждане на прасета в страната и опазването на фермите от африканската чума е от изключително икономическо значение за региона, разказва Гергана Микова - областен управител.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!