Най-големият пробив в преговорите за "Южен поток" е, че част от количествата природен газ ще преминават през съществуващите в момента тръби през територията на България, съобщи министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков, цитиран от пресцентъра на министерството.
Той уточни, че става въпрос за 17 млрд. куб. метра от общо предвидените като капацитет на проекта 63 млрд. куб. метра.
Останалото количество газ ще премине през новоизградени тръби в направление изток-запад, които са част от "Южен поток" и са 50% българска собственост.
Чрез използването на капацитета на сегашните тръби, които са изцяло собственост на България, страната няма да загуби приходи от транзитни такси, а дори ще ги повиши.
В момента по тези тръби преминават 17 млрд. куб. метра газ за Гърция и Турция.
Българската и руската страна работят активно по пътната карта на "Южен поток" - документът, който трябва да разпише подробно стъпките за стартиране реализацията на проекта на българска територия.
През тази седмица между двете страни ще бъдат уточнявани детайли по пътната карта на експертно равнище.
Следваща стъпка е обсъждане на документа между министър Трайков и зам.-председателя на УС на "Газпром" Александър Медведев на 16 юли във Варна.
Русия и България имат взаимен интерес от осъществяването на проекта "Южен поток", подчерта Трайчо Трайков.
"Русия има интерес "Южен поток" да се реализира и да мине през България, защото това е икономически и стратегически най-подходящото трасе. За България интересът е свързан с енергийната сигурност и с получаването на транзитни такси.
Нашата страна винаги е подчертавала, че газопроводът е важен за нея и правителството работи активно за изграждането му. Очаква се газопроводът да влезе в експлоатация през 2015 г.", се посочва в съобщението.
Ще имаме достатъчно алтернативи, така че да бъдем енергийно независими,
заяви по-рано днес премиерът Бойко Борисов пред журналисти.
Той добави, че вече има подписано споразумение с Турция за използването на техен терминал за доставка на втечнен природен газ.
Премиерът припомни, че след посещението на президента Георги Първанов в Азербайджан и разговорите за доставките на природен газ е поканил делегация от азиатската страна у нас.
На въпрос дали ще има средства да бъде платен първият реактор за АЕЦ "Белене" през септември, Борисов отговори отрицателно.
Финансовият министър Симеон Дянков също заяви днес, че нямаме 280 млн. евро за първия реактор на "Белене" в бюджета и държавата няма да осигури това плащане.
"Тези, които са подписали договора, да са мислили откъде ще ги вземат. Аз не видях никъде в бюджета - и в предишния, и в по-предишния, да бъдат заложени тези пари", заяви Бойко Борисов.
По думите му до септември ще се търси европейски инвеститор за съфинансиране на проекта.
Дотогава премиерът очаква да бъдат изяснени цените на природния газ. Той посочи, че до четвъртък следващата седмица ДКЕВР и още няколко служби трябва да работят по този въпрос.
Посланикът на САЩ у нас
Джеймс Уорлик призова за публичност на споразуменията,
договорени между българското правителство и Русия по енергийните проекти.
Българите сигурно искат да разберат защо цената на газа се е повишила с 30% и дали няма през следващите 5 или 10 години да се повиши още, подчерта Уорлик.
Ние, обаче, не можем да знаем това, защото тези споразумения са тайни, каза още Уорлик преди среща с министъра на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков.
Какво стана с диверсификацията, попита американският посланик и добави, че ще зададе същия въпрос и на енергийния министър на срещата си.
Посланик Уорлик изрази опасения дали поетите ангажименти на премиера Бойко Борисов за намиране на стратегически инвеститор в АЕЦ "Белене" и за икономическа обоснованост на проекта ще бъдат изпълнени.
Дипломатът отново подчерта, че разнообразяването на енергийните източници е въпрос на национална сигурност не само за България, но и за целия регион на Балканите.
Според президента Георги Първанов в България има пълна прозрачност за големите енергийни проекти, а прозрачността на договорите за доставките на руски природен газ управляващите дължат не на посланиците, а на българския народ.
Аз
бих посъветвал посланиците по-малко да дават съвети,
които засягат вътрешнополитически проблеми или нашата политика в региона, каза Георги Първанов в коментар на изявления на посланик Уорлик.
Президентът припомни, че преди няколко дни се е върнал от Азербайджан, където се работи по старата му идея за доставки на природен газ за България по две линии.
Едната е за около един милиард куб. м чрез газопреносната мрежа на Турция. Втората е за доставки на компресиран газ през Черно море и там обемите могат да бъдат многократно по-големи - толкова, колкото ползваме в момента от Русия, посочи Първанов.
"Такъв проект не би могъл да се реализира без подкрепата на европейските сили, а защо не и на САЩ. Затова искам да видя идеите и съветите за диверсификация, подплатени с реална подкрепа", подчерта държавният глава.
Той заяви, че е удовлетворен от резултатите от водените във вторник преговори между премиера Борисов и вицепремиера на Русия Виктор Зубков, като добави, че на първо място е доволен от оставането на България в "Южен поток" и ускоряването на този проект.
Във връзка с преговорите за доставките на природен газ Първанов припомни, че от пет-шест години е настоявал да се реши въпросът с отпадането на посредника или посредниците, защото това със сигурност значително ще намали цената за българските потребители.
Президентът призова правителството и министър-председятеля да доведат до край и да огласят публично обещаната проверка на посредниците, за да се види колко са спечелили те за сметка на българските потребители.
В съобщение, разпространено днес, "Овергаз" - най-голямата от газоразпределителните компании у нас, посочва, че неговата цена за синьото гориво е най-ниската в цяла Европа.
Данните на "Овергаз" за цените за битови потребители в страни от Европейския съюз на 1000 куб. м газ от сътветната компания:
Германия (E.ON Mitte) 149,7 евро
Словакия (SPP) 149,2 евро
Дания (NFG Distribution) 206,3 евро
Италия (Enel Rete Gas S.p.A) 292,4 евро
Белгия (IDEG) 182,8 евро
Австрия (Wien Energie) 314,6 евро
Чехия (RWE) 153,7 евро
България (Овергаз Инк. АД) 118,6 евро
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!