Нужни са допълнителни усилия за подобряване на инфраструктурата, както и отварянето на новите ГКПП-та и локалните пунктове между България и Гърция, заяви президентът Георги Първанов по време на официалното си посещение в южната ни съседка.
Трябва да признаем, че трябва да построим още много пътища и магистрали, за да може нашата инфраструктура да бъде европейска в истинския смисъл на думата, каза той пред участниците в българо-гръцки бизнес форум.
Президентът изрази задоволство, че между двете страни има разбирателство по въпроса за пунктовете и че има поети ангажименти между министерствата за ускоряване на работата по тях.
По време на срещата му с гръцкия премиер Георгиос Папандреу пък бе отвърдена волята да се работи интензивно по ГКПП Кърджали-Комотини.
В близките една-две години работата там ще приключи, каза Първанов.
Обсъден е бил и въпросът за откриване на локалните пунктове, по които държавният глава очаква бързо развитие.
Енергийните проекти
Първанов и премиерът на Гърция Георгиос Папандреу са потвърдили волята на двете страни за работата по големите енергийни проекти.
Гърция стабилно напредва към строителство на нефтопровода Бургас-Александруполис, пък заяви гръцкият зам.-министър на околната среда, енергетиката и климатичните промени Янис Маниатис след среща с българския министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, също част от посещението на Първанов.
През септември Папандреу изрази недоволство от междудържавното споразумение между Гърция и Русия за проекта и каза, че иска да бъдат решени въпросите за екологична сигурност в зоната на петролопровода.
Българското правителство също все още не е обявило какво ще прави с проекта. Кабинетът ще анализира целесъобразността на Бургас-Александруполис, посочи премиерът Бойко Борисов през септември и припомни, че "ще има два местни референдума - това е екологичното равновесие на крайбрежните зони".
"Българската общественост трябва да се убеди, че проектът е полезен за България... Трябва обаче да се запознаем с подробностите", каза българският премиер.
Маниатис съобщи още, че в парламента ще бъде внесен законопроект за съдействие за осъществяване на проекта Бургас-Александруполис, в който ще се постави акцент на въпросите за използването на земите в района, през който ще премине тръбопроводът.
Той посочи, че се създават три комитета - за осъществяване на проекта, за контрол на осъществяването му и за преговори по транзитното споразумение.
Министър Трайков подчерта необходимостта от осигуряване на нужните обеми нефт като предпоставка за жизнеспособност на нефтопровода.
Другата седмица министрите на околната среда на двете страни ще обсъдят екологичните аспекти на проекта.
Във връзка с изграждането на газопровода Хасково-Комотини Маниатис и Трайков подчертаха важността на проекта, обсъдиха перспективата за финансирането му от европейския фонд за икономическо възстановяване и решиха да създадат двустранна работна група за осъществяването му.
Първанов и Папандреу обсъдиха и необходимостта да се мобилизира допълнително ресурс за бързата реализация на междусистемната газова връзка Комотини-Димитровград-Стара Загора.
Бизнесът
Необходимо е да се осигури
по-силно присъствие на българския бизнес в Гърция, каза Първанов пред участниците в българо-гръцки бизнес
форум.
Той отбеляза, че има над 4000 гръцки фирми в България, докато инвестиционният интерес на българския бизнес към Гърция все още не е толкова голям.
ИКЕА
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев обсъди строежа на магазин от веригата ИКЕА в София на среща с екипа на компаниите "Фурлис", която стои зад инвестицията, и с "Данаос Груп", която планира изграждането на голям търговски център до ИКЕА.
Инвестицията за двата проекта е 300 млн.евро.
Първият магазин на ИКЕА в България ще се намира на кръстовището на Околовръстния път и Бистришко шосе и ще бъде на площ от 28 хил. кв.м. Вече има издадено разрешително за строеж и намерението на компанията е строителството му да стартира през март 2010 г.
От "Фурлис" изразиха притеснение, че периодът на откриването ще съвпадне с доизграждането на Околовръстното шосе и поставиха въпроса как ще бъде решен проблемаът с трафика, който се очаква да генерира магазинът.
Българското министерство на регионалното развитие и благоустройството и на Агенцията "Пътна инфраструктура" (АПИ) поеха конкретни ангажименти за евентуално разделяне на строителните дейности на Околовръстното шосе на два участъка и ремонтите в зоната около магазина на ИКЕА да бъдат извършени по-бързо.
На срещата компанията "Фурлис" обяви, че има намерение да направи три магазина ИКЕА в България - вторият се обсъжда да бъде във Варна, а третият - в зоната на Пловдив-Стара Загора.
В България се произвеждат компоненти за мебелите на ИКЕА за над 45 млн.евро на година.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!