П ротестиращите посрещнаха с овации новината за поисканите от премиера Бойко Борисов оставки на министрите Владислав Горанов, Младен Маринов и Емил Караниколов. Множеството обаче поиска и оставка на цялото правителство. Сред исканията е и машинно гласуване на следващите избори.
"Това няма да ме накара да спра с протестите, но е една добра първа стъпка. Искам да има кардинална промяна в съдебната система, която за мен е по-важна от изпълнителната власт", каза един от протестиращите.
"Искаме оставка и на г-н Гешев, и на ВСС, който го е избрал и трябва да поеме отговорност", коментира друг. от демонстрантите.
Към този момент протестът протича без напрежение на площад "Независимост", но полицаите, които са застанали на стълбите на бившия Партиен дом, около 22:00 часа поставиха каски и щитове заради хвърлена бутилка, информира NOVA.
Забелязани са и няколко лица с димки, но агресия няма.
Протестиращите се върнаха на площад "Независимост", след като преди това бяха пред Народното събрание, където скандираха "Оставка", "Довиждане", "Мафия". Пред парламента, а след това пред президентството и Министерския съвет, хиляди пяха българския химн.
Вчерашната ескалация на напрежението пред вратите на сградата на Народното събрание е дело на провокатори и опит да се опорочи протестът. Това коментират протестиращи, събрали се на седмия ден на протести под прозорците на властта, информира БНТ.
"Много от нас стоят, казват си исканията, стоят до късно и не правят нищо. Не знам кой кого е пратил и с каква цел, но за мен това е опорочаване", каза протестиращ.
"Опит за опорочаване на протеста, да. Въпросът е, е тук вече не става дума за криза в управлението или за криза в държавата, а става въпрос за национална катастрофа. На това вече трябва да се сложи край", каза друг протестиращ.
Радев: С внушения и интриги се удължава кризата, доверието е загубено
Борисов обмисля пет варианта за бъдещето на кабинета
В парламента: „Или го свалете от трибуната, или ще го свалим ние”
Седми ден недоволни граждани се събраха на антиправителствен протест в центъра на София.
Протестиращите настояват за оставката на премиера Бойко Борисов и на главния прокурор Иван Гешев. Поводът за това бяха претърсванията и арестите в президентската институция.
Борисов: Протестирайте, чуваме ви, мислим
Гражданите започнаха да се събраха след 16.00 ч. и към 19:00 вече са стотици, посочва Агенция "Фокус".
Протестиращите са хора от всякакви възрасти. Те носят знамена и разностранни трансперанти срещу правителството и главния прокурор, както и български трибагреници.
На място има Жандармерия и екипи на "Антиконфликт полиция". Кордон пази достъпа на гражданите до президентската институция, Министерски съвет и сградата на Народното събрание.
Днес организаторите на протеста съобщиха, че не искат да се стига до провокации и затова между протестиращите ще има доброволци, посочва NOVA.
Те ще носят зелени отличителни знаци и ако някой от протестиращите има проблем с провокатори или види такива, може да потърси някой от доброволците и да поиска съдействие.
Протестът ескалира: Атакуваха вратите на бившия Партиен дом
СДВР: Безспорни данни за "опит за метеж"
Освен в столицата, както и в предишните дни, протести има и в 18 големи града на България. Навсякъде хората настояват за оставките на премиера Бойко Борисов, на целия кабинет и на главния прокурор Иван Гешев.
В Бургас десетки се включиха в поредния протест с искане за оставка на правителството.Недоволните от управлението на страната поеха в шествие по централната улица на града с викове „Оставка”, „Мафия”.
Протест отново имаше и във Варна. Шествието премина по основните булеварди в града при засилено полицейско присъствие. До ескалация на напрежението не се стигна.
„Искам да живея в демократична и свободна държава. Преди 36 години съм живяла в тоталитаризъм, сега искам да живея в свободна държава”, каза един от протестиращите.
„Искаме да спрем мафията и Европейският съюз трябва да ни помогне за това”, коментира друг от протестиращите.
Организаторите на демонстрацията в Русе тази вечер бяха оставили десетки плакати с различни снимки и послания. Всеки участник в протеста изибраше призив, който отговаря на неговите искания. Както всяка вечер протестиращите се събраха пред съдебната палата, а в епицентъра на протеста случайно попадна екип на Би Би Си, който снима филм за културата по дунавския град.
„Това, което много ме дразни всеки път като си дойда, е тоталната анархия и въобще чувството за безнаказаност, което изпитват нашите „управляващи”, каза едни от демонстрантите.
Протестът завърши със шествие по централните улици.
Младен Маринов: Има търсена ескалация на протеста
В парламента: „Или го свалете от трибуната, или ще го свалим ние”
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!