В ърховна административна прокуратура възлага на министъра на земеделието, храните и горите да провери дали в страната се внасят, продават и използват неразрешени препарати за растителна защита, съобщиха от Прокуратурата.
Във ВАП е образувана преписка по информация в медиите, в която се съдържат данни, за това че земеделски производители използват неразрешени препарати за растителна защита. Поради изложеното и на основание чл.145, ал.1, т.З, ал.2, пр.1 и ал.З от Закона за съдебната власт (ЗСВ), ВАП назначава спешна проверка, която трябва да установи осъществява ли се внос, пускане на пазара или употреба на неразрешени или негодни продукти за растителна защита, както и на продукти за растителна защита от лица, които не притежават разрешение за пускане на пазара и употреба. Спазват ли се забраните по чл. 101, чл. 107 от Закона за защита на растенията (ЗЗР). Обхвата на проверката трябва да установи земеделските производители използват ли препарати за растителна защита, които не са разрешени или съдържат такива съставки.
Резултатите от проверката следва да се обобщят в доклад. В случай, се разкрият и други обстоятелства от значение за правилното изясняване на поставените въпроси, същите да следва да бъдат описани в обобщаващия акт. В него трябва да бъдат вписани още направените констатации, разкритите случаи на неспазване на приложимите правила, предприетите конкретни мерки и действия за отстраняване на закононарушенията и последиците от тях и за санкциониране на виновните лица, вкл. постановени административни актове, съставени актове за установяване на административни нарушения, издадени наказателни постановления и заповеди за налагане на принудителни административни мерки.
Докладът от проверката следва да бъде представен на ВАП в най-кратък срок.
Разследване на Васил Иванов, излъчено по NOVA в неделя показа, че всеки може да си купи от магазин за препарати за растителна защита забраненият още през 70-те години и силно токсичен препарат ДДТ. На случаен принцип бяха избрани 5 места в района на Пещера и от тях бяха взети проби от почвата, включително и от овощни градини – с ябълки, кайсии, череши. Резултатите от изследването в лицензирана лаборатория показват, че и в петте проби има ДДТ, и то 12 пъти над допустимата норма.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!