Народното събрание прие на първо четене промените в Закона за специалните разузнавателни средства, а ГЕРБ гласува против.
Целта на промените, според вносителите от БСП и ДПС, е да се спре безконтролното подслушване. Проектопромените предлагат
Специализираната дирекция "Оперативно-технически операции" или СДОТО да бъде извадена от структурата на МВР.
Тя ще бъде обособена в Държавна агенция "Технически операции" към Министерския съвет. Председателят на агенцията ще се избира от парламента с мандат от 4 години.
С промените се възстановява Националното бюро за независим и действен контрол над СРС-тата. Всяка година Бюрото ще внася в парламента доклад за това как се спазват и защитават правата на гражданите срещу незаконното подслушване.
Нов момент в проекта е заявителите на СРС-та да заплащат от своя бюджет за тяхното използване.
Дебатите започнаха с политически обвинения към ГЕРБ за злоупотреби при подслушванията. Депутатът от ДСП Христо Бисеров: „В началото на 2011 г. подкомисията за контрол на специалните разузнавателни средства към правната комисия в парламента излезе с доклад, в който заяви, че е констатирала трайна, порочна, незаконна, практика при прилагането на СРС-та".
Законите за националната сигурност трябва да бъдат приемани с консенсус, защото националната сигурност стои пред всички партии и депутати, коментира от парламентарната трибуна депутатът от Коалиция за България Младен Червеняков.
„Считам, че законопроектът ще бъде подкрепен от всички парламентарни групи и даже присъствието на доста депутати от ГЕРБ в тази зала говори, че може би по този законопроект ние ще постигнем необходимия за нашата система за национална сигурност консенсус. Такъв консенсус в обществото вече съществува. Той беше изразен както от страна на изпълнителната власт, така и при вчерашното изявление на президента, така и в писмо, което е до Народното събрани от главния прокурор
Сотир Цацаров, в което изрично се казва, че той изразява силно одобрение от страна на прокуратурата по отношение на законопроекта", каза той.
"Тази промяна трябва да бъде добре анализирана от финансова гледна точка", обясни депутатът от ГЕРБ Веселин Вучков.
"Тук трябва да има подробна финансова обосновка. Това, че парите ще следват СРС-тата, също трябва да подлежи на сериозен коментар и да се чуе внимателно мнението на финансисти от правителството, от министъра на вътрешните работи, а и правосъдният министър - дали има осигурени такива средства", посочи той.
Преди началото на разискването депутатът от ГЕРБ Румен Иванов предложи в НС да бъдат поканени премиерът на страната, министърът на вътрешните работи и министърът на финансите. Според него този законопроект се предлага от група народни представители и не било ясно какво е становището на МС, никъде в него не било коментирано как ще стане самото преместване на ГДБОП в МВР и колко ще струва това, както и как ще работи по време на преместването това звено. Ръководството на НС не взе под внимание предложението му.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!