"Ескалация на протеста, всички вън", написа адвокатът, който е и сред организаторите на антиправителствения протест Николай Хаджигенов в социалната мрежа Facebook, информира БГНЕС.
Милен Керемедчиев: Разделението в ЕС достигна пика си
От понеделник, 20 юли протестиращите срещу правителството и главния прокурор започват ефективни стачни действия в цялата страна.
Заявката е още от 7.00 часа да бъде блокирано Народното събрание в София. В този ден трябва да започнат дебатите в пленарна зала по внесения вот на недоверие на тема корупция.
Десети ден на антиправителствени протести
Организаторите са категорични, че гражданското неподчинение е законна форма на протест.
Протестиращите целят тотално блокиране на парламента, на съдебните палати в цялата страна, магистрали, пътища, кръстовища, гари, летища, мостове и всяка публична сграда и или дейност.
Организаторите са категорични, че протестът е граждански и призовават участниците да не допускат да бъдат подведени, обсебени или яхнати от някоя партия или друг вид организация.
Полицаите, разследвани за насилие над протестиращи, са отстранени
Снощният десети антиправителствен протест в София приключи без сериозни нарушения. Той започна точно в 19 часа. Мястото - Триъгълникът на властта. По план съботният протест трябваше да премине без шествия по софийските улици и булеварди. Спонтанно около 22.00 часа обаче недоволстващите тръгнаха към паметника на Васил Левски, където с минута мълчание отдадоха почит на Апостола.
Арестувана е една жена, носила демонстративно газово оръжие.
Протести с искане за оставка на правителството се проведоха и в Пловдив, Варна, Русе и Хасково.
Жителите на Варна традиционно се събраха пред общината, откъдето се отправиха към площад "Независимост" и бул. "Владислав Варненчик". Въпреки, че в съботната вечер демонстрантите във Варна бяха по-малко, в града не липсваше засилено полицейско присъствие.
Осма вечер на антиправителствени протести
В Хасково хората настояха за цялостна оставка на правителството и главния прокурор и поискаха държава обратно. Те изразиха и почит към Васил Левски и се обявиха за чиста и свята република.
Кои са най-логичните варианти за изход от политическата криза?
"Свободни хора, да кажем - "Стига!". Под това мото и отново с шествие за пореден ден русенци изразиха недоволството си от управлението и поискаха оставки. В деня, в който почитаме рождението на Левски, младите хора припомниха заветите му, а мъж дори написа и стих.
А най-късно във вторник или в сряда ще завърши проверката на МВР за това дали полицаи са употребили сила по време на протестите. Това стана ясно от думите на премиера Бойко Борисов, който е в Брюксел за срещата на върха на ЕС.
"Горчиво съжалявам, никога това не е било толерирано от нас", каза Борисов относно обвиненията, че полицията е употребила сила срещу протестиращи.
Борисов направи коментара си по повод студента в Хага Евгени Марчев, който беше приет в "Пирогов" след като бе задържан от СДВР на 10 юли, а по-късно доброволно напусна лечебното заведение.
Студентът, родителите му, както и организаторите на протеста твърдят, че той е бил жестоко пребит от полицаите под колоните на Министерския съвет.
МВР започна разследване и отстрани установените полицаи от опазването на обществения ред.
"Неговият дядо комунист не е дал възможност някога ние да отидем да учим в Брюксел, в Хага, в Лондон, или където и да било. На тяхната възраст, когато имаше авария в Чернобил и се стелеше радиоактивен прах, ни караха да маршируваме на манифестации с червени връзки. Така че, тази демокрация им даде възможност да отидат да учат, да работят, да видят света. Време е в обществото да се проведе дебат по много теми", заключи Борисов.
Междувременно българи, живеещи в Брюксел, протестираха в близост до европейските институции.
Протестът им е в подкрепа и синхрон на демонстрациите у нас. Основните им искания са за оставка на правителството.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!