Г рупа сръбски студенти достигна до „Площада на героите” в Будапеща, отбелязвайки третия ден от своето амбициозно 12-дневно пътуване по маршрут от 1300 километра, което цели да повиши европейската осведоменост относно протестите в Сърбия. Над 50 младежи участват в колоездачната форма на гражданско недоволство, като самите те описват действията си като „пътешествие на надежда, съпротива и гласовете на заглушените”, съобщи NOVA.
Протестиращите, някои от които бяха обвити в сръбски знамена, отбелязаха пристигането си в унгарската столица, като вдигнаха във въздуха своите велосипеди и скандираха в подкрепа на каузата си.
Студентите имат за цел да разпространят посланията си, преминавайки границите на множество европейски страни, като младите хора отбелязват, че гражданите са все по-малко информирани за ситуацията в Сърбия, колкото по-далеч се намират от западните ни съседи. Тяхната мисия, както е посочено на уебсайта им, е да „накарат света да ги чуе, да провокират европейските институции да действат и да говорят от името на тези, които са заглушени“.
Предвижда се обиколката да продължи още 10 дни, като колоездачите трябва да преминат през градове като Братислава, Виена и Мюнхен, преди да достигнат Страсбург на 15 април.
В продължение на близо 6 месеца Сърбия е обхваната от антиправителствени протести и блокади, които започнаха след трагедията на ЖП гарата в Нови Сад, при която 16 души станаха жертва на срутване на козирка. Инцидентът предизвикаха обвинения в широкомащабна корупция и небрежност в управлението на президента Александър Вучич и неговата партия, която има мнозинство в парламента.
От ноември досега протестите в Сърбия се разраснаха значително, като в тях се включват студенти, университетски преподаватели, учители и земеделци. Общонационалните вълнения са най-голямо предизвикателство за президента Александър Вучич, който е начело на страната в продължение на 12 години, първоначално като министър-председател, е след това като държавен глава. Демонстрантите изтъкват редовно и че техният глас се неглижира, действията им изопачават пред сръбското общество, а мнозинството медии в страната са лишени от редакционна свобода, като представят събитията най-вече през погледа на управляващите.