П ръстен със специална кухина за скрита отрова от края на 14-ти век намериха археолозите при разкопките на нос Калиакра.
Разтърсващото откритие е уникално по рода си, съобщиха от пресцентъра на община Каварна.
Това е първият пръстен за извършване на убийства, намиран някога не само на нос Калиакра, а и в България, съобщи доц. д-р Бони Петрунова, зам. директор на Националния археологически институт с музей при БАН, под чието ръководство за пореден път се извършват археологическите проучвания.
Пръстенът представлява една халка и припоена към нея кръгла касета, украсена с гранулация. Има дупчица, която е изкуствено направена
Пръстенът е от бронз, той е със семпла, но и доста изящна изработка. Самата касета е куха и пригодена така, че вътре да може да се напълни с отрова, която да се изсипе съвсем незабележимо в чаша. Пръстенът е ненатрапчив точно по тази причина, тъй като не трябва да бие на очи. Той е мъжки и най-вероятно е носен на малкия пръст на дясната ръка.
Сензационната находка е намерена на място, на което са живеели аристократи - върхушката на Добруджанското деспотство, каза още Бони Петрунова. Пръстенът е открит самостоятелно, извън контекст и ансамбъл от други предмети, във вътрешния град на Калиакра, където от 2011 г. досега са намерени над 30 златни предмета от украси, златни пръстени, обеци с нанизани на тях бисери.
Бони Петрунова обясни, че в много от античните пръстени са се правили дупки, за да може полускъпоценният или скъпоценният камък „да диша”, както твърдят бижутерите. В този пръстен обаче няма камък, както няма и къде да бъде поставен такъв, тоест няма друга причина пръстенът да бъде пробит.
Находката е пряко доказателство, че още през 14 век с помощта на отрови са извършвани убийства, вероятно с политически характер
Възможно е те са били доставяни от Италия или Испания, с които е имало търговски отношения. Според Бони Петрунова, най-голяма е вероятността пръстенът да е свързан с конфликта между Добротица и неговият син Иванко Тертер, тъй като е известно, че те са били със силна омраза помежду си.
Това е най-старият случай на доказано серийно убийство. С това се обясняват много от неизяснените смъртни случаи на нос Калиакра сред благородници и аристократи, близки до деспот Добротица.
Пръстенът вероятно е използван за отстраняване на противници във властта, каза в интервю за Агенция „Фокус” доц. д-р Бони Петрунова.
"Намирането на този пръстен в между другите предмети, показва, че той е част от нещата, които е използвала аристокрацията, вероятно за отстраняване на противници във властта. Пръстенът е част от една доста богата колекция, която попълваме вече в продължение на три години.
От момента, в който започнахме разкопките около църква номер 2 и в църковния комплекс на вътрешния град, попаднахме на некропол. Проучваме и самата църква „Света Богородица” и там намираме различни предмети, накити, лични вещи, църковни принадлежности, които показват, че става въпрос за по-висшата прослойка - така да се каже - на Добруджанското господство, тоест най-приближените до Добротица", каза Петрунова.
Видимо пръстенът не е демонстративен, а е по-скоро дискретен.
"Направен е от бронз, с гравирани украси, но целта му е да не се набива на очи, а да бъде извършено с него това пъклено дело, за каквото е предназначен. Това е, така да се каже, логично и нормално, като се има предвид какви политически страсти са кипели тогава, т.е. нищо ново под слънцето, с тази разлика, че сега е много по-хуманно.
Имаме информация от историческите извори за противоборствата между Добротица и италианската република Генуа, с която той воюва, тъй като е съюзник на Венеция. Имаме информация и за противоборствата между самия Добротица и неговия син, престолонаследника, тоест човека, който чака да наследи Добруджанското господство, и в крайна сметка го наследява през 1385 г. Това е неговият син – Иван Тертер.
Можем само да гадаем кого точно е обслужвал този предмет. Във всеки случай той е с повече византийска, респективно българска изработка, доколкото ние имаме един общ културен модел през 13 - 14-ти век и началото на 15-ти век. Не мога да го набедя, че е внесен от запад, но поръчката може да дойде отвсякъде”, добави доц. Петрунова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!