П ървата въздушна линейка може да участва в планинско спасяване, но само ако пострадалият бъде пренесен до място, където е възможно кацане. Причината е, че машината няма лебедка. В планината обаче места за кацане обикновено няма и изглежда, че за планинските спасители поне засега промяна няма да има, а те отново ще трябва да носят на ръце и с колички пострадалите туристи до място, което е достъпно и за хеликоптер, предава NOVA.
Официално: Представиха първия хеликоптер за спешна помощ по въздух у нас
Последната тежка акция на спасителите в Банско е отпреди два дни. Получават сигнал за починал мъж в района на хижа „Белмекен”. В този случай мястото е достъпно за моторни шейни. Но теренът е изключително тежък и акцията отнема много време.
„Около 6-7 часа. Но това е благодарение на моторните шейни, които имаме, както и на опита, който сме натрупали с годините. С хеликоптер, зависи къде е позициониран, можеше да се случи в рамките на час, час и половина”, заяви Ивайло Валеов от ПСС - Банско.
Първият хеликоптер за спешна помощ пристигна в България
В тези седем часа екипът е блокиран с акцията и не е в състояние да се притече на друг човек, ако пострада в планината. Невинаги имат и късмета да могат да използват шейни. Преди година след четири дни тежко търсене около връх Вихрен спасителите установиха точната локация на загинал при падане мъж. След дълги часове преход в тежката зима стигат до мястото, където откриват не едно, а две тела.
„Ние се надявахме да дойде хеликоптер от военните, да ни помогне да транспортираме двете тела. Той дойде, мина над нас и си замина. И ние останахме в нищото с двете тела. Ако беше спрял хеликоптерът и ги беше взел с лебедката, щяхме да се приберем в рамките на 2-3 часа”, добави Валеов.
Затова планинските спасители се надяват първата ни въздушна линейка да бъде приспособена максимално бързо за спасяване в планината.
„Хеликоптерът ще реши много от проблемите. Ще влезем в „златния час”, за който се говори от доста отдавна. Хеликоптерът може да достигне до пострадалия много бързо. Ако е оборудван подходящо, с лебедка, може да се спусне спасител, да се окаже помощ и да се вдигне човекът за много кратко време”, каза още Валеов.
Това ще направи акциите по-малко рискови за самите спасители и по-малко мъчителни за пострадалите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!