Р аботещи в психиатрите в цялата страна излизат на протест. Причината - ниското заплащане на труда на служителите в 12-те държавни психиатрии.
Медици от психиатричната помощ на протест
Работещите в сектора се събират пред Здравното министерство, за да изразят отново основното си искане – ръст на заплатите с 50%. С приемането на държавния бюджет за тази година, заложеното увеличение на възнагражденията е едва 5 на сто.
В ход е изпълнението на Националната стратегия за психично здраве на гражданите на Република България 2021-2030 г. Един от акцентите, които тя поставя е необходимостта от оценка на потребностите на населението (общото и лежащите в психиатрични стационари) от психично-здравни услуги и тяхното предоставяне на териториално ниво. Такава оценка вече е изготвена. Паралелно с това е предвиден анализ на броя на възрастните и децата, нуждаещи се от специализирани социални услуги, за да се определи броят и териториалното разпределение на услугите по общини, както и броят на специалистите, които да бъдат ангажирани.
Според данни на Министерството на здравеопазването разходите за персонал по бюджетите на 12-те Държавни психиатрични болници (ДПБ) в страната от 2022 г. до 2024 г. са увеличени с 9 169 700 лв. или с 25,7 % спрямо бюджета за 2021 г.
В резултат от това средна брутна месечна заплата в ДПБ от 1 531 лв. през 2022 г. е достигнала 1 983 лв. през 2024 г. Достигнатите средни брутни работни заплати към края на миналата година за следните длъжностни наименования са:
- 2 668 лв. за „Лекар, магистър-фармацевт и магистър с немедицинско образование“ (от 1 937 лв. през 2022 г.);
- 2 182 лв. за „Медицински професионалисти по здравни грижи (медицински сестри, акушерки, лаборанти, рехабилитатори, зъботехници и други). Бакалавър с немедицинско образование пряко участващ в диагностично-лечебната дейност“ (от 1 653 лв. през 2022 г.);
- 1 280 лв. за „Ниско квалифицирани работници, в т.ч. и санитари“ (от 1 015 лв. през 2022 г.).
В проект на Закон за държавния бюджет на Република България за 2025 г. по бюджета на Министерството на здравеопазването са предвидени разходи в размер на 1 203 828 300 лв., от които 127 667 900 лв. са разчетените средства за финансиране на стационарна психиатрична помощ. Средствата се планират и отчитат по бюджетна програма „Психиатрична помощ“ и спрямо бюджета за 2024 г. ръстът на разходите е с 21 475 400 лв. или с 20,22 %.
Министерството на здравеопазването работи и по трайно подобряване на условията за лечение и престой на пациентите, както и на условията за труд на персонала чрез изпълнение на инвестиция C12 I3: „Модернизация на психиатричната помощ“ по Плана за възстановяване и устойчивост на Република България.
Това включва обновяване и модернизиране на сградния фонд за подобряване на материалната база на 18 лечебни заведения с психиатрични стационари (5 Държавни психиатрични болници, 5 Центъра за психично здраве и 8 психиатрични клиники и отделения в многопрофилни болници за активно лечение).
Предвидени са интервенции в инфраструктурата на обща стойност 36 043 799,86 лева с ДДС, чрез строителство, реконструкция, ремонт, преустройство, подобряване на достъпа за лица с увреждания до сградите и на прилежащото им околно пространство, както и обновяване на обзавеждането и оборудването.
Принудително настаняване и психиатрична помощ
Настаняването в психиатрична институция трябва да бъде доброволно и с вашето информирано съгласие. Информирано съгласие означава, че лекарите са ви предоставили информация за вашето заболяване и вие сте се съгласили да получите нужното лечение.
Но можете да бъдете настанени в психиатрична институция и ако имате психично разстройство или увреждане, които изискват/налагат такова настаняване. В тези случаи, вие ще бъдете настанени в психиатрична институция принудително.
Видове принудително настаняване
Българското законодателство позволява три вида принудително настаняване:
- Когато това е необходимо за вашата собствена или за обществената сигурност и съдът е преценил, че съществува опасност да извършите престъпление
- Когато съдът е установил, че сте извършили престъпление, докато сте бил/а в състояние на невменяемост или сте станал/а невменяем/а след постановяване на присъдата, и че настаняването в психиатрична институция е необходимо
- Когато съдът е постановил, че трябва да ви се изготви психиатрична експертиза в наказателното производство
Принудително настаняване и права на човека
Правата на човека забраняват противозаконното и произволното настаняване в психиатрични институции. Това означава, че властите трябва да имат сериозна причина да ограничат свободата Ви, трябва да следват ясно определени процедури и не бива да се отнасят към Вас неуважително. По време на процедурите за принудителното настаняване, права като: правото на свобода и сигурност, правото на справедлив процес, правото на живот, забраната за нечовешко и унизително отнасяне или изтезание и правото на личен живот, могат да бъдат засегнати.
Колко дълго продължава хоспитализацията в психиатрична болница и от какво зависи изписването?
Обикновено срокът на лечение е строго индивидуален и зависи от две групи фактори: медицински показатели и социални индикации. Съществуват две основни форми на лечение: доброволно и задължително лечение. Когато има съдебно постановление за задължително лечение, то продължава съобразно предвидените от Съда срокове, които почиват на медицински основания. В противен случай, здравословното състоянието на пациента се преценява от лекуващия го екип- лекар-психиатър, психолог, медицинска сестра, социален работник. Препоръчително е при изписване да се търси съдействие от близките за подкрепа при провеждане на лечението в домашна среда.
Как се продължава лечението след изписване от психиатричен стационар?
След изписването на пациента той може да направи свободен избор при кой специалист да продължи лечението си, ако му е препоръчано такова. Лечението може да продължи по линия на НЗОК или платено лечение. Консултациите с психолог/психотерапевт НЕ СЕ поемат от НЗОК. Различните видове психотерапия също могат да се получат само срещу заплащане при съответните специалисти. Съгласно Наредбата за медицинския стандарт „Психиатрия” активното проследяване и лечение на пациентите с психиатрични заболявания у нас НЕ Е обвързано с диспансеризацията, т.е. тя НЯМА ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН ХАРАКТЕР. Завеждането на диспансерен отчет е акт на свободната воля на пациента. На настоящия етап диспансеризацията не обезпечава получаване на безплатни медикаменти. Изписването им зависи единствено и само от здравноосигурителния статус на болния.
18-те вида психични заболявания
Познаваме голямо разнообразие от психични заболявания от много различни видове. Въпреки че всяко разстройство има свои собствени характеристики, които ги различават, в много случаи те имат общи точки, като етиологията или симптомите, което означава, че те могат да бъдат групирани в конкретни категории, като могат да бъдат класифицирани в различни видове.
Този тип нозологични класификации се използват от различни специалисти в областта на здравеопазването, за да се познават и работят по различните видове разстройства. Поради това, В тази статия ще говорим за основните видове психични заболявания.
Видовете психични заболявания
Класифицирането на различните видове психични заболявания е сложна задача, която изисква задълбочена изследователска задача. През цялата история различни асоциации и групи експерти са се опитвали да ги класифицират, с повече или по-малко приемане от научната общност. Такива категоризации позволяват теоретичните знания да бъдат организирани по-лесно разбираем начин, въпреки че съществува риск от игнориране или отделяне на специфични аспекти, които биха могли да бъдат тясно свързани.
Следва е дадено кратко описание на повечето основни видове психични заболявания че предлага последната версия на Диагностично-статистическото ръководство за психични разстройства или DSM-V. Въпреки че това не е единствената съществуваща класификация, тъй като организации като СЗО имат своя собствена система в това отношение в ICD-10 (по-специално в глава F, където са подробно описани различните психични разстройства), системата за класификация и критериите диагностицират тенденция да си много подобни.
Представеният тук списък е само една от възможните класификации на видовете психични заболявания, които са били извършени, основните групировки могат да варират значително в зависимост от това кой ги извършва и да произвежда модификации в спорни случаи по отношение на предишните версии.
1. Нарушения на невроразвитието
Психичните заболявания, свързани с невроразвитие, формират вид психично заболяване, характеризиращо се с наличието на редица дефицити и трудности в различни способности и способности, които се проявяват по време на зрелото развитие на човека, като първите симптоми се появяват през детството.
Тези трудности представляват нещастие, дължащо се както на самата трудност, така и на възможно забавяне на узряването и ефектите, които както краткосрочните, така и дългосрочните могат да предизвикат в жизненоважни аспекти на човека. В рамките на тази категория можем да открием затруднения като интелектуални увреждания, разстройство от аутистичния спектър, ADHD или обучителни, комуникационни или двигателни разстройства.
2. Разстройства от шизофрения и други психотични разстройства
Изследването на психотичните разстройства е основен стълб в психологията и изследванията на психичните заболявания.
Този тип заболяване представлява често срещана симптоматика и именно наличието на двете положителни симптоми, тоест те добавят или преувеличават някакъв аспект към нормативното поведение, както и отрицателните, при които капацитетът на субекта е намален и обеднял.
Сред най-добре познатите положителни симптоми е наличието на перцептивни халюцинации и когнитивни заблуди от различен тип, докато сред негативните симптоми са често срещани анхедонията, обедняването на езика и алогията. От друга страна, в рамките на тази типология на разстройствата, шизофренията се откроява, но можем да открием и шизоафективно разстройство, налудно разстройство.
3. Биполярно разстройство и свързани с него разстройства
Биполярното разстройство е вид психично заболяване, характеризиращо се с редуване между два противоположни емоционални полюса, мания (или хипомания, ако симптомите са незначителни) и депресия.
Това редуване поражда силно емоционално износване на пациента, който преминава от напълно еуфоричен и с много високо ниво на енергия до ситуация на тъга, демотивация и безнадеждност. Освен биполярно разстройство и неговите различни подтипове можем да открием други разстройства в тази категория, като циклотимично разстройство.
4. Депресивни разстройства
Голямата депресия е едно от най-разпространените психологични разстройства в света, като е най-видното разстройство в категорията на депресивните разстройства.
Основните характеристики на този тип психични заболявания се основават на наличието на състояние на патологична и постоянна тъга, придружена от анхедония или липса на удоволствие и / или апатия. Често се наблюдава голяма пасивност на жизнено ниво поради липса на мотивация и безнадеждност. Всъщност, повече от тъгата, това, което характеризира депресивните разстройства, е липсата на инициатива и интерес, нещо, което често се отразява в симптом, известен като абулия.
В допълнение към голямото депресивно разстройство могат да бъдат открити и други видове патологии като дистимия, следродилна депресия и дори предменструален синдром.
5. Тревожни разстройства
Най-често срещаният тип психично разстройство както при консултация, така и сред общата популация, могат да бъдат идентифицирани поради тревожни разстройства високо ниво на психофизиологична възбуда които причиняват заедно с наличието на силно отрицателно въздействие или дискомфорт.
Тези характеристики често са придружени от силен опит да се избегнат нещата или ситуации, които причиняват безпокойство, което може да бъде много ограничаващо разстройство в ежедневието. Този клас психични разстройства включва, наред с други, паническо разстройство (със или без агорафобия), генерализирано тревожно разстройство и различните видове фобии (социални, специфични и др.).
От друга страна, трябва да се вземе предвид това възможно е да се развият фобии преди практически всеки стимул или идея, когато са изпълнени определени условия.
6. Обсесивно-компулсивно и свързано с него разстройство
Този тип заболяване в ОКР се характеризира с наличието на твърд и негъвкав профил на поведение, наличието на съмнения и определено ниво на перфекционизъм. Но най-отличителното и характерно за тази категория е наличието на мании, натрапчиви и повтарящи се идеи, които са признати за свои и като цяло като абсурдни от субекта.
Тези идеи генерират висока тревожност и могат или не могат да бъдат придружени от принуди или стереотипни действия за намаляване на споменатото безпокойство (въпреки че те обикновено нямат логическа връзка с причината за това или тази връзка е преувеличена). Тъй като симптомите се дължат предимно на тревожност, те преди това са били разглеждани в рамките на тревожни разстройства, но техните диференциални характеристики са причинили отделянето им от тях.
Типичното психично разстройство в тази категория е обсесивно-компулсивно разстройство. Дисморфичното разстройство на тялото или трихотиломанията са разстройства, които в последната версия на DSM също са били включени в тази категория, въпреки че в миналото те са били класифицирани съответно като разстройство за дисоциативно и импулсно управление. Това се дължи на наличие на обсесивно мислене (по-специално с телесна област) и наличието на специфична принуда при наличие на безпокойство (дърпане на косата).
7. Травма и други свързани със стреса разстройства
Този вид психично разстройство се основава на преживяването на определени жизнени обстоятелства или на наличието или отсъствието на специфичен стресор, който, преживян по изключително отвратителен начин от човека, провокира у субекта модел на поведение, различен от такъв, който биха имали, ако не бих преживял подобни ситуации, а това създава много дискомфорт под формата на криза.
Най-характерното разстройство на този тип психопатология е посттравматичното стресово разстройство, което е особено често при хора, преживели въоръжени конфликти.
8. Дисоциативни разстройства
Някои жизненоважни обстоятелства карат ума да реагира по ненормален начин, причинявайки разединяване на основните му механизми и процеси, като памет или идентичност. По-рано един от двата типа психични заболявания, които се смятаха за типични за истерия, тези разстройства включват дисоциативна амнезия, деперсонализация или разстройство на множествената личност.
9. Соматично симптоматично разстройство и свързани с него разстройства
Другият и основен елемент, който се счита за симптом на истерия, наличието на соматични нарушения на симптомите. Този тип психични заболявания имат за основна характеристика наличието на физически симптоми, без да има някаква физиологична причина за това, физическите симптоми са продукт на самия ум. Открояват се соматоформно разстройство (сега поради соматични симптоми), конверсионно разстройство или хипохондрия.
10. Хранителни разстройства
Анорексията и булимията са психични разстройства, за които често чуваме. Тези два вида психични заболявания са две от основните хранителни разстройства, които са известни с наличието на ненормални хранителни режими.
Въпреки че в цитираните два примера тези модели се характеризират с a някакво изкривяване на телесния образ и наличието на интензивен страх от напълняване, отхвърляне на консумацията на храна или участие в поведения, които налагат елиминирането на калориите, същото не се случва при всички психични заболявания в тази категория, което също включва пика или консумация на нехранителни вещества (напр. гипс) или прекомерна консумация на храна поради тревожност или разстройство от преяждане.
11. Нарушения на отделянето
Храната и храненето осигуряват на организма основни хранителни вещества, за да функционира правилно, но в даден момент излишните елементи трябва да бъдат изхвърлени от тялото.
При хора с нарушения на екскрецията такова експулсиране се случва при неподходящи и неконтролирани обстоятелства, понякога в резултат на тревожност. В този аспект се открояват мокри мокри и енкопрези, при които урината или изпражненията се отделят съответно.
12. Нарушения на съня и събуждането
Проблемите със съня също са много разпространени в общества като нашето. Тези проблеми могат да се дължат на недостатъчен сън или безсъние или излишък от това, или хиперсомния. И в двата случая се причиняват умора, липса на мотивация и в някои случаи проблеми с паметта и вниманието.
Освен това, по време на сън могат да се появят редки поведения, известни като паразомнии. Нарушения като кошмари, нощни ужаси, сънливост или синдром на Kleine-Levin са примери за тази категория. заедно с безсъние първична хиперсомния.
13. Сексуални дисфункции
Въпреки че дори днес това е много заглушена и считана за табу тема, има голямо разнообразие от сексуални проблеми. Сексуалните дисфункции се състоят от онези разстройства, които променят, предотвратяват или възпрепятстват постигането на различните фази на човешкия сексуален отговор, появяващи се главно на нивото на желание, възбуда или оргазъм.
Преждевременна еякулация, проблеми с ерекцията, аноргазмия или инхибира сексуалното желание са някои от разстройствата от този клас, с които най-често се консултират в клиниката.
14. Деструктивни импулси и нарушения на контрола на поведението
Тази класификация се отнася до наличието на внезапен импулс, характеризиращ се с високо ниво на активиране и безпокойство, на което индивидът не е в състояние или има сериозни трудности да устои, поради дълбоко удовлетворение и благополучие получавате с поведението си. Пример за това е периодично експлозивно разстройство, клептомания или пиромания.
15. Нарушения на употребата на вещества и пристрастяване
Консумацията и злоупотребата с психоактивни вещества могат да причинят сериозни проблеми в организма. Сред тези видове проблеми откриваме пристрастяване, зависимост, интоксикация и отнемане от много различни видове вещества, били те стимуланти, депресанти или обезпокоителни.
16. Неврокогнитивни нарушения
Неврокогнитивните разстройства се отнасят до тази група разстройства, които причиняват промяна в съзнанието или по-висши психични процеси поради нарушение на невронално ниво. Объркващи синдроми, делириум или невродегенеративни нарушения като деменции попадат в тази класификация.
17. Парафилни разстройства
Така наречените парафилии са вид психично заболяване, характеризиращо се с наличието на интензивни и упорити фантазии, при които обектът на сексуално желание е ненормален, обикновено има някаква компулсивна фиксация при онези видове стимули, които пречат на живота или причиняват дискомфорт.
Обикновено се отнася до ситуации, в които обектът на желанието е неодушевен обект или същност, несъгласие с това или страдание или унижение на един от компонентите. Някои такива нарушения включват воайорство, ексхибиционизъм, сексуален садизъм, мазохизъм или педофилия.
18. Личностни разстройства
Всеки от нас има своя собствена личност, развита през целия ни живот въз основа на нашия опит, при която е възможно да се наблюдава тенденцията да се реагира по определени начини на стимулите от околната среда. Типът поведение, който правим и обикновено правим, как анализираме и наблюдаваме света и дори собствената си идентичност се медиират от личността.
Този тип психични заболявания включват наличието на личност, която включва високо ниво на страдание на човека, който го има или силно ограничава неговия живот и участие в света. Гранично разстройство на личността, асоциална личност, хистрионно разстройство на личността, обсесивна личност или избягваща личност са някои от разстройствата, които са част от тази класификация.
Каква е разликата между психиатър и психолог?
Първо, това е образованието, съответно: психиатър – медицинско, психолог – хуманитарно. Психиатрите са лекари със специалност по психиатрия. Приоритет на психиатрите е поставяне на диагноза, уточняване и проследяване на медикаментозното лечение. Психолозите провеждат психодиагностика /работа с психологични методики и тестове/, групова и индивидуална психотерапевтична работа с пациентите.