От самото начало в енергийния диалог с Русия България е отстоявала националния и европейския интерес. Това каза президентът Георги Първанов на заключителна пресконференция след срещата на върха "Природен газ за Европа. Сигурност и партньорство".
Държавният глава изтъкна, че страната ни държи договореното с Русия преди година да бъде запазено и не виждаме основание то да бъде ревизирано.
Работим за новото споразумение за "Южен поток", с което да ускорим реализацията на този важен европейски проект, но в същото време държим на преосмислянето на договора ни с "Газпром", особено в частта му за отпадането на посредниците, каза Първанов.
Не искам газовиците, енергетиците, експертите да диктуват политическия дневен ред. Работата на експертите е да го реализират, посочи президентът.
Във връзка с подписването на споразумение за "Южен поток" той каза , че е за това да се върви бързо, но не прибързано.
Ще подпишем тогава, когато изчистим различията помежду ни
По думите му това може да стане след няколко дни - по време на визитата на премиера Сергей Станишев в Москва, но може да се случи и на срещата на страните участници в "Южен поток", предложена от министъра на енергетиката на Русия Сергей Шматко, която вероятно ще бъде следващия месец.
Не сме чак в такъв цайтнот, че да решаваме нещата прибързано, допълни той. Първанов каза, че не би препоръчал да се чака подписването да стане след май, защото страната ще бъде в изборна кампания и не е подходящо върху тези договорености да падне сянката на изборната борба.
След това ще има период на формиране на нов кабинет, установяване на приоритетите на новото правителството, а забавяне по подписването вече може да се отрази зле върху цялостния развой, посочи той.
Държавният глава припомни, че
страната ни няма намерение да променя собствеността на газпреносната си мрежа
Първанов отбеляза договореното при визитата на Владимир Путин в България миналата година, че "Южен поток" ще минава по успоредна на сегашната ни газопреносна мрежа - въпрос, по който е нямало възражения при неговата визита в Москва тази година.
Попитан за възможностите за нов дългосрочен договор с "Газпром" и заявеното вчера от представител на компанията, че след края на годината тя ще контактува не с "Булгаргаз", която смята за посредник, а с фирмите-потребители, Георги Първанов каза:
"Много моля, "Газпром" да не определя с кого ще контактува в България. Моля нашият суверенитет да бъде зачетен. Ако имат някакви конкретни мотиви, нека да ги кажат публично".
Президентът посочи, че контактува с държавното ръководство на Русия и ако то има някакви претенции, те ще бъдат обсъдени, но
няма да коментира претенциите на една или друга фирма
От своя страна руският министър на енергетиката Сергей Шматко изтъкна, че позициите на България и Русия по проекта "Южен поток" не се различават. Договорът ще бъде подписан, когато е готов. Документите в такава степен са подготвени, че ще бъдат подписани в най-близко бъдеще, заяви Шматко.
Според него "Газпром" и Българският енергиен холдинг в последните дни доста са сближили позициите си.
Попитан как ще коментира изказването на президента Първанов, че газовиците не трябва да определят политиката на страните, той каза, че на политическо ниво има договорености, но има и неща, които трябва да се решават между корпорациите.
Трябва да бъде изключена възможността корпорациите да създават пречки пред политическите договорености, каза руският министър.
Между България и Русия е взето политическо решение за изграждането на "Южен поток" а корпорациите трябва да осъществят тази дейност, допълни той.
Участниците в срещата на върха изразиха единодушно в декларация подкрепата си за реализацията на всички инфраструктурни проекти, които целят да диверсифицират доставката на енергийни ресурси към Европа, за да се гарантира енергийната сигурност на всички участващи държави.
В приетия документ се посочва, че
терминалите за втечнен газ и регазификацията на корабни платформи в Европа следва да бъдат достъпни за всички заинтересовани държави
било то пряко или чрез други страни, на базата на споделена и договорена солидарност. В декларацията се подчертава геополитическото значение на Черноморския и Каспийския регион за европейската енергийна сигурност и за диверсификацията на източниците и маршрутите за доставки на газ.
Посочва се, че Югоизточна Европа има стратегическо местоположение, свързващо производителите - Русия, страните от Централна Азия, региона на Каспийско море, Близкия Изток и Северна Африка, транзитните държави от Черноморския регион и Кавказ, с европейските енергийни пазари.
Участниците в срещата са приели, че е необходима по-голяма взаимосвързаност в европейските газови мрежи и утвърждаване на принципа на солидарност за справяне с извънредни ситуации и за създаване на по-висока пазарна ефективност.
Стабилните, прозрачни, справедливи и ефективни правни и регулаторни рамки, включително задължението да се спазват договорите, в т. ч. и при доставката, транзита и получаването на газа, са ключът към енергийната сигурност, се посочва още в декларацията.
В документа пише, че от първостепенна важност за задълбочаване на енергийното сътрудничество е
прозрачността от страна на правителствата и на компаниите в газовия сектор
и свързаните с него производства, както и необходимостта от засилване на публичната финансова отчетност. Участниците в срещата декларират, че ще водят политики на взаимоизгодни партньорства на всички равнища от газовата верига, които изискват пазарни транзакции, включително по транзита, политика на изпълнение на правно договорените ангажименти и упражняване на юридически санкции и компенсации в случай на неизпълнение.
В документа се подчертава, че Договорът за Енергийната харта е важен инструмент за повишаване на енергийната сигурност на европейския континент.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!