М инистърът на образованието и науката проф. Галин Цоков предлага в няколко училища да се забранят мобилните телефони, като след анализ на резултатите, да се вземе решение за цялата образователна система. Това коментира служебният министър пред БНТ, като напомни, че международното изследване PISA 2022 показа, че голяма част от българските ученици се разсейват по време на час с телефоните си, а стойностите са над средното за страните от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). (*Видеото е архивно)
Училищата в Европа забраняват смартфоните
Министърът отбеляза, че според Закона за училищното и предучилищно образование има такава забрана за използване на телефони по време на учебния процес и уточни:
"В правилниците на много училища има конкретни текстове, свързани с това как се оставят телефоните в съответния учебен час. Всъщност това е една дискусионна тема във всяко едно общество. И аз съм по-скоро за този модел, към който се придържа Франция и трябва да се изпробва в определен брой училища как ще се отрази на такава пълна забрана."
Дискусията за мобилните телефони набира все по-голяма сила, след като ЮНЕСКО препоръча забрана на използването на смартфони в класната стая заради отрицателното им въздействие върху учебния процес, а някои държави вече въведоха ограничения.
Проф. Цоков уточни, че трябва да бъде направен анализ, а също и като служебен министър и екипът му не могат да взимат такива кардинални решения, за да се въведе забрана за ползване на телефони в клас.
Министърът каза още, че сме на едно средно и малко под средното ниво на дигитализация в българското училище. Това е показало и по-доброто функциониране на образователната система по време на ковид пандемията и обучението от разстояние в електронна среда.
"Трябва да се намери най-добрият начин за смислено използване на технологиите и в класната стая, и извън нея", коментира още той.
"Затова ние разработихме една визия за дигитализация на образователната система, включително за използване на изкуствен интелект, която ще предоставим на следващия редовен екип в Министреството на образованието и науката, за да може тя наистина да стане действаща и наистина дигитализацията да бъде важен елемент от промяната на образователната система", допълни Галин Цоков.
Просветният министър подчерта, че за тази учебна година са осигурени безплатни учебници за учениците от 1 до 12 клас.
"Това беше свързано с една сериозна организация, финансирането на издаването на тези безплатни учебници, с което успяхме да се справим. За първият учебен ден всички ученици от 1-ви до 12-и клас ще им бъдат предоставени безплатни учебници по общообразователна подготовка", поясни проф. Цоков.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!