К онфликтът между протестиращите майки на деца с увреждания и представителните организации на хората в неравностойно положение в България прерасна в размяна на обвинения и заплахи.
Адриана Стоименова, зам.-председател на Националният съвет за интеграция на хора с увреждания днес отрече пред NOVA да е заявявала, че протестиращите майки са взели над 1 млн. лв. „грантаджийски пари”.
Майките на деца с увреждания поставиха искания на премиера
Майка на дете с увреждания: Нямаме какво да губим
Социалното министерство още не знае колко пари ще са нужни за лична помощ
„Националните представителни организации са на държавни субсидии. Това са удобните организации, които съществуват, за да бъдат хората с увреждания на дъното”, отвърна преди това на обвиненията Вера Иванова, една от протестиращите майки пред Народното събрание. „След тези обвинения, че сме взели 1 милион, за да сме тук, ще подадем иск”.
Според Иванова представителните организации, виждайки че започват усилия за реформа, по всякакъв начин се опитват да я саботират.
„Искаме това точене на пари да спре - ще стигнем докрай. Тук в България има платени организации, но няма да им позволим да ни съсипват децата”, заяви гневната майка.
„Искаме проверка тези милиони, отпуснати от 2012 г. насам, когато стартира т. нар. План за действие за осигуряване на равни възможности за хората с увреждания, за какво са дадени? Какво направиха представителните организации за хората с увреждания?”, каза Иванова и добави: „Сега да видят как ние без милиони правим реформа. Ще протестираме докрай, докато спрем системата да ни убива”.
„Документите, които са при нас, съдържат следната информация – на организации, които имат външно финансиране от фондации, в отчетите по тези проекти и тези парични потоци е записано, че същите тези организации са подкрепили протестите на майките. Не съм казала, че тези майки са взели пари, а, че ще направим проверка”, заяви от своя страна Стоименова. „Вътре има суми над 1 млн. лв.”
Тя поясни, че „трябва държавата да направи проверка парите които минават през фондациите и са от външно финансиране, по какъв начин се разходват и какви интереси се обслужват”.
Мая Манолова предложи бартер – оставка срещу закони
Стотици хора с увреждания на протест пред Министерския съвет
Майка емигрира, защото детето ѝ не може да оцелее в България
Стоименова добави, че в отчет, с който разполага, пише че два от протестите на майките са били подпомагани през фондации и подчерта, че „въпросният отчет е написан от една от работодателските организации в Националният съвет за интеграция на хора с увреждания и ако информацията не е вярна, то трябва да се търси отговорност от нея”.
„В това надвикване по медиите се загуби истината”, пък смята президентът на КНСБ Пламен Димитров.
„От една страна средствата са малко и трябват още пари, а от друга дори тези, които се дават, се разходват не винаги ефективно”, каза той пред NOVA.
„Първо говорим за над 500 хил. души в страната и те всичките имат някакъв нерешен проблем – дали са помощни средства, лошо отношение, непрецизно решение на ТЕЛК. Всеки си има своята съдба и своята мизерия”, заяви Димитров.
„После – 80 и няколко хиляди, които са с 90 и повече процента увреждания. Те имат право на чужда помощ. Те са 86 000 с децата под 18 години, за да бъдем точни. И се казва така – едва ли не Мая Манолова има някакво магическо решение и това е Законът за личната помощ”, добави президентът на КНСБ.
„Според мен майките, които в момента протестират са подведени, че това ще им реши проблемите”, смята Димитров. „В закона за личната помощ няма нищо за помощните средства да речем. А една майка говореше как за нейното 12-годишно дете са ѝ дали количка за възрастен. Друга каза: „Аз дадох 1600 лв. за зъболекар, кой ще ми ги възстанови”. И много други неща, които нямат нищо общо със Закона за личната помощ. Той решава един единствен проблем – личния асистент”.
Пламен Димитров посочи, че дори и този проблем не може да бъде решен, тъй като няма желаещи да работят като лични асистенти в малките населени места, където живеят около 20% от хората с над 90% увреждания.
Той призова социалния министър Бисер Петков да излезе и да каже колко пари са нужни. „Ако са милиард е пределно ясно, че няма как бъдат дадени, но 100 или 200 млн. лв. могат да се отпуснат веднага.”
Лидерът на КНСБ каза още, че в момента нетният размер на доходите в България като покупателна способност отговаря на 46% от средното за Европейския съюз, нараствайки от 26% през 2007 г. А ако темповете на растеж се запазят, след 4 години номиналните заплати, претеглени през паритета на покупателната способност, ще достигнат 60% от средноевропейските.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!