С нимки на дърво запълнено с бетон в центъра на София разгневиха социалните мрежи и с право. То се намира в парка зад Националната художествена галерия.
Вижте най-абсурдния стълб в нашата галерия
Електрически стълб насред пътно платно край Трънско
Покриха с асфалт дървета в София
Става въпрос за вековен дъб, в който се е образувала хралупа. А българският инженерен гений я е запълнил с газобетонни блокчета, цимент, винтове и дори тръба за дренаж на оттичащата се вода. При това не става въпрос за импровизация на „будни” граждани, а за официално мероприятие за укрепване на ствола.
Абсурдът обаче не свършва дотук. От строителната конструкция е откъртен цимент и граждани са спретнали импровизирано кошче за боклук в така получилата се дупка.
И това не е единственото бетонирано дърво. Други обаче не са така лесно забележими, защото циментът е закрит с кора и нямат тръби, излизащи от строителните конструкции.
Според инженер Николай Стоянов, тези дейности са извършени преди 2 години върху общо 22 дървета.
„Идеята на тази зидария е да възпрепятства достъпа на малки дечица и домашни любимци в хралупата, тъй като тя е атрактивна за тях. Вътре се запълва по специален начин. Това, което виждате е външната част на зида. Върху него се използва естествена кора. Там, където не може да остане естествената кора, се използва цимент”, обясни пред NOVA инженер Стоянов, който е външен експерт, нает от общината.
И наистина подобни практики за укрепване на дърветата са били широко използвани в миналото, но на Запад вече не се прилагат. В България обаче изглежда някои неща не се променят.
Хралупите в стволовете и клоните обикновено са резултат от загниване, последвало нараняване. В миналото навсякъде те били запълвани с бетон, с идеята, че това ще ги укрепи. Но според експертите от Университета на Флорида по този начин всъщност се причинява още по-голяма вреда на дървото. То е жив организъм и продължава да расте. В резултат бетонът наранява дървесината и процесите на гниене в ствола се ускоряват.
Естественото покритие на хралупата, с което дървото изолира процеса на гниене, обикновено е с много по-голяма здравина от останалата дървесина. Така то предпазва и заздравява целия ствол. А разрушаването му със строителни материали всъщност има точно обратния ефект.
В развитите страни използват за запълване на дървесни хралупи специални изолационни смеси. Целта е да бъдат предпазени децата и домашните любимци. Тези изолационни смеси за разлика от бетона, винтовете и цимента са меки и не нараняват дървесината на ствола.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!