К онсултативния съвет по национална сигурност (КСНС) при президента приключи без обща позиция. Обявените две основни теми - COVID кризата и бежанската вълна, бяха изместени от спорове около актуализацията на бюджета.
Какви бяха първите коментари след КСНС:
"Консенсус на КСНС не се постигна, няма да има общо становище, което да е изразено публично", каза председателят на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова пред журналисти.
По думите ѝ трябва бързо да започне да се движи конституционната процедура по връчването на мандатите.
"На България е нужно спешно правителство, три партии вече са заявили, че са готови да предложат състав на МС", каза Атанасова. "Не бива да се бави връчването на мандата нито на втората, нито на третата политическа сила", посочи тя.
По време на КСНС е обсъдено и гражданството на икономическия министър Кирил Петков.
"Представителите на ПГ гласувахме да не бъде допуснат. В момента е неясно с какво гражданство е. На този КСНС нивото на класификация е високо. Не може гражданин на чужда държава да присъства на такъв тип разговори", каза Атанасова.
По думите ѝ Петков е бил запитан директно за гражданството му, той не е отговорил и тогава лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ е напуснал заседанието.
"С изключение на г-н Христо Иванов, всички останали гласувахме да не бъде допускан", обясни тя.
"За актуализация на бюджета сме. Не точно тази, която внася служебния кабинет. Срещнах разбиране от министъра на финансите и президента, че партиите сме свободни да правим предложения между първо и второ четене. Уви май малко сме такива". Това коментира след КСНС лидерът на БСП Корнелия Нинова. По думите ѝ ситуацията с коронакризата е сериозна.
Тя отказа да даде подробности относно разговорите за присъствието на икономическия министър Кирил Петков на КСНС. Нинова каза, че третият мандат не е обсъждан, освен това, че не бива мандатите да бъдат обвързвани с бюджетите.
"По COVID мерките стигнахме дотам, че очевидно България навлиза в нова вълна и трябва да се вземат мерки, които да са възможно най-ефективни и щадящи за всички. "Демократична България държи да се подкрепят всички на първа линия". Това коментира след КСНС съпредседателят на партията Христо Иванов.
Той коментира и връчването на третия мандат. "Ако го вземат БСП и предложат служебния кабинет за редовен – "Демократична България" съзнава, че страната има нужда от управление и шансовете за това са около третия мандат", посочи Иванов и допълни:
"Без "Има такъв народ" не може да се води разговор за правителство с третия мандат. За нас е невъзможно да участваме в правителство, подкрепено от ГЕРБ и ДПС. Призивът ни е за преговори преди това".
Съпредседателят на "Демократична България" подчерта, че политическата формация ще участва сериозно в дискусията по всеки елемент от така предложения бюджет.
"Той е конструиран в очакване на средства от Плана за възстановяване и развитие. Неясна е перспективата за влизане в действие на този план. ЕК очаква това да се случи при редовно правителство", заяви Иванов, като подчерта, че ще трябва да се търсят други начини да се осигури на страната финансова предсказуемост и стабилност.
В проекта за актуализацията на бюджета има предвидени 1 млрд. 200 млн. лв. за извънредни непредвидени разходи т.е. празен чек по модела на ГЕРБ.
Това заяви лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ, който напусна протестно заседанието на КСНС при президента Румен Радев преди неговия край, посочва NOVA.
"Похвално е, че, имайки предвид текстовете от Закона за КСНС, който казва, че на всеки три месеца трябва да има заседания на консултативния съвет, след година и половина пандемия има извънредно заседание на консултативния съвет във връзка с COVID-19, а по същество се разглежда евентуална актуализация на предложен проектобюджет от служебен кабинет в Народното събрание", коментира той.
"Нашите експерти твърдят, че за пенсиите има средства в сегашния бюджет до края на годината, уточни той. Но зад това нещо в проекта има предвидени милиард и двеста милиона за извънредни и непредвидени разходи, тоест празен чек по модела на ГЕРБ", посочи лидерът на ДПС.
Карадайъ каза, че моделът на ГЕРБ е "джипката и празен чек за раздаване от джипката".
"Явно в момента има нова джипка за тези 1 млрд. 200 000 лв., които са заложени в проектобюджета", каза лидерът на ДПС.
"Въпросът е, досега ако Бойко беше в джипката, кой е в новата джипка, нашето предположение е, че там е е дългата ръка на една организирана олигархично-медийно-НПО-група, начело с Иво Прокопиев", заяви Мустафа Карадайъ.
Мустафа Карадайъ напусна протестно КСНС
"Партиите вече са в предизборна кампания. Интересуват се от собствените интереси, от позитивите, които биха извлекли, а не от проблемите на българските граждани. Жалко е, че не разбират отговорността, която имаме пред хората". Това заяви съпредседателят на "Изправи се БГ! Ние идваме!" Мая Манолова след КСНС.
По думите ѝ има събрани 2 милиарда лева в приходната част на бюджета, но те не могат да бъдат харчени заради липсата на разбирателство.
Манолова смята, че "третият мандат е последен шанс да има редовно правителство" и през него ще се види "зрелостта на партиите".
"Особено ако не се постигне актуализация на бюджета, на практика служебният кабинет ще бъде с вързани ръце. Ще гледа проблемите и няма да може да реагира", коментира Манолова.
Днес президентът Румен Радев свика заседание на КСНС по темите за необходимите финансови мерки за преодоляване на потенциална здравна и социално-икономическа криза от пандемията от COVID-19 и за мерките за противодействие на засиления миграционен натиск през границата на България с Турция.
Сред участниците в заседанието бяха служебният премиер Стефан Янев, председателят на парламента Ива Митева, служебните министри на вътрешните работи Бойко Рашков, на външните работи Светлан Стоев, на труда и социалната политика Гълъб Донев, на икономиката Кирил Петков, на финансите Асен Василев, на здравеопазването Стойчо Кацаров, на отбраната Георги Панайотов.
От представителите на парламентарните сили в заседанието участваха председателят на ПГ на "Има такъв народ" Тошко Йорданов, председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова, председателят на ПГ "БСП за България" Корнелия Нинова, председателят на ПГ на ДПС Мустафа Карадайъ, председателят на ПГ "Демократична България" Христо Иванов, председателят на ПГ "Изправи се БГ! Ние идваме!" Мая Манолова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!