Н едоволни от ратифицирането на "СЕТА" се събраха на протест пред Народното събрание днес.
Идеята на търговското споразумение между Канада и Европейския съюз е премахване на митническите тарифи върху повечето стоки и услуги. Според организаторите на протеста обаче, така се откривала възможност за вноса на ГМО продукти .
Миналата седмица парламентът подкрепи търговското споразумение на първо четене като окончателното му ратифициране се очаква тази седмица.
Според протестиращите граждани документът ще бъде във вреда на държавата ни.
"Ако приемем, че България вече е сложена в ковчега, СЕТА е капакът на ковчега. Това е международен договор, който маха суверенитета на България във всички области, стои над конституцията, над българското законодателство и над интересите на народа", заяви пред БГНЕС организаторът на протеста Милко Божанков.
Попитан чии интереси тогава защитава търговското споразумение с Канада, Божанков посочи, че у нас СЕТА защитава интересите на корпорации, които са платили на определени законотворци, за да защитават ратифицирането на споразумението.
"Българският интерес в този закон няма защита. Опитват се да ни излъжат, че той отваря пазари. Износът на България към Канада е 0,24% от максималния обем от 1%. И това е износ на ценни метали и шлаки. Ние изнасяме злато", коментира организаторът и разкри, че чрез СЕТА се прокарва и неуспелият да мине в ЕС договор на САЩ.
Какво ще донесе споразумението СЕТА на България
Президентът Радев сезира Конституционния съд за СЕТА
"СЕТА е споразумение, в което не се третира по никакъв начин нищо, свързано със социалните услуги или с неправителствени организации".
Това коментира пред журналисти социалният министър Деница Сачева.
"Търговските споразумения се отнасят до свободната търговия и нямат нищо общо със социалните услуги", отбеляза тя.
Сачева отново обясни, че Законът за социалните услуги дава възможност да бъде създадена национална карта за социалните услуги, като с нея търсенето и предлагането ще бъдат регулирани от държавата. Самият факт, че ще бъдат регулирани, означава, че няма да има свободен пазар, посочи тя и уточни, че чуждестранните доставчици на социални услуги, включително и европейските, след шест месеца от началото на дейността си ще подлежат на лиценз.
Тя определи притесненията в тази посока като напълно неоснователни и допълни, че неправителствените организации, които изпълняват социални услуги, са юридически лица с нестопанска цел, които нямат право да формират печалба, тоест няма изобщо как да се говори за търговия и пазар.
МТСП работи с общини, тоест сключва договори с общините и общините могат да делегират услуги на НПО, така че нито в Закона за социалните услуги, нито в СЕТА, има нещо, което може да притеснява някого, посочи Сачева.
Тя допуска, че в протестите има политически подтекст.
Деница Сачева информира, че през април ще бъде предложена промяна в Кодекса на труда и една от мерките е свързана с извънредния труд. В момента конкретните предложения се дискутират от работна група.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!