Г раждани се събраха на протест пред Съдебната палата в София с настояване за ефективни и по-строги наказания за хората, извършили насилие или убийство на животни.
„От опит знаем, че в България някои неща не се случват лесно. С писане в социалните мрежи очевидно няма да стане. Ето, затова сме тук, за да поискаме ефективни наказания за насилниците над животни, ако трябва и с промени в законодателство“, каза за БТА един от протестиращите, дошъл да изрази своето недоволство заедно с домашния си любимец.
Протестът е организиран в социалните мрежи, а участващите в акцията настояха и за изграждането на добре работеща зоополиция. Присъстващите обещаха акциите им да продължат.
Според тях случаите на малтретиране на животни в страната зачестяват. Като пример те дават станалия публично известен случай със Захари Шулев, обвинен за насилие с особена жестокост над кучето Мечо.
Подобни протестни акции са предвидени и в други градове на страната.
Десетки жители на Казанлък и региона се събраха пред сградата на Районния съд в града, за да се присъединят към Националния протест срещу насилието над животни и изразят своята позиция по този обществен проблем.
Техните искания са за ефективни наказания за насилници и убийци на животни, както и за криминализиране на подбудите към подобни деяния.
„В България има закон за защита на животните, който е сравнително добър като закон, но, за съжаление, институциите не работят по него. Член 325 от Наказателния кодекс предвижда глоба до пет хиляди лева и до три години затвор за насилие над животно, но това реално не се случва“, коментира Ивелина Недкова, председател на местната организация за защита на животните Animal Hope.
По думите и единственият ефективно осъден за побой над животно е от град Мъглиж и то след повторно нарушение на закона. „Това е прецедент, мисля, че няма друг осъден за подобно нещо“, каза тя.
Протестиращите настояват и за звено "Зоополиция" във всеки град, която да се занимава само с престъпления спрямо животни.
„В Районното управление в Казанлък има един или двама полицаи, които, освен с всичката останала дейност, се занимават и със сигнали за насилие над животни. Това обаче е крайно недостатъчно за целия регион“, отбеляза още Ивелина Недкова.
Тя напомни за скорошните случаи на отровени котки и кучета в Павел баня.
„Това става в централната част на града, където има и малки деца и се случва периодично. При последния случай лекарят, който се е опитал да окаже първа помощ на животните, коментира, че става въпрос за изключително силна отрова, от която смъртта е настъпила много мъчително“, посочи още тя.
По нейно мнение подобни случаи все повече зачестяват.
„Борим се за равни права на всички живи същества и искаме да се чуе гласът на безгласните“, коментираха протестиращи.
Според тях мерки не трябва да се вземат на местно, а на държавно ниво. Те искат ефективни регулации и специализиран орган, който да следи за изпълнението им.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!