Ф ерма за норки край Стара Загора предизвика гнева на природозащитници и жители на града. Днес десетки от тях се събраха на протест, на който имаше и представители на фермата.
В интернет пък от миналата седмица тече петиция на сайта Peticiq.com, която се обявява срещу съоръжението. Тя призовава да се спре това "брутално действие срещу животните и дивата природа" и вече е събрала близо 17 хил. подписа.
Протестиращите днес заявиха пред Би Ти Ви, че не не може да става дума за хуманно отношение, когато животните се умъртвяват в газови камери.
Те посочиха, че животните се избиват не за прехрана или от нужда, а в името на един суетен и скъп бизнес. Едно палто от норка струва десетки хиляди евро, а за направата му са нужни десетки от дивите животни.
Има и други, морални и много по-малко жестоки начини да се прави бизнес и да се отварят работни места, казват протестиращите. Хората не са убедени също, че този бизнес е безопасен за жителите на града и за природата.
Инвеститор на проекта е фирмата "Фармпро" ЕООД, която е регистрирана на сина на бизнесмена Иван Ангелов, собственик на птицефермите "Градус".
Инвестиционното предложение е публикувано в сайта на РИОСВ-Стара Загора през декември 2014 г. В края на януари РИОСОВ е решила, че проектът не изисква извършването на оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС).
Подробности от документа относно процеса по отглеждането на норките публикува в края на април сайта AgroPlovdiv.bg.
10 хил. диви животни, от чиято кожа се изработват скъпи палта, вече чакат съдбата си в клетките в село Маджерито. Идеята на предприемачите обаче е във фермата да се отглеждат цели 400 хил. норки, за които да се грижат над 100 души персонал.
Според сайта StarozagorskiNovini.com 70 на сто от храната за животните се доставя от България, вкл. от кланицата на "Градус" в града.
От фермата твърдят, че са спазени всички изисквания на европейското и родното законодателство. От екоинспекцията също потвърждават, че е спазена буквата на закона и няма опасност за гражданите и природата.
Норките се приспиват със специален газ. Труповете на животните се замразяват и изпращат в Полша за обработка, а отпадъците се преработват в завод за биодизел край Нова Загора.
Консултат в българската ферма е полякиня, работила в най-голямата ферма за норки в Полша. В страната й се отглеждат 11 млн. норки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!