П редупредителен протест в повече от 2/3 във висшите училища у нас. 44 държавни и частни университета днес не отвориха врати и занятия в тях не се провеждат. Размерът на заплатите е сред причините, които взривиха натрупаното напрежение сред преподавателите и ръководството на университетите. От Съвета на ректорите заявяват, че действията им са и заради липсата на последователна политика от държавата по отношение на висшите училища през последните години, предаде NOVA.
Междувременно служебният кабинет прие допълнителните общо 80 млн. лева за възнагражденията в държавните висши училища.
Сред университетите, които символично днес не отвориха врати, е и УНСС. С протестни плакати бяха посрещнати единствено студентите, които имаха неотложни дейности като явяването на изпити.
Окончателно: 2100 лв. става минималната заплата на проподавателите във ВУЗ-овете
Заявката за протестни действия беше дадена още миналата седмица съвместно от синдикати и Съвета на ректорите. След приетите две постановления на Министерския съвет и отпускането на близо 80 милиона лева, стана ясно, че синдикатите се отказват. Сметката показва, че това ще доведе до увеличението с 290 лева на минималната работна заплата за най-ниската академична длъжност, което от 1810 означава, че те вече ще получават 2100 лева.
А в ефира на NOVA днес двете страни - синдикати и ректори, влязоха в задочен спор.
„Освен възнагражденията, което взриви сектора, във висшето образование отдавна липсва дългосрочна политика. Веднага ви давам пример за потребността от политики във висшето образование. Потребна е политиката за връзка между образование и бизнес. Без намесата на държавата, без стимули от нейна страна към фирмите, които осигуряват експерти от практиката в обучението, няма как този процес дългосрочно да продължи”, заяви проф. Миглена Темелкова, председател на Съвета на ректорите.
Румен Радев подкрепя исканията на Съвета на ректорите на висшите училища
„Ние договаряме с държавата за държавните висши училища. А те са 33 на брой. Както чухте от госпожа Темелкова, повечето от цитираните висши училища, са частни. Така че от тази страна това не е много коректно. Госпожа Темелкова казва за политиките във висшето образование. Тук е мястото да я попитам - тя не знае ли, че е подписала договор управление точно за политиките м областта на висшето образование с МОН. Кой ги прави тези политики”, попита Лиляна Вълчева, председател на синдикат „Висше образование и наука” към КНСБ.
Във Великотърновския университет занятия се провеждат, въпреки че според ръководството ситуацията във висшето образование било хаос.
Пред университета, освен от ръководството, излязоха и представителите на администрацията. Според тях проблемът не е толкова със заплатите, колкото с регламентирането на таксите за студентите. Протестът беше символичен.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!