П ротест срещу Стратегията за детето блокира днес бул. "Цар Освободител" в столицата. Според протестиращите частните неправителствени организации изземат функциите на държавата и целят да отнемат хиляди деца от техните родители.
Основен аргумент на активистите е, че критериите, по които се определя дали едно дете е в риск не са дефинирани ясно и подлежат на интерпретации. По време на протеста по улиците на столицата имаше засилено полицейско присъствие.
"Държавата няма място в нито едно българско семейство. Ролята на държавата е да наказва престъпници, а не да отвлича деца и да налага диктатура", коментира Даниела Павлова, една от протестиращите майки.
Министерството на труда и социалната политика /МТСП/ се противопоставя на неверните твърдения в публичното пространство по повод на промените в законодателството в областта на закрилата на детето, които влизат в сила от 1 януари 2020 г., заявяват от министерството по повод на протестите.
В позиция на МТСП се посочва, че приетите законодателни промени са насочени изцяло към подкрепа на децата, техните родители и хората, които се нуждаят от нея. Подобрените разпоредби целят по-ефективна работа на социалните работници, за да може децата да останат в своите семейства или, ако са разделени, да се върнат да живеят при своите майки и бащи.
Новите законодателни текстове имат за цел да отразят затварянето на всички домове за деца и подобряват координацията при закрилата на децата, тъй като тя не е отговорност само на социалните работници. Повечето от измененията в Закона за закрила на детето са терминологични и произтичат от промяната в дефинирането на социалните услуги. С тях не се въвеждат чужди модели и идеология, пише в позицията.
В действащите от 2006 г. текстове, които регламентират основанията за настаняване на дете извън семейството, няма промяна.
Както досега, така и след 1 януари 2020 г., подобна временна мярка за закрила ще може да бъде предприета единствено с решение на съда, при това - само в много крайни случаи на насилие, неглижиране и нарушаване на интереса на детето (склоняване към проституция, просия, трафик). Социалните работници и полицията извеждат деца от семействата им само ако животът и здравето на детето са застрашени, се отбелязва в позицията.
Последните промени в Закона за закрила на детето не променят действащите от повече от 13 години разпоредби, а само премахват възможността за настаняване в специализирани институции, тъй като до 2021 г. всички домове за деца, лишени от родителска грижа, и домове за медико-социални грижи за деца ще бъдат закрити.
Хората, които помагат на децата в риск или сигнализират за дете в рискова ситуация, което се нуждае от закрила, не са доносници. От 2003 г. в Закона за закрила на детето е регламентирано, че човек, на който стане известно, че дете се нуждае от закрила, е длъжен незабавно да уведоми компетентните органи. Същото задължение има и всеки, на който това е станало известно във връзка с упражняваната от него професия или дейност, дори и ако то е обвързано с професионална тайна. Това задължение съществува от 16 г. и не е въведено с последните промени в закона, нито ще се промени след 1 януари 2020 г., допълват от социалното министерство.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!